Odpowiedź prawnika: Nieruchomość w spadku dla cudzoziemca
Zgodnie z art. 1 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców nabyciem drugiego domu w rozumieniu przepisów ustawy jest nabycie przez cudzoziemca-osobę fizyczną nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową lub na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, która nie będzie stanowić stałego miejsca zamieszkania cudzoziemca. Nie dotyczy to nabycia samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy o własności lokali.
Przepis ten nie znajdzie w Pani przypadku zastosowania, gdyż przepisów ustawy w ogóle nie stosuje się do nabycia nieruchomości w drodze dziedziczenia przez osoby uprawnione do dziedziczenia ustawowego. Jeżeli prawo ojczyste spadkodawcy nie przewiduje dziedziczenia ustawowego, w tym zakresie stosuje się prawo polskie (art. 7 ustawy). Nie jest istotne, czy nabywa pani spadek na podstawie testamentu czy przepisów ustawy. Ważne jest, iż należy pani do kręgu spadkobierców ustawowych.

Mogłaby Pani także nabyć nieruchomość, np. w drodze dziedziczenia bez zezwolenia gdyż nie jest ono wymagane nabycie przez cudzoziemca nieruchomości, jeżeli w dniu nabycia cudzoziemiec jest uprawniony do dziedziczenia ustawowego po zbywcy nieruchomości, a zbywca nieruchomości jest jej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem co najmniej 5 lat.
Poza tym w ogóle nie wymaga zezwolenia nabycie samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy o własności lokali.
Nawiasem mówiąc co do nabycia ewentualnego drugiego domu (nie mieszkania), od 2009 r. nie będzie wymagane zezwolenie, jako że jest Pani obywatelką kraju członkowskiego UE. Nie wiemy jak długo mieszka Pani w Polsce, ale już w obecnej chwili zezwolenie na zakup drugiego domu nie jest wymagane, jeżeli nabywca legalnie, nieprzerwanie zamieszkuje co najmniej 4 lata na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oczywiście dotyczy to obywateli państw UE.
Jak widać z powyższego nie ma problemu z nabyciem w drodze dziedziczenia mieszkania po rodzicach. Nie będzie też problemu z jego sprzedażą. Po śmierci rodziców będzie Pani musiała złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku w zakresie dotyczącym nieruchomości lokalowej do sądu polskiego. Postanowienie sądu pozwoli Pani legitymować się wobec osób trzecich jako spadkobierca i właściciel mieszkania i podpisać akt notarialny sprzedaży mieszkania.
