Zmiana wyglądu elewacji przez najemcę
Pytanie:
"Firma zewnętrzna wynajęła lokal z myślą o prowadzeniu w nim sklepu. Teraz po kilku latach od dnia podpisania umowy dopatrzono się, że zmieniona została elewacja wokół drzwi wejściowych i okien sklepu. elewacja różni się kolorem od elewacji reszty budynku (dość krzykliwy, podczas gdy cały budynek jest w stonowanych kolorach). Budynek znajduje się przy jednej z głównych ulic. Czy najemca winien wystąpić do jakiegoś urzędu o pozwolenie na zmianę wyglądu elewacji? Czy najemca winien powiadomić, ewentualnie uzyskać zgodę wynajmującego na zmianę wyglądu elewacji? Jakie sankcje (czy w ogóle prawo przewiduje) za samowolną zmianę wyglądu budynku i jakie mogą one być? "
Odpowiedź prawnika: Zmiana wyglądu elewacji przez najemcę
Jak wynika z opisu sytuacji przedmiotem umowy najmu jest lokal znajdujący się w budynku wielolokalowym wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Zmiana koloru elewacji budynku nie wymaga zgłoszenia, pozwolenia na budowę ani spełnienia innego obowiązku administracyjnego. Na ogół umowa najmu dotycząca lokalu, czy to mieszkalnego czy użytkowego, nie obejmuje części wspólnej nieruchomości wielolokalowej. W takim przypadku najemca powinien uzyskać zgodę wynajmującego (właściciela lokalu) oraz zarządcy/zarządu we wspólnocie lub zarządu spółdzielni. Jeśli więc umowa nie uprawniała najemcy do zmiany koloru części elewacji jest on obowiązany przywrócić stan poprzedni. Jeśli tego nie zrobi, można żądać zwrotu kosztów przywrócenia stanu poprzedniego lub odszkodowania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?