Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W spółce z o.o., zbycie udziału powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi (a zatem nie jest potrzebny wpis do KRS). Przejście udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz ustanowienie zastawu lub użytkowania jest skuteczne wobec spółki od chwili, gdy spółka otrzyma od jednego z zainteresowanych zawiadomienie o tym wraz z dowodem dokonania czynności.
W opisywanej w pytaniu konfiguracji osobowej, należy uznać, że spółka posiada informacje o zbyciu udziału, a zatem uchwały podjęte przez nowe zgromadzenie wspólników są skuteczne. Zgodnie z art. 188 § 3, po każdym wpisaniu zmiany zarząd składa sądowi rejestrowemu podpisaną przez wszystkich członków zarządu nową listę wspólników z wymienieniem liczby i wartości nominalnej udziałów każdego z nich oraz wzmianką o ustanowieniu zastawu lub użytkowania udziału.
Reasumując, jeżeli zarząd nie dokonał odpowiedniego zgłoszenia do KRS, w terminie 7 dni, zaniedbał swoje obowiązki rejestracyjne, nie oznacza to jednak, że w spółce nie mogą być podejmowane skutecznie uchwały. Brak zgłoszenia nowego wspólnika do KRS może również skutkować trudnościami w wykazaniu kontrahentom, którzy działają w zaufaniu do rejestru, że uchwała była podjęta przez kompetentne osoby.
Zwrócić należy również uwagę na fakt, że w spółce jednoosobowej, gdzie jedyny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu, niektóre zaostrzeniu podlega forma składania niektórych oświadczeń. Kwestie te zostały opisane w: Jednoosobowa spółka z o.o.
Ponadto, jeżeli wnioskodawca odwołuje się do danych umieszczonych już w rejestrze, ujawnienie niezgodności tych danych ze stanem faktycznym powoduje wszczęcie postępowania, wskutek którego sąd wezwie spółkę do ich złożenia, wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny.
Nabycie i zbycie nieruchomości, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, wymaga dla swojej ważności uchwały zgromadzenia wspólników. Jeżeli takowa uchwała nie zostanie podjęta, dana czynność nie będzie ważna. Skutkiem niezastosowania się zarządu do uchwały wspólników może być odwołanie członków zarządu przez tych wspólników (co oczywiście zależy od woli wspólników). Przy konfiguracji osobowej opisanej w pytaniu, odwołanie jedynego członka zarządu nie będzie miało logiki.