Zawarcie umowy przez wysłanie dokumentów

Pytanie:

"Chcę podpisać umowę z klientem, który przebywa w innym mieście. Czy taka umowa i pełnomocnictwo, które zostanie podpisane i wysłane faksem przez mojego klienta spełnia wszystkie wymogi prawne? Czy może ten dokument zostanie zaliczony jako kserokopia i będzie wymagał jeszcze raz pisemnego poświadczenia jako zgodność z oryginałem?"

Odpowiedź prawnika: Zawarcie umowy przez wysłanie dokumentów

Zakładamy, że strony chcą zachować formę pisemną zawieranej przez siebie umowy. Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Do zawarcia umowy wystarcza wymiana dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron, lub dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany. Oświadczenie woli złożone w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.

Najważniejsze jest w tym przypadku to, że podpis musi być własnoręczny. Nie spełnia tego wymagania przefaksowany podpis. Jeżeli strony nie posługują się bezpiecznym podpisem elektronicznym, można podpisaną umowę przesłać pocztą. Druga strona powinna mieć wzór podpisu swojego kontrahenta, tak by wiedzieć, że podpis pod przesłaną umową należy do tej strony. Może do tego posłużyć kopia strony z dowodu osobistego. Pełnomocnictwo jest jednostronnym oświadczeniem woli kontrahenta. Przesłanie kopii faksem oznacza, ze taki dokument został przez niego faktycznie napisany i podpisany. Jednak jeśli pełnomocnikiem ma być druga strona umowy, to powinna dysponować oryginałem. W przeciwnym wypadku pełnomocnictwo może być kwestionowane przez osoby trzecie, z którymi ma zawierać umowy pełnomocnik na rzecz i w imieniu mocodawcy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika