Upoważnie do korzystania z konta

Pytanie:

Czy upoważnienie, nawet kogoś z rodziny, do korzystania z konta można traktować jako akt darowizny?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Samo upoważnienie do korzystania z konta nie świadczy jeszcze o darowiźnie. Upoważnienie świadczy jedynie o ustanowieniu pełnomocnika (chyba, że co innego wynika z treści upoważnienia), a do dokonania darowizny potrzebny jest dodatkowy element - chęć obdarowania. Co do zasady, darowizna powinna być dokonana w formie aktu notarialnego.  Upoważnienie do dokonania darowizny również powinno mieć formę aktu notarialnego. Jeżeli darowizna nie jest dokonana w formie aktu notarialnego, konieczne jest dodatkowo wydanie rzeczy, mające na celu wykonanie umowy darowizny.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 12.11.2012

  Urlop wychowawczy - zasady przyznawania

  Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wysokości od 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, (...)

 • 21.6.2017

  Wkrótce dostaniesz list z ZUS

  Każdy, kto ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego. Warto do niej zajrzeć i sprawdzić (...)

 • 17.6.2019

  Miliardy dodane do kont klientów w ZUS

  Ponad 200 mld zł przybyło klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ich kontach i subkontach w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Są klienci, którzy na waloryzacji zyskali ponad 100 (...)

 • 16.4.2019

  Środki z OFE trafią na indywidualne konta emerytalne

  Rząd proponuje, by uczestnicy OFE mieli wolny wybór pomiędzy prywatnymi Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi, a przekazaniem do ZUS. Środki z OFE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, (...)

 • 13.11.2017

  Małolaty nie skorzystają z solarium

  Nowa ustawa przewiduje m.in. całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów (...)