Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego wynajmujÄ…cy lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadajÄ…c dotychczasowÄ… wysokość czynszu najpóźniej na miesiÄ…c naprzód, na koniec miesiÄ…ca kalendarzowego. Wypowiedzenie caÅ‚ej umowy najmu, jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest pÅ‚atny miesiÄ™cznie, może nastÄ…pić najpóźniej na trzy miesiÄ…ce naprzód na koniec miesiÄ…ca kalendarzowego.
Zmiana czynszu może nastąpić poprzez jednostronne oświadczenie woli wynajmującego, w tej samej formie co umowa najmu. Jeśli najemca nie zgodzi się na podwyżkę, umowa najmu wygasa.
JeÅ›li wynajmujÄ…cy chce zmienić inne postanowienia umowy najmu niż czynsz, a nie chce tej umowy wypowiadać, można zmienić umowÄ™. Do tego jest już jednak potrzebne zgodne oÅ›wiadczenie woli obu stron, które mogÄ… spisać nowÄ… umowÄ™ lub sporzÄ…dzić aneks do obecnej. Strony mogÄ… w aneksie postanowić o podwyżce czynszu, wtedy dochodzi do zmiany czynszu na podstawie woli obu stron, a nie jednostronnego wypowiedzenia.
Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujÄ…cy, jak i najemca mogÄ… wypowiedzieć najem wyłącznie w wypadkach okreÅ›lonych w umowie. JeÅ›li umowa tego nie przewiduje, to nie można najmu wypowiedzieć. Można takÄ… umowÄ™ rozwiÄ…zać tylko na podstawie zgodnych oÅ›wiadczeÅ„ woli obu stron. W stosunku do umów zawartych przed 1 stycznia 2005 r. obowiÄ…zuje przepis, zgodnie z którym wynajmujÄ…cy może podwyższyć czynsz, tylko jeżeli czas trwania najmu jest nieoznaczony.
CzÄ™stotliwość podwyżek czynszu najmu lokali użytkowych nie jest regulowana, nie stosuje siÄ™ w tych przypadkach ustawy o ochronie praw lokatorów.