Wywóz nieczystości firma i dom
Pytanie:
"Prowadzę firmę (spółka cywilna) i mieszkam w tym samym domu, na tej samej posesji. Razem ze wspólniczką zatrudniam jednego pracownika. W mieszkaniu mieszkam z moją rodziną - razem 4 osoby. Przy czym firma prawie nie \"produkuje\" śmieci. Czy mogę mieć podpisaną tylko jedną umowę na wywóz nieczystości, czy muszę mieć dwie umowy i dwa śmietniki na terenie posesji? "
Odpowiedź prawnika: Wywóz nieczystości firma i dom
ObowiÄ…zek podpisywania umowy na wywóz nieczystoÅ›ci wynika z art. 5 ust. 1 pkt 3b w zw. z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 wrzeÅ›nia 1996 r. o utrzymaniu czystoÅ›ci i porzÄ…dku w gminach (tekst jednolity: Dz. U. 2005 r. Nr 236 poz. 2008 z późn. zm.).
Art. 5 ust. 1 pkt 3b stanowi, iż to wÅ‚aÅ›ciciele nieruchomoÅ›ci zapewniajÄ… utrzymanie czystoÅ›ci i porzÄ…dku m.in. przez pozbywanie siÄ™ zebranych na terenie nieruchomoÅ›ci odpadów komunalnych oraz nieczystoÅ›ci ciekÅ‚ych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrÄ™bnymi. Ustawodawca w przypadku okreÅ›lenia obowiÄ…zków wÅ‚aÅ›cicieli nieruchomoÅ›ci użyÅ‚ niejednoznacznego sformuÅ‚owania „zapewniajÄ…”. Jednak przepis ten ustanawia obowiÄ…zek okreÅ›lonego podmiotu do takiego dziaÅ‚ania (por. Chmielnicki PaweÅ‚ [w:] Dziadkiewicz BogusÅ‚aw, Chmielnicki PaweÅ‚ (redakcja), Bandarzewski Kazimierz - Komentarz do ustawy o utrzymaniu czystoÅ›ci i porzÄ…dku w gminach. Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie I) ss. 288). Przepis powyższy wprost wskazuje, iż obowiÄ…zek ten zostaÅ‚ naÅ‚ożony na wÅ‚aÅ›ciciela (w którego imieniu dziaÅ‚ać może również zarzÄ…dca) nieruchomoÅ›ci. NastÄ™pnie, jak precyzuje art. 6 ust. 1 ww. ustawy WÅ‚aÅ›ciciele nieruchomoÅ›ci przy wykonywaniu obowiÄ…zku okreÅ›lonego w art. 5 ust. 1 pkt 3b obowiÄ…zani sÄ… do udokumentowania, w formie umowy korzystania z usÅ‚ug wykonywanych przez zakÅ‚ad bÄ™dÄ…cy gminnÄ… jednostkÄ… organizacyjnÄ… lub przedsiÄ™biorcÄ™ posiadajÄ…cego zezwolenie na prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci w zakresie odbierania odpadów komunalnych od wÅ‚aÅ›cicieli nieruchomoÅ›ci lub w zakresie opróżniania zbiorników bezodpÅ‚ywowych i transportu nieczystoÅ›ci ciekÅ‚ych, przez okazanie takiej umowy i dowodów pÅ‚acenia za takie usÅ‚ugi. Co do zasady (czyli jeÅ›li rada gminy nie ustali innych sposobów pozbywania siÄ™ odpadów niż za poÅ›rednictwem uprawnionych podmiotów) każdy wÅ‚aÅ›ciciel nieruchomoÅ›ci musi posiadać umowÄ™ na odbieranie odpadów komunalnych (ibidem).
ReasumujÄ…c powyższe rozważania wskazać należy, iż wystarczy, że ma Pan podpisanÄ… wyÅ‚Ä…cznie jednÄ… umowÄ™ (jako wÅ‚aÅ›ciciel nieruchomoÅ›ci). Bez znaczenia tutaj bÄ™dzie fakt, iż nieruchomość ta jest oÅ›rodkiem zarówno Pana życia prywatnego, jak i zawodowego. Co najwyżej fakt ten bÄ™dzie miaÅ‚ wpÅ‚yw na ustalenie wyższej kwoty za usÅ‚ugi odbierania odpadów komunalnych i nieczystoÅ›ci ciekÅ‚ych (w przypadku generowania wiÄ™kszej iloÅ›ci odpadów). Zależeć to jednak bÄ™dzie od regulaminu, jaki obowiÄ…zuje na terenie danej gminy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?