Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przede wszystkim należy odwołać się do art. 42 kodeksu pracy. Zgodnie z nim wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika – chodzi tu o kwalifikacje, na podstawie których został Pan zatrudniony.
Wydaje się, iż możliwym byłoby kwestionowanie oddelegowania pracownika z uwagi na niezgodność z jego kwalifikacjami. Można też przed sądem powoływać brak uzasadnienia w takim oddelegowaniu.
Na podstawie wspomnianego przepisu pracodawca może też zmienić miejsce pracy. Nie jest to podróż służbowa, dlatego z punktu widzenia przepisów warunki 11-godzinnego odpoczynku są spełnione.
Okres takiego oddelegowanie nie może przekraczać 3 miesięcy w ciągu roku. Gdy wróci Pan ze zwolnienia, pracodawca może więc ponownie Pana oddelegować.
Jeśli jednak uważa Pan, iż jest to działanie nie spełniające przesłanek przytoczonego przepisu, należy wnieść pozew do sądu pracy.
Trudno natomiast stwierdzić, czy działanie pracodawcy jest mobbingiem. Z sytuacji nie wynika bowiem jasno, by miały miejsce działania mobbingujące. Jeśli będzie Pan na zwolnieniu dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, podlega Pan kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Pracodawca ma obowiązek skierować Pana na takie badania.
Nawet jeśli pracodawca nie skieruje Pana na takie badania, może Pan samodzielnie udać się do lekarza medycy pracy, który może stwierdzić, iż z uwagi na przebytą chorobę itp. nie może Pan wykonywać czynności, do których został oddelegowany.
Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
Skoro jednak wydaje się, że oddelegowanie nie jest zgodne z Pana kwalifikacjami, nie powinien Pan w takim wypadku świadczyć z pracy i wnieść pozew do sądu. Warto też o tym stanie rzeczy powiadomić Państwową Inspekcję Pracy.