Zastaw skarbowy na ruchomościach

Pytanie:

"Kupiłam budynek gorzelni wraz z wyposażeniem od spółki z o.o. X. Spółka X posiadała zadłużenia podatkowe wobec gminy. Wystąpiła do wójta gminy o ustanowienie zastawu na wyposażeniu wcześniej kupionej gorzelni. Na podstawie oświadczenia prezesa zarządu spółki X oraz wniosku gminy, urząd skarbowy obciążył przedmiotowe urzadzenia wpisując je do rejestru zastawów skarbowych. W chwili obecnej komornik chce zająć i sprzedać zastawione urzadzenia. Jak skutecznie znieść ustanowiony zastaw? Gmina nie kwapi się do tego twierdząc, że kupiłam budynek a nie urządzenia. Czy mam obowiązek wpuścić do moich obiektów komornika celem dokonania zajęcia? Spółka, od której kupiłam w/w majątek nie zmieniła siedziby i nie wyrejstrowała się. Kogo pozwać ewentualnie do sądu - prezes zarządu spółki X zniknął? "

Odpowiedź prawnika: Zastaw skarbowy na ruchomościach

Stosownie do treści art. 41 par. 1 Ordynacji Podatkowej, Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 2, a także z tytułu zaległości podatkowych stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości przysługuje zastaw skarbowy na wszystkich będących własnością podatnika oraz stanowiących współwłasność łączną podatnika i jego małżonka rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, jeżeli wartość poszczególnych rzeczy lub praw wynosi w dniu ustanowienia zastawu co najmniej 10.000 zł, z tym, że zastawem skarbowym nie mogą być obciążone rzeczy lub prawa majątkowe niepodlegające egzekucji oraz mogące być przedmiotem hipoteki. Wskazana Ustawa przewiduje, iż zastaw skarbowy jest skuteczny wobec każdorazowego właściciela przedmiotu zastawu i ma pierwszeństwo przed jego wierzycielami osobistymi, z zastrzeżeniem, że w przypadku gdy rzecz ruchoma lub prawo majątkowe zostały obciążone zastawem ujawnionym w innym rejestrze prowadzonym na podstawie odrębnych ustaw, zastaw wpisany wcześniej ma pierwszeństwo przed zastawem wpisanym później. Jeżeli zatem zastaw skarbowy dotyczący określonych rzeczy ruchomych został wpisany zgodnie z wymogami Ordynacji Podatkowej, jest on skuteczny wobec każdego nabywcy tych ruchomości.

Gdy chodzi zaś o możliwość zniesienia zastawu, Ordynacja Podatkowa przewiduje jedynie stan wygaśnięcia zastawu skarbowego, stanowiąc, że wygasa on:

  1. z mocy prawa z dniem wygaśnięcia zobowiązania podatkowego albo
  2. z dniem wykreślenia wpisu z rejestru zastawów skarbowych, albo
  3. z dniem egzekucyjnej sprzedaży przedmiotu zastawu.

Zaspokojenie z przedmiotu zastawu skarbowego następuje w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Należy podnieść, że nabywca ruchomości ma obowiązek stosować się do poleceń organu egzekucyjnego podejmującego czynności związane z zaspokojeniem wierzyciela na rzeczach objętych zastawem skarbowym. Wydaje się, że wystąpienie z roszczeniem do zbywcy nieruchomości wraz z wyposażeniem objętym zastawem skarbowym mogłoby być skuteczne. Wówczas roszczenie winno być skierowane przeciwko spółce X jako samodzielnemu bytowi prawnemu. Odpowiedzialność za zobowiązania spółki ponosić może również prezes jako członek zarządu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika