Zastaw rejestrowy na udziale w samochodzie

Pytanie:

"Chcę ustanowić zastaw rejestrowy (taki na druku ORD-Z). Posiadam 50% samochodu osobowego. Czy mogę zastawić te 50% samochodu osobowego? Jeśli tak, to w jaki sposób ewentualnie pobierający zastaw będzie mógł się z tego zastawu zaspokoić?"

Odpowiedź prawnika: Zastaw rejestrowy na udziale w samochodzie

Chcę ustanowić zastaw rejestrowy (taki na druku ORD-Z). Posiadam 50% samochodu osobowego. Czy mogę zastawić te 50% samochodu osobowego? Jeśli tak, to w jaki sposób ewentualnie pobierający zastaw będzie mógł się z tego zastawu zaspokoić?

Przepisy ustawy o zastawie rejestrowym precyzują, co może być przedmiotem takiego zastawu. Przedmiotem zastawu może być także udział we współwłasności rzeczy ruchomej (tak np. J. Mojak, J. Widło, Umowa o ustanowienie zastawu rejestrowego, Lublin 1998, s. 84).

Właściwą pozycją katalogową do opisu udziału we współwłasności rzeczy ruchomej jest pozycja C-1 katalogu i cechy tam podane (np. rzecz stanowiąca przedmiot współwłasności, tytuł współwłasności, wielkość udziału stanowiącego przedmiot zastawu).

Trzeba przy tym zaznaczyć, że w tej sytuacji niezbędne jest, by strony umowy zastawniczej w ścisły sposób wskazały w umowie, że ich wolą jest ustanowienie zastawu na udziale we współwłasności rzeczy, a nie na całej rzeczy ruchomej.

Jeśli natomiast chodzi o kwestię zaspokojenia się z takiego zastawu, stwierdzić trzeba, że zaspokojenie z przedmiotu zastawu następuje w drodze sądowego postępowania egzekucyjnego.

Prosimy zapoznać się z naszymi informacjami prawnymi dotyczącymi tej kwestii:

Egzekucja z udziału w samochodzie

Egzekucja z ruchomości a współwłasność


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika