Wniesienie przedsiębiorstwa aportem
Pytanie:
"Chcę wnieść prowadzone dotychczas w ramach działalności gospodarczej przedsiębiorstwo jako aport do już utworzonej i zarejestrowanej w tym celu spółki z o.o.. Umowa spółki dopuszcza możliwość podniesienia wysokości kapitału przez utworzenie nowych udziałów i pokrycie ich aportem w drodze uchwały wspólników, czyli bez konieczności aktu notarialnego. Tym samym, uchwała podejmowana jest bez zachowania formy aktu notarialnego. Natomiast w Kodeksie Cywilnym jest przewidziana forma szczególna w postaci pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi dla zbycia przedsiębiorstwa. Czy w tym przypadku, gdzie de facto dochodzi do zbycia przedsiębiorstwa (w formie wniesienia go aportem do spółki z o.o.), uchwała wspólników powinna posiadać jednak podpisy notarialnie poświadczone?"
Odpowiedź prawnika: Wniesienie przedsiębiorstwa aportem
Zgodnie z art. 257 § 1 k.s.h. dopuszczalne jest podwyższenie kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki pod warunkiem, że taką możliwość przewiduje umowa, określając przy tym maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin podwyższenia. Oznacza to, że nie jest wystarczające zapisanie w umowie ogólnej klauzuli o dopuszczalności podwyższenia kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki. Jeżeli brak choćby jednego z powyższych elementów, podwyższenie kapitału będzie wymagało zmiany umowy spółki. Zakładamy, że konstrukcja umowy spółki z o.o., o której mowa w pytaniu, spełnia opisane wymagania. Uchwała wspólników o podwyższeniu kapitału może być więc podjęta bez zachowania aktu notarialnego.
Należy jednak pamiętać, iż zgodnie a art. 259 ksh oświadczenie nowego wspólnika powinno zawierać przystąpienie do spółki oraz objęcie udziału lub udziałów o oznaczonej wartości nominalnej. Oświadczenie takie wymaga formy aktu notarialnego i zachowanie tej formy jest konieczne także wtedy, gdy do podwyższenia kapitału zakładowego dochodzi bez zmiany umowy spółki. Oświadczenie to według jednego z poglądów wymagają odrębnego aktu notarialnego (czyli nie może być zawarte w protokołowanej przez notariusza uchwale wspólników), według innego – może być ono dokonane przed lub po uchwale o powiększeniu kapitału lub w samym protokole uchwały podwyższającej kapitał zakładowy.
Faktyczne nabycie udziału i wszelkich praw w spółce, które z niego wynikają, nastąpi jednak dopiero z chwilą wpisu podwyższenia kapitału do KRS, a to może nastąpić dopiero po wniesieniu wkładu na pokrycie udziału. Wniesienie wkładu, jakim jest przedsiębiorstwo będzie wymagało formy pisemnej z poświadczonymi notarialnie podpisami.
W opisywanym przypadku powinna więc zostać podjęta uchwała przez wspólników, co do której forma aktu notarialnego nie jest wymagana. Po podjęciu tej uchwały (ewentualnie przed jej podjęciem) przyszły wspólnik składa w formie aktu notarialnego oświadczenie o przystąpieniu do spółki i objęciu udziału. Następnie nowy wspólnik powinien w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi przenieść własność przedsiębiorstwa na spółkę, czyli zbyć to przedsiębiorstwo. Oczywiście jeśli w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość ta forma będzie niewystarczająca, a potrzebny będzie akt notarialny.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?