Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z przedstawionego wynika, iż dłużnik kwestionuje wysokość opłaty stosunkowej, gdyż uważa, że jest ona błędnie wyliczona (za wysoka). Zgodnie z art. 45 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, za dokonaną egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową. Jak wynika z niniejszego przepisu, opłata stosunkowa jest jakby swoistym wynagrodzeniem komornika z tytułu ściągnięcia należności pieniężnych. Ustawa nie nakłada obowiązku umorzenia tej opłaty na wniosek dłużnika. Jak wynika z cytowanego przepisu komornik "pobiera" (nie "może pobierać"), a więc jest to obligatoryjny wymóg wynikający z w/w ustawy.
Ustalenie opłaty stosunkowej wchodzi w zakres czynności komorniczych, a więc wszelkie zarzuty dłużnika w tym względzie należy kierować w do sądu w postaci skargi na czynności komornika.
W przedmiocie opłaty stosunkowej proponujemy również zapoznać się z artykułem zatytułowanym Jakie opłaty może pobierać komornik? oraz z odpowiedzią zatytułowaną Opłata stosunkowa z tytułu bezskutecznej egzekucji