Wysyłanie ofert handlowych faksem

Pytanie:

Proszę o informację, czy polskie prawo reguluje w jakikolwiek sposób (jeśli tak, to jaki) przesyłanie ofert handlowych faksem. Chciałbym w ten sposób rozesłać do różnych firm moją ofertę handlową. Firmy te nie są w żaden sposób ze mną związane. Moja oferta byłaby więc rozesłana do różnych firm, od których nie mam np: zgody na przesłanie oferty. W przypadku e-maila, niezamówionych ofert handlowych nie można wysyłać. Czy jest też tak w przypadku faksów?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Faks można przyporządkować do urządzeń (środków) porozumiewania się na odległość. Stanowi on także jeden z rodzajów środków komunikacji komunikacji elektronicznej, którymi, zgodnie z ustawą są rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość przy wykorzystaniu transmisji danych między systemami teleinformatycznymi, a w szczególności pocztę elektroniczną. Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług elektronicznych, zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej. Działanie takie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji. Informację handlową uważa się za zamówioną, jeżeli odbiorca wyraził zgodę na otrzymywanie takiej informacji, w szczególności udostępnił w tym celu identyfikujący go adres elektroniczny.

Ponadto, działania takie, można uznać również za reklamę. Zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji czynem nieuczciwej konkurencji jest reklama, która stanowi istotną ingerencję w sferę prywatności, w szczególności przez uciążliwe dla klientów nagabywanie w miejscach publicznych, przesyłanie na koszt klienta nie zamówionych towarów lub nadużywanie technicznych środków przekazu informacji.

Ponadto, składanie ofert handlowych za pomocą faksu w stosunkach z konsumentami przewidziane jest zaś w Ustawie z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Art. 6 ust. 3 wyraźnie wskazuje, że posłużenie się telefonem, wizjofonem, telefaksem, pocztą elektroniczną, automatycznym urządzeniem wywołującym lub innym środkiem komunikacji elektronicznej w celu złożenia propozycji zawarcia umowy może nastąpić wyłącznie za uprzednią zgodą konsumenta.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Margo

4.11.2009 17:2:11

Re: Wysyłanie ofert handlowych faksem

witam, czy ktoś mógłby podpowiedzieć mi czy wysyłanie ofert handlowych tradycyjną pocztą także jest zabronione przepisami prawa?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: