Umowa dostawy a rękojmia

Pytanie:

Wykonując usługę marketingu dla kontrahenta, moja firma była zobowiązana w umowie do wydruku materiałów promocyjnych według wzorów dostarczonych przez zlecającego. Dokonaliśmy zamówienia druku i w partii druku trafiły się egzemplarze druku z przebarwieniami i nieznacznymi plamami. Nie traktowaliśmy tych egzemplarzy jako wadliwych i kontynuowaliśmy wykonywanie czynności marketingowych. Dokonaliśmy również rozwiązania umowy w związku z utratą płynności dokonywania opłat wynikających z umowy. Pięć dni po wypowiedzeniu jednak uzyskaliśmy zaległe wynagrodzenie, jednak po pięciu kolejnych dniach otrzymaliśmy pismo podnoszące jakość wykonanego druku i działania na szkodę zleceniodawcy. Pismo to również żąda zapłaty zadośćuczynienia za złą jakość wykonywanych usług w okresie trwania umowy. Wcześniej nie było żadnej informacji na piśmie o złej jakości materiału wydrukowanego. Firma twierdzi, że zwracała uwagę słownie na kolejne partie wydruku. W umowie jest oczywiście zapis, że w sprawach nieuregulowanych w tej umowie mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego. Firma zlecająca twierdzi, że poniosła straty w związku z utratą wiarygodności przez brak profesjonalizmu w materiałach drukarskich dotyczących ich firmy. Jakie nam grożą konsekwencje w związku z realizacją dystrybucji źle wykonanych materiałów drukarskich? Czy możemy się zwrócić do drukarni z żądaniem przejęcie odpowiedzialności za wykonany druk? Na podstawie jakich przepisów zleceniodawca może żądać zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia? Czy jest jakaś granica wysokości możliwego żądania zadośćuczynienia?

Masz inne pytanie do prawnika?

15.12.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Umowa dostawy a rękojmia

W pytaniu nie wskazano, jaki rodzaj umowy został zawarty. Ograniczając się do przedstawionego opisu można wnioskować, że została zawarta umowa dostawy. Zgodnie z art. 605 kc, przez umowę dostawy dostawca zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczania częściami albo periodycznie, a odbiorca zobowiązuje się do odebrania tych rzeczy i do zapłacenia ceny.

Porady prawne

Dostawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady fizyczne według przepisów dotyczących rękojmi przy sprzedaży, a dodatkowo ponosi odpowiedzialność za wady dostarczonych rzeczy także w tym wypadku, gdy wytworzenie rzeczy nastąpiło w sposób określony przez odbiorcę lub według dostarczonej przez niego dokumentacji technologicznej, chyba że dostawca, mimo zachowania należytej staranności, nie mógł wykryć wadliwości sposobu produkcji lub dokumentacji technologicznej albo że odbiorca, mimo zwrócenia przez dostawcę uwagi na powyższe wadliwości, obstawał przy podanym przez siebie sposobie produkcji lub dokumentacji technologicznej.

Kwestie rękojmi omawia artykuł: Rękojmia za wady towaru poza sprzedażą konsumencką. Z artykułu wynika, że dla zachowania uprawnień z rękojmi, konieczne jest dokonanie aktu staranności - powiadomienia o wadzie. Powiadomienie nie musi nastąpić w formie pisemnej, jednakże, może być dokonane w formie ustnej, choć oczywiście dla celów dowodowych wskazane jest nadanie mu postaci pisemnej. W artykule tym wskazane są również kiedy i jakie uprawnienia przysługują Państwa kontrahentowi z tytułu rękojmi.

Wprawdzie wskazujecie Państwo, że kontrahent żąda zadośćuczynienia, jednakże z opisu wskazanego w pytaniu wynika raczej, że domaga się on odszkodowania z tytułu nienależytego wykonania umowy. W opisywanym przypadku istnieją dwa reżimy odszkodowawcze. Pierwszy z nich to reżim z art. 566 kc, zgodnie z którym, jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej kupujący odstępuje od umowy albo żąda obniżenia ceny, może on żądać naprawienia szkody poniesionej wskutek istnienia wady, chyba że szkoda jest następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności. W ostatnim wypadku kupujący może żądać tylko naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady; w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio, gdy kupujący żąda dostarczenia rzeczy wolnych od wad zamiast rzeczy wadliwych albo usunięcia wady przez sprzedawcę.

Natomiast drugi reżim, to reżim wynikający z zasad ogólnych, w tym z art. 471 kc, zgodnie z którym, dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Ażeby móc żądać takiego odszkodowania musi istnieć szkoda, i adekwatny związek przyczynowy pomiędzy nienależytym wykonaniem umowy a szkodą. Zatem możliwość żądania odszkodowania jest uzależniona od wysokości poniesionej przez kontrahenta szkody. Proszę pamiętać, że to z odbiorcą łączy Państwa umowa i na jej podstawie jesteście Państwo odpowiedzialni. Oczywiście, można próbować umówić się z drukarnią w kwestii dotyczącej przejęcia długu, jednakże należy pamiętać, że na takie przejęcie zgodę musi wyrazić dłużnik, można również skorzystać z art. 391 kc, czy to jednakże, zgodnie z którym, jeżeli w umowie zastrzeżono, że osoba trzecia zaciągnie określone zobowiązanie albo spełni określone świadczenie, ten, kto takie przyrzeczenie uczynił, odpowiedzialny jest za szkodę, którą druga strona ponosi przez to, że osoba trzecia odmawia zaciągnięcia zobowiązania albo nie spełnia świadczenia. Może jednak zwolnić się od obowiązku naprawienia szkody spełniając przyrzeczone świadczenie, chyba że sprzeciwia się to umowie lub właściwości świadczenia.

Możecie Państwo, na podstawie łączącej Państwa umowy z drukarnią, zwrócić się do niej z roszczeniem z tytułu rękojmi, a także odszkodowawczym.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Umowy na dostawy produktów rolnych

Umowy na dostawy produktów rolnych

Rolniku, czy wiesz, jak powinna wyglądać korzystna dla Ciebie umowa na dostawy produktów? Sprawdź porady UOKiK. Radzi on m.in., jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów płatności, siły wyższej, kontroli jakości czy wypowiedzenia kontraktu. umowa, dostawa, produkt (...)

Niektóre prawa i obowiazki konsumentów przy sprzedaży konsumenckiej

Niektóre prawa i obowiazki konsumentów przy sprzedaży konsumenckiej

  Kiedy umowa sprzedaży ma charakter konsumencki?     Nie każda umowa sprzedaży podlega rygorom nowej ustawy.   Sprzedażą konsumencką jest tylko taka umowa sprzedaży, kt rękojmia, konsument, sprzedaż, towar, oznaczenie

Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?

Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?

Kupującym przysługują różne prawa. Najszerszą ochroną są objęte osoby prywatne – kupujący bez faktury czy rachunku na firmę. Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z niektórych instytucji ochrony konsumenckiej. Przeczytaj, czy takie prawa przysługują (...)

Nowe przepisy konsumenckie - co się zmieniło

Nowe przepisy konsumenckie - co się zmieniło

Dłuższy czas na odstąpienie od umowy Ustawa o prawach konsumenta wydłuża z 10 do 14 dni termin na odstąpienie przez konsumenta od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, a więc także od umowy zawartej przez Internet. Więcej obowiązków dla przedsiębiorcy Bardzo (...)

Zgodność towaru z umową

Zgodność towaru z umową

    Kto odpowiada za niezgodność towaru z umową?   Za niezgodność towaru z umową odpowiada sprzedawca. sprzedaż konsumencka, konsument, zgodność z umową, umowa sprzedaży, rękojmia

Jak bezpiecznie kupić używany samochód?

Jak bezpiecznie kupić używany samochód?

Dziesięcioletni samochód tanio sprzedam! Stan idealny! Obecny rynek samochodowy jest bardzo konkurencyjny. Sprzedawcy nadal reklamują stare samochody jako garażowane, dobrze utrzymane i bezwypadkowe. Klient, który uwierzy w takie zapewnienia może się srodze rozc samochód, kupno, sprzedaż, (...)

Jak rozliczać podatek VAT w umowach z zastrzeżeniem prawa własności i przy przewłaszczeniu na zabezpieczenie?

Jak rozliczać podatek VAT w umowach z zastrzeżeniem prawa własności i przy przewłaszczeniu na zabezpieczenie?

Na czym polega "rozporządzanie towarem jak właściciel"? Nowa ustawa o VAT wprowadziła z dniem 1 maja 2004 r. do polskiego systemu prawnego pojęcie „rozporządzania towarem jak właściciel”. Występuje ono zarówno przy definiowaniu dostawy towarów, jak również pr (...)

Rękojmia za wady

Rękojmia za wady

Rękojmia - czyli co? Rękojmia to podstawa jednej z dwóch możliwych dróg składania reklamacji przez konsumenta (obok gwarancji). Jest to tryb dochodzenia odpowiedzialności od przedsiębiorcy w związku z ujawnioną wadą fizyczną (niezgodnością z u rękojmia, sprzedawca, (...)

Rękojmia za wady towaru poza sprzedażą konsumencką

Rękojmia za wady towaru poza sprzedażą konsumencką

Rękojmia za wady towaru w sprzedaży konsumenckiej kształtuje się w sposób odmienny od rękojmi regulowanej przepisami kodeksu cywilnego. Poniższe zasady dotyczą sprzedaży:   dokonywanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaży rzeczy ruchomej osobie fizycznej, która (...)

Wybrane formy zabezpieczeń dla generalnego wykonawcy inwestycji w umowie o roboty budowlane.

Wybrane formy zabezpieczeń dla generalnego wykonawcy inwestycji w umowie o roboty budowlane.

W umowie o roboty budowlane stosuje się różne rodzaje zabezpieczeń dla generalnego wykonawcy inwestycji. Przeważnie jest to gwarancja dobrego wykonania umowy, gwarancja jakości oraz rękojmia. Tylko rękojmia jest uregulowana w kodeksie cywilnym, a pozostałe są kształtowane w sposób (...)

Rękojmia za wady

Rękojmia za wady

Rękojmia - czyli co? Rękojmia to podstawa jednej z dwóch możliwych dróg składania reklamacji przez konsumenta (obok gwarancji). Jest to tryb dochodzenia odpowiedzialności od przedsiębiorcy w związku z ujawnioną wadą fizyczną (niezgodnością z u rękojmia, sprzedawca, (...)

Rękojmia za wady towaru poza sprzedażą konsumencką

Rękojmia za wady towaru poza sprzedażą konsumencką

Rękojmia za wady towaru w sprzedaży konsumenckiej kształtuje się w sposób odmienny od rękojmi regulowanej przepisami kodeksu cywilnego. Poniższe zasady dotyczą sprzedaży:   dokonywanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaży rzeczy ruchomej osobie fizycznej, która (...)

Wybrane formy zabezpieczeń dla generalnego wykonawcy inwestycji w umowie o roboty budowlane.

Wybrane formy zabezpieczeń dla generalnego wykonawcy inwestycji w umowie o roboty budowlane.

W umowie o roboty budowlane stosuje się różne rodzaje zabezpieczeń dla generalnego wykonawcy inwestycji. Przeważnie jest to gwarancja dobrego wykonania umowy, gwarancja jakości oraz rękojmia. Tylko rękojmia jest uregulowana w kodeksie cywilnym, a pozostałe są kształtowane w sposób (...)

Gwarancja a rękojmia

Gwarancja a rękojmia

Reklamację możemy złożyć zarówno z tytułu rękojmi (odpowiedzialność sprzedawcy), jak i z tytułu gwarancji (odpowiedzialność gwaranta). Są to dwie możliwe podstawy prawne do dochodzenia roszczeń za wadliwy towar i wyłącznie do konsumenta (...)

Rękojmia a gwarancja

Rękojmia a gwarancja

  Czy kupiona przeze mnie rzecz ma wadę? Z wadą fizyczną mamy do czynienia wówczas, jeśli: rękojmia; gwarancja; sprzedaż; kupno; wymiana; wada; rzecz; odstąpienie;

Rękojmia konsumencka w przepisach UE

Rękojmia konsumencka w przepisach UE

Najważniejsze prawa konsumenckie według przepisów UE Według unijnych przepisów, w razie zakupu towarów lub usług przez internet, na odległość (telefonicznie czy mailowo) bądź poza lokalem przedsiębiorstwa (np. od akwizytora lub sprzedawcy obwoźnego) konsument ma pr sprzedaż (...)

Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?

Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?

Kupującym przysługują różne prawa. Najszerszą ochroną są objęte osoby prywatne – kupujący bez faktury czy rachunku na firmę. Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z niektórych instytucji ochrony konsumenckiej. Przeczytaj, czy takie prawa przysługują (...)

Jakie warunki należy spełnić, aby nabyć nieruchomość na licytacji komorniczej?

Jakie warunki należy spełnić, aby nabyć nieruchomość na licytacji komorniczej?

Aby móc przystąpić do licytacji nieruchomości, należy spełnić pewne wymogi zwane warunkami licytacyjnymi. Bez ich realizacji, nie będziemy mogli uczestniczyć w przetargu i ostatecznie kupić po okazyjnej cenie np. mieszkania. Jakie są warunki licytacyjne? Podstawo warunki, licytacja, (...)

Niektóre prawa i obowiazki konsumentów przy sprzedaży konsumenckiej

Niektóre prawa i obowiazki konsumentów przy sprzedaży konsumenckiej

  Kiedy umowa sprzedaży ma charakter konsumencki?     Nie każda umowa sprzedaży podlega rygorom nowej ustawy.   Sprzedażą konsumencką jest tylko taka umowa sprzedaży, kt rękojmia, konsument, sprzedaż, towar, oznaczenie

Nowe przepisy konsumenckie - co się zmieniło

Nowe przepisy konsumenckie - co się zmieniło

Dłuższy czas na odstąpienie od umowy Ustawa o prawach konsumenta wydłuża z 10 do 14 dni termin na odstąpienie przez konsumenta od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, a więc także od umowy zawartej przez Internet. Więcej obowiązków dla przedsiębiorcy Bardzo (...)

Odpowiedzialność sprzedawcy wynikająca z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej

Odpowiedzialność sprzedawcy wynikająca z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej

  Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego wprowadziła nowe zasady odpowiedzialności sprzedawcy za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową. Ustawa w zakresie sprzedaży konsumenckiej wyłączyła stosowanie przepisów o rękojmi (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Dopłaty uzupełniające dla rolników

Dopłaty uzupełniające dla rolników

Posiadam 30 ha gospodarstwo rolne i od chwili wstąpienia Polski do UE otrzymuję dopłaty bezpośrednie, uzupełniające oraz rolnośrodowiskowe. W tym roku odnośnie dopłat bezpośrednich i rolnośrodowiskowych sytuacja w zasadzie się nie zmieniła, natomiast odnośnie dopłat uzupełniających wprowadzono (...)

Forma umowy dostawy na wyłączność

Forma umowy dostawy na wyłączność

Firma (jednoosobowa działalność gospodarcza) zawarła niepisaną (ustną) umowę o świadczenie zaopatrzenia w jednoznacznie zdefiniowany surowiec chemiczny innego podmiotu (Sp. z o.o.) prowadzącego działalność produkcyjno-handlową na terenie Polski (produkcja zw. chemicznych). Dostawca ostatecznie (...)

Wypowiedzenie umowy w razie zwłoki z zapłatą

Wypowiedzenie umowy w razie zwłoki z zapłatą

Firma X podpisała z naszą firmą umowę na dostawę towarów w latach 2009-2010 (dostawa towarów ma następować partiami stosownie do potrzeb Firmy X). Firma X zobowiązała się w umowie zapłacić nam cenę za dostarczone wyroby w terminie 5 dni od daty wpływu prawidłowo wystawionej faktury (mamy (...)

Dostawa w zamówieniach publicznych

Dostawa w zamówieniach publicznych

W ustawie o zamówieniach publicznych rozróżnia się usługi od dostaw. Ustawa mówi jednak ogólnie o wykonawcach, jako podmiotach dla potrzeb zamówień publicznych, oprócz zamawiających. Według kodeksu cywilnego umowa dostawy ma miejsce wtedy, gdy sprzedający jest jednocześnie wytwórcą rzeczy, (...)

Jawność i rękojmia wiary publicznej KW

Jawność i rękojmia wiary publicznej KW

Sprzedając mieszkanie, które było moją własnością nie wiedziałam, że mój były mąż wystąpił o uzgodnienie treści KW. Wcześniej nie rościł sobie do mieszkania praw, bo w/g prawa mimo, że byliśmy małżeństwem w czasie jego zakupu, zostało ono notarialnie zapisane na mnie, jako wyłączna (...)