Wygaśnięcie decyzji na podstawie art. 162 kpa

Pytanie:

"Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję dotyczącą wykonania czynności w określonym czasie. W trybie odwoławczym Wojewódzki Inspektor utrzymał w mocy decyzję PINB, lecz zmienił czas na wykonanie określonych czynności. Decyzja WINB stała się prawomocna. Który organ w obecnej sytuacji jest właściwy do stwierdzenia wygaśnięcia decyzji w trybie art. 162 kpa. Jeśli jest to PINB, który stwierdza wygaśnięcie własnej decyzji, jaki jest wtedy los decyzji wydanej przez WINB. Czy WINB również musi stwierdzać wygaśnięcie własnej decyzji czy jest ona eliminowana automatycznie po stwierdzeniu wygaśnięcia decyzji PINB. Proszę o wyjaśnienie jaka procedura jest właściwa według przepisów prawa w takim przypadku. "

Odpowiedź prawnika: Wygaśnięcie decyzji na podstawie art. 162 kpa

Zgodnie z art. 162 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego: Organ administracji publicznej, który wydał decyzję w pierwszej instancji, stwierdza jej wygaśnięcie...

W tym wypadku, mamy do czynienia z utrzymaniem decyzji administracyjnej mocy przez organ drugiej instancji, nawet w przypadku pewnych zmian wprowadzonych przez ten organ. Treścią decyzji wydanej przez organ odwoławczy było jedynie utrzymanie w mocy decyzji organu pierwszej instancji, nie rozstrzygał on tej sprawy od nowa merytorycznie, nie uchylił decyzji organu pierwszej instancji. Zatem po zakończeniu postępowania odwoławczego mamy do czynienia cały czas z tą samą decyzją, potwierdzoną jedynie przez organ drugiej instancji . Zgodnie zaś z cytowanym wyżej art. 162 kpa, wygaśnięcie takiej decyzji stwierdza organ, który wydał ją w pierwszej instancji (nie zaś ten który rozpatrzył ją w ramach postępowania odwoławczego). Zatem za całkowicie wystarczające uznać tu należy uchylenie decyzji przez PINB, WINB nie jest zobligowany przez przepisy do podejmowania tu żadnych innych działań.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika