Odpowiedź prawnika: Zastaw rejestrowy - zakaz zbycia rzeczy
Przedmiotowa kwestia może mieć znaczenie dla roszczenia odszkodowawczego zastawnika względem zastawcy. Co do zasady zbycie przedmiotu zastawu rejestrowego nie powoduje wygaśnięcia tego zastawu. Zatem wobec braku zobowiązania zastawcy, że przed wygaśnięciem zastawu nie sprzeda rzeczy jeżeli zastawca przedmiot zastawu sprzeda to nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji względem zastawnika. Natomiast jeżeli w umowie zastawu zastawca zobowiązał się do niesprzedawania przedmiotu zastawu przed wygaśnięciem zastawu to tym samym a mimo tego sprzedaje to naraża się na roszczenie odszkodowawcze zastawnika za nienależyte wykonanie umowy zastawu.
Kwestia „dobrej wiary” nabywcy, a raczej jego wiedza i należyta staranność ma znaczenie dla ustalenia czy zbycie przedmiotu zastawu rejestrowego będzie skutkowało wygaśnięciem tego zastawu. Zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy o zastawie rejestrowym z zastrzeżeniem art. 13 pkt 2, od dnia dokonania wpisu w rejestrze zastawów nikt nie może zasłaniać się nieznajomością danych ujawnionych w rejestrze, chyba że mimo zachowania należytej staranności nie mógł o nich wiedzieć. Natomiast zgodnie z art. 13 pkt 1 ww. ustawy zbycie przedmiotu zastawu rejestrowego powoduje wygaśnięcie tego zastawu, jeżeli nabywca nie wiedział i przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć o istnieniu zastawu rejestrowego w chwili wydania mu rzeczy lub przejścia na niego prawa obciążonego zastawem rejestrowym.

W przypadku braku zastrzeżenia zobowiązania zastawcy do niesprzedawania rzeczy i jej sprzedaży bez skutku wygaśnięcia zastawu zastawnikowi nie będzie przysługiwało roszczenie o naprawienie szkody. W przypadku natomiast zawarcia w umowie omawianego zobowiązania zastawcy zastawnik może ponieść szkodę poprzez samo sprzedanie rzeczy lub poprzez sprzedanie rzeczy ze skutkiem wygaśnięcia zastawu rejestrowego (art. 13 ust. 1 ustawy o zastawie rejestrowym).
