Wynajem lokalu w budynku stanowiącym współwłasność

Pytanie:

"Jestem współwłaścicielem budynku, w którym znajduje się lokal użytkowy. W lokalu tym zgłosiłam własną działalność gospodarczą o różnym zakresie. W tym momencie chciałabym wynająć w/w lokal na usługi gastronomiczne. Jest to spora inwestycja dla najemcy (remont, adaptacja, wyposażenie), dlatego chciałabym zapewnić mu bezpieczeństwo dla jego nakładów. Czy mogę podnająć lokal,w którym jest zgłoszona moja działalność? Zakładając, że tak, to czy najemca jest w jakiś sposób chroniony tym, iż jest to moja działalność? Jeżeli jestem współwłaścicielem, który prowadząc działalność wynajmuje lokal, uchronię najemcę od kłopotów typu, np. wtargnięcie współwłaściciela?"

Odpowiedź prawnika: Wynajem lokalu w budynku stanowiącym współwłasność

Z opisu stanu faktycznego nie wynika na jakiej podstawie dysponuje Pani ta częściÄ… nieruchomoÅ›ci wspólnej oraz czy jest Pani uprawniona do wyÅ‚Ä…cznego użytkowania tej części nieruchomoÅ›ci wspólnej.

Co do zasady do czynnoÅ›ci prawnych wykraczajÄ…cych poza zakres czynnoÅ›ci zwykÅ‚ego zarzÄ…du konieczna jest zgoda wszystkich wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli. UmowÄ™ najmu z przyszÅ‚ym najemcÄ… powinni wiÄ™c podpisać wszyscy wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciele. Pożytki z rzeczy przypadajÄ… wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicielom w wysokoÅ›ci stosownej do posiadanych udziaÅ‚ów. W razie zawarcia umowy najmu kwota uzyskana z tytuÅ‚u czynszu najmu podlega podziaÅ‚owi pomiÄ™dzy wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli. Umowa najmu zawarta bez zgody wszystkich wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli bÄ™dzie bezskuteczna. Aby dostatecznie zabezpieczyć interesy najemcy, umowÄ™ z nim powinni podpisać także pozostali wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciele.

Inaczej natomiast przedstawia siÄ™ ta kwestia w sytuacji, gdy miÄ™dzy wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicielami zostaÅ‚ dokonany podziaÅ‚ nieruchomoÅ›ci do użytkowania. W takim przypadku nieruchomość zostaje podzielona na części, z których wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciele mogÄ… korzystać z wyÅ‚Ä…czeniem pozostaÅ‚ych wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli. W takim przypadku jeżeli część nieruchomoÅ›ci, którÄ… stanowi lokal użytkowy zostaÅ‚a na mocy umowy z pozostaÅ‚ymi wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicielami przyznana Pani do wyÅ‚Ä…cznego użytkowania, może Pani zawrzeć umowÄ™ najmu tej części samodzielnie, z wyÅ‚Ä…czeniem pozostaÅ‚ych wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli i pobierać czynsz najmu z wyÅ‚Ä…czeniem pozostaÅ‚ych wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli.

Samo wskazanie tej nieruchomoÅ›ci jako miejsca prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej nie uprawnia Pani do samodzielnego dysponowania lokalem i nie pozbawia pozostaÅ‚ych wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli prawa dysponowania tym lokalem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kasia 2013-12-03 22:06:36

    witam!! jestem współwłaścicielem domu, parter budynku zajmuje matka ja natomiast mam w posiadaniu piętro...są to dwa niezależne mieszkania osobna energia i woda wspólne centralne ogrzewanie chcę wynająć swoje mieszkanie czy mam takie prawo ??? dziękuję


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika