Przerwanie przedawnienia

Pytanie:

Mam firmę. Cztery lata temu sprzedałem towar (kasety video). Tydzień temu wysłałem do kontrahenta duplikat faktury i prosiłem o jej podpisanie, co też uczynił z datą majową 2007 roku, ponieważ za ten towar nie zapłacił w 2003 roku, a roszczenie już się przedawniło. Czy ta nowa faktura-duplikat może służyć za uznanie długu i przerwanie przedawnienia?

Masz inne pytanie do prawnika?

10.6.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Przerwanie przedawnienia

Roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się po upływie 3 lat (art. 118 kodeksu cywilnego). Przez uznanie roszczenia może dojść od przerwania biegu przedawnienia (art. 123 § 1 pkt 2 kc). Jednakże proszę zauważyć, iż siłą rzeczy „przerwanie” biegu może dotyczyć tylko takiej sytuacji, kiedy termin przedawnienia jeszcze nie minął. Można rozważać, czy podpisanie faktury-duplikatu stanowi tzw. uznanie niewłaściwe (dorozumiane) roszczenia; właściwie i tak ocenia to zawsze sąd na podstawie konkretnych okoliczności. Nawet jednak przy przyjęciu, że stanowi to uznanie długu, w opisanej w pytaniu sytuacji do tego „uznania” doszło po upływie terminu przedawnienia, zatem nie ma już czego „przerywać”.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne