Wezwanie do ugodowego rozwiązania sporu

Pytanie:

"Spółka otrzymała wezwanie do stawienia się na posiedzeniu sądu w sprawie zawarcia ugody z wierzycielem z wniosku wierzyciela. Czym będzie skutkować nie stawienie się w sądzie bez usprawiedliwienia? Data rozprawy zbiega się z datą planowanego wyjazdu prezesa zarządu spółki. Czy można wnosić sąd o przesunięcie posiedzenia z takiego powodu?"

Odpowiedź prawnika: Wezwanie do ugodowego rozwiązania sporu

Zgłoszenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej rozpoczyna postępowania pojednawcze. Wniosek tak składany jest do sądu przez stronę, która dąży do polubownego załatwienia sporu. Postępowanie pojednawcze przeprowadzane jest przez sąd w składzie jednoosobowym na posiedzeniu jawnym. Z przeprowadzonej próby ugodowej spisuje się protokół, przedstawiający przebieg i rezultat tego posiedzenia. Postępowanie pojednawcze obejmuje pertraktacje i wyjaśnienia stron, ale nie przeprowadza się w nim dowodów na poparcie przedstawionych przez strony twierdzeń dotyczących okoliczności sprawy.

Gdy strony dojdą do porozumienia treść ugody zostaje objęta protokołem, który następnie musi zostać prze strony podpisany. Jeżeli do zawarcia ugody nie doszło to postępowanie kończy się z chwilą zakończenia posiedzenia. W przypadku zawarcia ugody koszty postępowania pojednawczego ulegają wzajemnemu zniesieniu, chyba że strony postanowią inaczej, czemu dadzą wyraz w treści zawartej ugody. Jeżeli wnioskodawca nie stawi się na posiedzeniu pojednawczym, wówczas druga strona może wnosić o zwrot kosztów wywołanych próbą ugodową. W sytuacji, gdy przeciwnik bez usprawiedliwienia nie stawi się na wyznaczone posiedzenie pojednawcze, sąd na żądanie wzywającego, który następnie w tej sprawie wniósł pozew zasądzi zwrot należnych kosztów.

Koszty postępowania pojednawczego wywołane nieusprawiedliwionym niestawiennictwem osoby wezwanej uwzględniane są dopiero w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie. Będą więc one albo dodane do kosztów postępowania obciążającego pozwanego lub odjęte od kosztów postępowania, które ponosi powód. Do kosztów tych zalicza się poniesione przez strony: koszty przejazdów do sądu strony lub jej pełnomocnika, równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie lub wynagrodzenie reprezentującego stronę adwokata lub radcy prawnego. W sytuacji, gdy wyznaczony termin posiedzenia jest dla jednej ze stron niekorzystny z powodu jej choroby, lub pobytu za granicą, strona ta winna skierować do sądu pismo z prośbą o odroczenie posiedzenia. W piśmie tym strona winna wykazać zaświadczeniem lekarskim (w przypadku choroby) lub przy pomocy innych dowodów (np. pismo z  zakładu pracy), iż w  wyznaczonym przez sąd terminie strona nie będzie mogła uczestniczyć w rozprawie na skutek okoliczności, której nie może przezwyciężyć.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dqq 2012-04-22 23:13:21

    Jeżeli zawarłem w umowie ugodowej kwotę zadośćuczynienia dla drugiej Strony, czy muszę uwzględniać w niej jakiś podatek?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika