Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Księgi wieczyste są rejestrem, któremu przysługuje rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. Stąd też w toku postepowania egzekucyjnego roztrzygać będzie treść księgi wieczystej. Nalezy zauważyć, iż zgodnie z art. 924 k.p.c komornik ma obowiązek przesłania do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosku o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji. Z chwilą wpisu w księdze wieczystej powstaje skutek w postaci zajęcia w stosunku do osób trzecich.
Zgodnie z art. 930 § 3 k.p.c. czynności prawne polegające na obciążeniu nieruchomości prawem rzeczowym ograniczonym (np. hipoteką) są nieważne. Hipoteka powstaje w chwilą wpisu do księgi wieczystej, przy czym zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, o pierwszeństwie ograniczonych praw rzeczowych wpisanych do księgi wieczystej rozstrzyga chwila, od której liczy się skutki dokonanego wpisu. Zgodnie z art. 6266 § 1 k.p.c. o kolejności wniosku o wpis rozstrzyga chwila wpływu wniosku do właściwego sądu. Za chwilę wpływu wniosku uważa się godzinę i minutę, w której w danym dniu wniosek wpłynął do sądu.
Zatem jeżeli wpis do księgi wieczystej nie zostanie zmieniony tak by był zgodny ze stanem rzeczywistym (nie nastąpi skorygowanie błędnej daty wpływu wniosku), to obciążenie hipoteką będzie uważane w postępowaniu egzekucyjnym za nieważne i tym samym wierzyciel hipoteczny nie będzie miał prawa uczestniczenia w podziale sumy uzyskanej z nieruchomości.