Zamiana piwnic między lokatorami
Pytanie:
"Właściciele mieszkań w kamienicy użytkują piwnice na zasadzie współwłasności łącznej, tak jak np. klatkę schodową. Zamierzam kupić mieszkanie (ma założoną księgę wieczystą) w tej kamienicy na parterze. Pod mieszkaniem, które zamierzam kupić znajduje się piwnica sąsiada. Chcę, żeby obecny właściciel tego mieszkania zamienił się z sąsiadem na piwnice, tak abym po kupnie tego mieszkania mogła użytkować piwnicę pod zakupionym mieszkaniem. Jakie formalności należy spełnić, gdzie to zgłosić, jaką umowę musi właściciel mieszkania podpisać z sąsiadem? "
Odpowiedź prawnika: Zamiana piwnic między lokatorami
Z treści pytania wynika, że prawdopodobnie mamy do czynienia z tzw. podziałem do korzystania. Wszystkie piwnice są własnością wspólną lokatorów. Pytanie jednak, czy rzeczywiście jest to wspólność łączna, a nie ułamkowa? Zasadniczo bowiem piwnice takie, jeżeli nie są przynależnościami konkretnych mieszkań, to są z reguły po prostu częścią wspólną całej nieruchomości, a w niej każdy z właścicieli ma swój udział. W braku takiego podziału do korzystania współwłasność oznaczałaby, że każdy z właścicieli ma prawo do posiadania i korzystania z całej rzeczy, a więc z każdej z piwnic. Taki podział do korzystania jednak nastąpił, co wynika z opisu sytuacji. Mogło się to odbyć także w sposób dorozumiany, gdyż nie jest potrzebna w tym wypadku umowa w formie pisemnej. Skoro jednak ma obecnie nastąpić zmiana stanu rzeczy, to jednak warto, by właściciele podpisali umowę w której zmienia zasady korzystania z obu piwnic. Zasadniczo takiej umowy nie trzeba nigdzie zgłaszać, nie rodzi ona obowiązków podatkowych. Jedynie, jeśli każda z piwnic ma osobne media, należało by dokonać zmian umowy; właściciele powinni też powiadomić zarządcę.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?