Umowy o świadczenie usług transportowych
Pytanie:
"Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umów o świadczenie usług transportowych? Proszę o wskazanie podstawy prawnej?"
Odpowiedź prawnika: Umowy o świadczenie usług transportowych
Zależnie od zakresu praw i obowiązków stron ujętego w „umowie o świadczenie usług transportowych”, można wyobrazić sobie następujące możliwości:
- jeśli strony związały się umową odpowiadającą umowie spedycji (art.. 794 kc – wedle wzorca tej umowy spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem) – termin przedawnienia roszczeń z tej umowy wynosi 1 rok w myśl art. 803 kodeksu cywilnego,
- jeśli mamy do czynienia raczej z umową przewozu (art. 774 kc – gdzie przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy) – termin przedawnienia wynosi także 1 rok, zarówno w świetle kodeksu cywilnego, jak i Konwencji CMR.
- w innym, niż wskazane powyżej, wypadku, do umowy o świadczenie usług transportowych należy stosować przepis art. 750 kc, który odsyła do przepisów dotyczących umowy zlecenia. W myśl art. 751 kc, z upływem 2 lat przedawniają się roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności, zaliczki i o zwrot poniesionych wydatków przysługujące osobom, które stale lub w zakresie swego przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?