Odpowiedź prawnika: Skuteczne wypowiedzenie umowy najmu
Jeśli najemca, zgodnie z umową, w wynajmowanym lokalu prowadzi jedynie działalność gospodarczą, nie wykorzystując pozostałej części na cele mieszkalne, to nie znajdzie zastosowania ustawa o ochronie praw lokatorów.
Zastosowanie w takim przypadku mają przepisy art. 687 i 688 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi, jeżeli najemca lokalu dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a wynajmujący zamierza najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien on uprzedzić najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu. Jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.
Postanowienie umowne sprzeczne z powyższą regulacją jest nieważne. Dokonanego przez pana wypowiedzenia nie można uznać za skuteczne. Nie ma znaczenia, że czynsz jest płacony w opisywany w pytaniu sposób. Istnieje zaległość nawet za więcej niż dwa okresy płatności i są podstawy do wypowiedzenia umowy. Najemca nie może też w żaden sposób bronić się powołując na fakt, iż jest to lokal mieszkalny, a nie użytkowy, jeśli było to wyraźnie określone w umowie. W obecnej chwili powinien Pan ponownie wysłać pismo do najemcy, nie z wypowiedzeniem, lecz z wezwaniem do zapłaty w terminie miesięcznym z zagrożeniem, że w jej braku wypowie Pan najem ze skutkiem natychmiastowym.