Zobowiązanie dłużnika do spłat w ratach

Pytanie:

"Mam do czynienia z pisemnym zobowiązaniem, w którym pożyczkobiorca oświadcza, że pożyczył od pożyczkodawcy 8400 zł i zobowiązuje się oddać tę kwotę w ratach po 200 zł co miesiąc, począwszy od stycznia 2004 r. Pożyczkodawca potwierdził powyższe swoim podpisem, ale jest tam też podpis pożyczkodawcy. Czy w związku z powyższym (że jest tam też podpis pożyczkodawcy), pożyczkodawca nie może skutecznie (sądownie) żądać dziś spłaty całości i musi czekać, aż dopiero bodaj za ok. dwa lata odzyska resztę należności? Nadmieniam, że to pismo nie ma żadnego tytułu (np. "umowa pożyczki"). Jest to tylko zobowiązanie dłużnika, tyle że podpisał się pod nim również wierzyciel - to coś zmienia? A co w przypadku (i miało to miejsce), gdy dłużnik ten zaniedba kilkakrotnie miesięcznych spłat w ustalonych ratach - można wówczas od razu zażądać spłaty całości?"

Odpowiedź prawnika: Zobowiązanie dłużnika do spłat w ratach

Oczywiście umieszczenie podpisu na takim zobowiązaniu przez pożyczkodawcę nie zmienia niczego w jego sytuacji. Bowiem to pożyczkobiorca zobowiązał się do spłaty pożyczki w ratach począwszy od określonego w pytaniu terminu.

Opisana umowa nie zawiera tytułu, lecz jej treść wskazuje na to, że jest to umowa pożyczki. Jeżeli postanowienia umowy pożyczki nic nie stanowią o ewentualnej możliwości żądania spłaty całej sumy w razie zalegania ze spłatą poszczególnych jej rat, to pożyczkodawca ma prawo żądać spłaty zaległych rat (nieterminowych) i tego dochodzić w razie niezapłacenia poszczególnych jej rat.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika