Umowa najmu z datą pewną

Pytanie:

"Przeczytałam, że umowa najmu zawarta na czas oznaczony może być wypowiedziana, jeżeli \"nie była opatrzona pewną data\". Co oznacza sformułowanie \"opatrzona pewną datą\"? "

Odpowiedź prawnika: Umowa najmu z datą pewną

Definicja "daty pewnej" zawarta jest w artykule 81 kodeksu cywilnego, zgodnie z tą definicją jest to urzędowo poświadczona data. Zgodnie z paragrafem drugim danego artykułu czynność prawna ma datę pewną także w następujących wypadkach:

  • w razie stwierdzenia dokonania czynności w jakimkolwiek dokumencie urzędowym - od daty dokumentu urzędowego;
  • w razie umieszczenia na obejmującym czynność dokumencie jakiejkolwiek wzmianki przez organ państwowy, organ jednostki samorządu terytorialnego albo przez notariusza - od daty wzmianki.

Dodatkowo zgodnie z paragrafem trzecim w razie śmierci jednej z osób podpisanych na dokumencie datę złożenia przez tę osobę podpisu na dokumencie uważa się za pewną od daty śmierci tej osoby.

Takie poświadczenie jest skuteczne także względem osób nieuczestniczących w dokonaniu czynności prawnej.

Na końcu zwrócić także należy uwagę na przepisy o najmie. Wspominają one o dacie pewnej tylko w jednym artykule. Jest to mianowicie art. 678 k.c.:

§ 1. W razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy; może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia.

§ 2. Powyższe uprawnienie do wypowiedzenia najmu nie przysługuje nabywcy, jeżeli umowa najmu była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy wydana.

Uregulowanie o dacie pewnej, dotyczy tylko sytuacji gdy w czasie trwania najmu następuje zbycie rzeczy najętej. Z tym, że powyższych przepisów o wypowiedzeniu najmu przez nabywcę rzeczy najętej nie stosuje się do najmu lokali mieszkalnych, chyba że najemca nie objął jeszcze lokalu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika