Wymeldowanie a prawo do mieszkania

Pytanie:

"Sąd rozwiązał moje małżeństwo w roku 2003. Wiele lat wcześniej opuściłem to mieszkanie, jednak prawie codziennie odwiedzałem w nim dzieci. Przed uzyskaniem rozwodu żona kilkakrotnie zmieniała zamki w drzwiach, jednak jedno z dzieci dawało mi nowe klucze. Gdy dzieci stały się pełnoletnie i po rozwodzie, żona zmieniła znów zamki wiec postanowiłem, ze kontakty z dziećmi mogą się już odbywać poza tym mieszkaniem. Teraz żona chce mnie wymeldować. Rozpoczęła postępowanie w tym kierunku (dostałem wezwanie do Urzędu Miasta). Mieszkanie jest spółdzielcze, własnościowe, w końcowej fazie spłaty kredytu. Nie został jeszcze rozpoczęty podział majątku dorobkowego. W mieszkaniu znajdują się przedmioty będące moją wyłączną, odrębna własnością. Czy mogę (czy powinienem?) jeszcze zatrzymać proces wymeldowania? Mam zamiar, w tej sytuacji, rozpocząć postępowanie o podział majątku. Jeśli tego nie zrobię i w dodatku, gdy się wymelduje, nigdy nie odzyskam moich rzeczy (często o znaczeniu rodzinnym, pamiątkowym). Czy postępowanie o podział majątku zatrzymuje procedurę wymeldowania? Na ile wymeldowanie będzie utrudniać przyszłe możliwe czynności związane z odzyskaniem mojej części majątku?"

Odpowiedź prawnika: Wymeldowanie a prawo do mieszkania

Procedura wymeldowania jest związana wyłącznie z obowiązkami administracyjnymi obywateli. W żaden sposób nie wpływa na sprawy majątkowe między byłymi małżonkami i nie będzie utrudniać ich rozstrzygnięcia. Po stronie byłego męża, który wyprowadził się z domu spoczywał obowiązek meldunkowy, polegający na wymeldowaniu się z dotychczasowego miejsca stałego pobytu. Jeśli osoba zobowiązana do wymeldowanie się tego obowiązku nie spełnia możliwe jest także dokonanie wymeldowania z urzędu lub na wniosek strony, czyli byłej żony. W opisanej sytuacji, jeżeli podział majątku nie nastąpił w ramach procesu rozwodowego, byli małżonkowie mogą podzielić majątek umownie (jeśli w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość, umowa musi mieć formę aktu notarialnego) lub przed sądem. Przedmiotem tego postępowania jest majątek wspólny małżonków.  Z pytania wynika, iż w mieszkaniu znajdują się rzeczy, które mąż nabył przed zawarciem małżeństwa lub odziedziczył (co do zasady niezależnie od tego, czy przed, czy po ślubie) – te rzeczy stanowią osobisty majątek małżonka i mogą być przez niego w każdej chwili zabrane.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marzena 2014-10-11 20:34:18

    Witam.Rozstalam sie z mezem 13 lat temu. Maz wyprowadzil sie z domu.W tym okresie dokonalismy jedynie rozdzielczosci majatkowej.5 lat temu uzyskalismy rozwod.Maz i ja jestesmy czlonkami spoldzielni mieszkania lokatorskiego z prawem do wlasnosci (ponoc ma taki status).Oboje chcemy uregulowac prawo do mieszkania.Jak mam postapic.Czy podzial majatku moze nastapic notarialnie czy trzeba to uzyskac sadownie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika