Zrzeczenie się zarzutu przedawnienia roszczenia majątkowego

Pytanie:

Czy możliwe jest zrzeczenie się zarzutu przedawnienia roszczenia majątkowego przed upływem jego terminu?

Masz inne pytanie do prawnika?

3.3.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zrzeczenie się zarzutu przedawnienia roszczenia majątkowego

Zgodnie z art. 117 Kodeksu cywilnego, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Czyli np. dla długu z umowy pożyczki od osoby prywatnej termin przedawnienia wyniesie 10 lat, a roszczenie z umowy kredytu w banku przedawni się z upływem 3 lat, bo jest związane z prowadzeniem przez bank działalności gospodarczej.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: