Zrzeczenie się praw do nieruchomości

Pytanie:

"Po śmierci męża właścicielem domu została żona i trójka dzieci. Dwoje dzieci zrzekło się notarialnie praw do domu. Czy w tej sytuacji należy uznać, że właścicielem domu jest żona i jedno z dzieci i tylko te osoby mają prawo do dysponowania nieruchomością? Czy takie notarialne zrzeczenie jest wystarczające i można bezpiecznie nabyć nieruchomość, nie obawiając się roszczeń dwójki pozostałych dzieci? Kto powinien figurować w księdze wieczystej jako właściciel nieruchomości? Co w sytuacji gdy nie przeprowadzono postępowania o nabycie spadku? "

Odpowiedź prawnika: Zrzeczenie się praw do nieruchomości

Jeżeli dwoje dzieci zrzekło się dziedziczenia lub też odrzuciło notarialnie spadek, to spadkobiercami ustawowymi są żona i pozostałe dziecko. Fakty te powinny być jednak zbadane przez sąd i potwierdzone  w sądowym stwierdzeniu nabycia spadku, który jest dokumentem prawnym poświadczającym o tym, że dane osoby są spadkobiercami. Notariusz, u którego będzie sporządzany akt notarialny sprzedaży nieruchomości nie będzie sam badał kto jest spadkobiercą (w celu ustalenia, czy dane osoby są uprawnione do zbycia nieruchomości), lecz będzie wymagał, by przedstawić mu takie postanowienie. Podobnie, wpis do księgi wieczystej spadkobierców jako współwłaścicieli nieruchomości może nastąpić na podstawie sądowego postanowienia. Jednym słowem, przeprowadzenie postępowania w sprawie nabycia spadku jest konieczne.

Proszę również o zapoznanie się z treścią Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - początek drogi prawnej w postępowaniu spadkowym

Jak uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku? (Postępowanie sądu w przypadku wniosku o stwierdzenie nabycia spadku)

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika