Wartość odtworzeniowa lokalu mieszkalnego, o której mowa w ustawie o ochronie praw lokatorów

Pytanie:

"Czym jest wartość odtworzeniowa lokalu mieszkalnego, o której mowa w ustawie o ochronie praw lokatorów?"

Odpowiedź prawnika: Wartość odtworzeniowa lokalu mieszkalnego, o której mowa w ustawie o ochronie praw lokatorów

Wartość odtworzeniową lokalu stanowi iloczyn jego powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Przykładowo, wysokość wskaźnika dla Warszawy wynosi (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 168, poz. 4183), 7060 zł. (wskaźnik ten obowiązuje do 31.03.2011 r.). W takiej sytuacji należy pomnożyć powierzchnię użytkową lokalu przez ten wskaźnik, następnie pomnożyć przez 0,03 (3%), a otrzymany wynik podzielić przez 12 (miesiące), wtedy otrzymany wynik będzie stanowił wysokość miesięcznego czynszu, jeśli podzieli się ten wynik przez powierzchnię lokalu, to otrzyma się wysokość do jakiej czynsz (za m2) może zostać podniesiony.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • tatrawal 2015-10-02 20:05:30

    Prosta sytuacja ale jeżeli do lokalu właściciel dostarca tylko zimną wodę jako jedyne medium to czy stawka jest identyczna jak dla lokalu ze wszystkimi mediami w tym z c.o?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika