Czas pracy kierowców - wymiar czasu pracy kierowców

Artykuł ten odnosi się do zagadnienia obliczania wymiaru czasu pracy kierowców w danym okresie rozliczeniowym. Jest to kolejny artykuł z serii traktujących o czasie pracy kierowców.  

Ustawa o czasie pracy kierowców nie reguluje problematyki ustalania obowiązującego kierowcę wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym oblicza się :

1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie

2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Jednakże definicji tygodnia zawartej w Kodeksie pracy stanowi, że tydzień oznacza 7 kolejnych dni liczonych od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego natomiast zgodnie art. 2 pkt 5 określa tydzień jako okres od godz. 00.00 w poniedziałek do godz. 24.00 w niedzielę. W związku z tym wymiar czasu pracy kierowców na postawie u.c.p.k., należy ustalać odmiennie:

1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni, w rozumieniu art. 2 ust. 5 u.c.p.k., przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie

2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni przypadających w danym okresie rozliczeniowym od poniedziałku do piątku przed rozpoczęciem pierwszego i po zakończeniu ostatniego tygodnia w tym okresie.

Stosownie do Kodeksu pracy każde święto przypadające w okresie rozliczeniowym w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli jednak w tygodniu kalendarzowym przypada więcej niż jedno święto w innym dniu niż niedziela, to wymiar czasu pracy obniża się tylko o 8 godzin z tytułu jednego ze świąt.

Na podstawie regulacji zawartych w Kodeksie pracy, obowiązujący kierowcę w okresie rozliczeniowym wymiar czasu pracy należy pomniejszyć o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, w którym on pracuje. Przekroczenie obowiązującego kierowcę, a ustalonego zgodnie z art. 130 Kodeksu pracy, wymiaru czasu pracy stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Podstawa prawna

1. Ustawa o czasie pracy kierowców (Dz.U. 2004.92.879 ze zm.),

2. Kodeks pracy (Dz.U. 1998.21.94 ze zm.)

Inne artykuły z serii :

1. Czas pracy kierowców - definicje używane w regulacjach czasu pracy kierowców,

2. Czas pracy kierowców - akty prawne regulujące czas pracy kierowców,

3. Czas pracy kierowców - okresy odpoczynku w czasie pracy kierowców,

4. Czas pracy kierowców - zakres pojęcia czasu pracy.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika