Zawarcie umowy przy wykorzystywaniu środków porozumiewania się na odległość
Pytanie:
"Kiedy mamy do czynienia z umową zawartą przy wykorzystywaniu środków porozumiewania się na odległość?"
Odpowiedź prawnika: Zawarcie umowy przy wykorzystywaniu środków porozumiewania się na odległość
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, umowy zawierane z konsumentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, w szczególności drukowanego lub elektronicznego formularza zamówienia niezaadresowanego lub zaadresowanego, listu seryjnego w postaci drukowanej lub elektronicznej, reklamy prasowej z wydrukowanym formularzem zamówienia, reklamy w postaci elektronicznej, katalogu, telefonu, telefaksu, radia, telewizji, automatycznego urządzenia wywołującego, wizjofonu, wideotekstu, poczty elektronicznej lub innych środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204), są umowami na odległość, jeżeli kontrahentem konsumenta jest przedsiębiorca, który w taki sposób zorganizował swoją działalność.
Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową (art. 221 kodeksu cywilnego). Fakt, czy w tej sytuacji można uznać Pana za konsumenta w świetle tego, iż wziął Pan na ten zakup fakturę VAT i umowa została zawarta z firmą, nie jest jednak kluczowy. Niestety, nawet gdyby był Pan konsumentem, nie byłoby możliwości skorzystania z uprawnienia, na które się Pan powołuje – odstąpienia od umowy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?