Wpis hipoteki a egzekucja z nieruchomości

Pytanie:

"Złożyłem wniosek o wpis hipoteki zwykłej przymusowej. Sąd wpisał hipotekę, jednakże wadliwie oznaczył datę wpływu wniosku poprzez wpisanie tej samej daty w jakiej dokonał przedmiotowego wpisu. Po moim wniosku (ale przed jego rozpoznaniem) wpłynął wniosek o wpis wzmianki o wszczęciu egzekucji z nieruchomości. Oba wnioski sąd rozpoznał pozytywnie tego samego dnia, choć mój wpis ma wcześniejszą godzinę. Zainterweniowałem telefonicznie i powiedziano mi, że innej daty mojego wniosku z jakichś względów nie może wpisać system informatyczny. Zaskarżyłem więc wpis dwutorowo: raz żądając poprawienia oczywistej omyłki, a drugi raz poprzez skargę na orzeczenie referendarza, ale nie wiem czy mam szansę ze względu na to, czy data wpływu jest częścią orzeczenia uwzględniającego mój wniosek, czy też orzeczeniem sądu jest tylko sam wpis hipoteki, a oznaczenie chwili wpływu ma charakter czysto informacyjny. Czy błędny wpis daty wpływu mojego wniosku pozbawia mnie w tej sytuacji statusu wierzyciela hipotecznego jako, że w księdze data wpływu mojego wniosku następuje po dacie wpływu wniosku o wpis wzmianki o egzekucji, czy też oznaczenie chwili wpisu nie jest częścią orzeczenia i nie ma mocy wiążącej sąd egzekucyjny (który będzie się kierował aktami księgi wieczystej w celu ustalenia faktycznych dat wpływu wniosków)? "

Odpowiedź prawnika: Wpis hipoteki a egzekucja z nieruchomości

Księgi wieczyste są rejestrem, któremu przysługuje rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. Stąd też w toku postepowania egzekucyjnego roztrzygać będzie treść księgi wieczystej. Nalezy zauważyć, iż zgodnie z art. 924 k.p.c komornik ma obowiązek przesłania do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosku o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji. Z chwilą wpisu w księdze wieczystej powstaje skutek w postaci zajęcia w stosunku do osób trzecich.

Zgodnie z art. 930 § 3 k.p.c. czynności prawne polegające na obciążeniu nieruchomości prawem rzeczowym ograniczonym (np. hipoteką) są nieważne. Hipoteka powstaje w chwilą wpisu do księgi wieczystej, przy czym zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, o pierwszeństwie ograniczonych praw rzeczowych wpisanych do księgi wieczystej rozstrzyga chwila, od której liczy się skutki dokonanego wpisu. Zgodnie z art. 6266 § 1 k.p.c. o kolejności wniosku o wpis rozstrzyga chwila wpływu wniosku do właściwego sądu. Za chwilę wpływu wniosku uważa się godzinę i minutę, w której w danym dniu wniosek wpłynął do sądu.

 Zatem jeżeli wpis do księgi wieczystej nie zostanie zmieniony tak by był zgodny ze stanem rzeczywistym (nie nastąpi skorygowanie błędnej daty wpływu wniosku), to obciążenie hipoteką będzie uważane w postępowaniu egzekucyjnym za nieważne i tym samym wierzyciel hipoteczny nie będzie miał prawa uczestniczenia w podziale sumy uzyskanej z nieruchomości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ania 2014-12-07 01:29:09

    zakupilam mieszkanie splacam zaciagniety kredyt na 45 lat jakie prawa mi przysluguja w chwili rezygnacjii rozwodowejn w tej splaci kredytumalozenskiego to straszna sytuacja


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika