Powodowie kupili w pozwanym biurze podróży wycieczkę do Egiptu. Wycieczka była ogólnie nieudana. Dlatego powodowie złożyli pozew o odszkodowanie i zadośćuczynienie za krzywdę spowodowaną naruszeniem ich dobra osobistego w postaci "prawa do czerpania satysfaji z zakupionej imprezy turystycznej" i "udanego urlopu". Sąd Rejonowy zasądził jedynie pewną kwotę tytułem odszkodowania, natomiast oddalił powództwo o zadośćuczynienie w całości. Przy rozpoznawaniu apelacji obu stron Sąd Okręgowy powziął poważne wątpliwości i przedstawił Sądowi Najwyższemu pytanie prawne: Czy biuro podróży ponosi odpowiedzialność za szkodę niemajątkową wyrażającą się w »zmarnowaniu urlopu« na podstawie art. 11a ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (jedn. tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2268 ze zm.), bądź na podstawie art. 448 w związku z art. 24 § 1 k.c.? W odpowiedz SN podjął uchwałę:

Przepis art. 11a ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (jedn. tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2268 ze zm.) może być podstawą odpowiedzialności organizatora turystyki za szkodę niemajątkową klienta w postaci tzw. zmarnowanego urlopu.
Szkody poniesione przez podróżnego (klienta) w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania przez organizatora turystyki umowy o podróż najczęściej określane są jako "zmarnowany urlop" (ang. wasted holiday). Są to szkody niematerialne, bo przyjemność oczekiwana w związku z podróżą (urlopem) pozostaje wyłącznie w sferze wrażeń i uczuć. W polskim prawie zobowiązań naprawienia szkody niemajątkowej (zadośćuczynienia za krzywdę) można żądać tylko w wypadkach przewidzianych przez ustawę. Oczywiście można też się umówić co do wyrównania takiej szkody, ale nie jest to stosowane w praktyce.
Zdaniem SN podstawą zadośćuczynienia za "zmarnowany urlop" nie może być naruszenie dóbr osobistych. Dobra osobiste są bowiem ściśle związane z człowiekiem, skupiają niepowtarzalną indywidualność człowieka, jego godność oraz pozycję wśród innych ludzi. Są nierozdzielnie złączone z istotą człowieczeństwa oraz naturą człowieka. Spokojny, niezakłócony odpoczynek na zorganizowanych wczasach nie odpowiada temu opisowi – jest to tylko zaspokojenie najczęściej doraźnej potrzeby, nie przez wszystkich zresztą odczuwanej. Nie można jednak wykluczyć, że w niektórych sytuacjach działanie (zaniechanie) organizatora turystyki będzie naruszać jakieś dobro osobiste (np. zdrowie albo nietykalność osobista), co umożliwi zasądzenie zadośćuczynienia na podstawie art. 445 lub 448 k.c.
Sąd Okręgowy odwołał się jednak - zdaniem SN trafnie - do art. 11a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (jedn. tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2268 ze zm. - dalej: "u.u.t."). Za poszukiwaniem skutecznej podstawy odpowiedzialności z tego tytułu przemawiają m.in. argumenty wypływające z prawa unijnego (europejskiego) oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Umowy o podróż oraz odpowiedzialność zostały uregulowane w dyrektywie nr 90/314/EWG z dnia 13 czerwca 1990 roku w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek (Dz. Urz. L 158,23/06/1990 P. 0059), implementowanej również przez Polskę. Odpowiedzialność organizatora imprezy turystycznej (podróży) za szkody wyrządzone klientowi (konsumentowi) w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewiduje art. 5 ust. 1 i 2 dyrektywy. W wyroku z dnia 12 marca 2002 roku, S. Leitner v. TUI Deutschland GmbH, nr C-168/00 (EurLex nr 62000J0168), Trybunał Sprawiedliwości orzekł, iż wymieniony przepis "co do zasady przyznaje konsumentowi prawo do odszkodowania za uszczerbek niemajątkowy poniesiony na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez organizatora imprezy turystycznej". Odpowiednikiem art. 5 ust. 1 i 2 dyrektywy jest art. 11a ustawy u.u.t. SN przypomniał, że jego wykładnia powinna być zgodna z dyrektywą, a jeżeli dyrektywa była poddana interpretacji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - zgodnie z tą interpretacją. Skoro Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że art. 5 dyrektywy obejmuje także uszczerbek niemajątkowy w postaci "zmarnowanego urlopu", to art. 11a u.u.t., musi być wykładany w ten sam sposób. System polskiego prawa nie stoi na przeszkodzie takiemu rozumieniu tego przepisu.
SN podkreślił również, że taka wykładnia art. 11a u.u.t. odpowiada współczesnym tendencjom rozwoju prawa cywilnego, które zakładają prawo wierzyciela do wynagrodzenia szkody niemajątkowej wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 2010 roku, sygn. akt III CZP 79/10, OSNC 2011/4/41

Potrzebujesz porady prawnej?
Odszkodowanie za zmarnowany urlop
Klienci biur podróży często nie wiedzą, że przysługuje im odszkodowanie za zepsute wakacje. Chce to zmienić rzecznik praw obywatelskich, który zabiega o wpisanie odpowiedzialności touroperatorów do ustawy – pisze Gazeta Prawna. Biuro podróży ponosi odpowiedzialność za szkodę polegającą na zmarnowanym urlopie – według prof. Irena Lipowicz taki zapis powinien znaleźć się (...)
Dostaniemy odszkodowanie za zmarnowany urlop?
Jeżeli wykupiliśmy wczasy w luksusowej willi, a trafiliśmy do małego pokoju bez okna, to możemy żądać od organizatora turystyki nie tylko zwrotu pieniędzy za wycieczkę, ale również dochodzić zadośćuczynienia za zmarnowany urlop – informuje Gazeta Prawna. Eksperci z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy tłumaczą na łamach dziennika, że jeszcze do niedawna w polskim (...)
Osoba bliska poszkodowanego nie dostanie zadośćuczynienia...
Osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie pieniężne na podstawie art. 448 k.c. - orzekł Sąd Najwyższy. Uchwała Sądu Najwyższego W dniu 22 października 2019 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w składzie 7 sędziów (...)
Będą odszkodowania za zmarnowany urlop
Według Sądu Najwyższego odszkodowanie należy się turyście także za szkodę niemajątkową w postaci tzw. zmarnowanego urlopu. Turyści, którzy np. zamiast w czterogwiazdkowym hotelu musieli mieszkać w pokojach o niższym standardzie mają prawo nie tylko do zadośćuczynienia za zmarnowane wczasy – donosi Rzeczpospolita. Takiego odszkodowania żądali od jednego z organizatorów (...)
Szybsze odszkodowania za zmarnowany urlop
Łatwiej odzyskamy pieniądze za zmarnowane wczasy za granicą i szybciej dostaniemy zwrot zaliczek na wycieczki, które się nie odbyły, ponieważ firma turystyczna zbankrutowała. Prostsze ma być również dochodzenie odszkodowania za pobyt w hotelu o gorszym standardzie – informuje Rzeczpospolita. Umożliwia to nowe przepisy, które zwiększają zabezpieczenie finansowe (...)
Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?
Czym jest urlop okolicznościowy? Urlop okolicznościowy to zwolnienie z pracy udzielane przez pracodawcę ze względu na szczególne okoliczności, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej wykonywanie. Komu pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu okolicznościowego? Obowiązek zwolnienia pracownika od pracy Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od (...)
Chałupnictwo - uprawnienia zatrudnionych w systemie nakładczym
Biorąc do ręki gazetę z ogłoszeniami pracy, w ofercie niekiedy rzuca nam się w oczy hasło “chałupnictwo”. Dla jednych praca taka może wydawać się mało atrakcyjna, szczególnie dla osób przyzwyczajonych do ciągłego kontaktu z ludźmi, czy też bycia w ciągłym ruchu. Dla osób mniej wybrednych, jak i dla tych, którzy z różnych przyczyn nie (...)
Reklamacja wycieczki. Jak ją złożyć?
Biuro podróży nie spełniło twoich oczekiwań? Możesz złożyć skargę i żądać zwrotu pieniędzy. Masz na to 30 dni. Wymarzona wycieczka może znacznie odbiegać od tego, co widzieliśmy w folderach reklamowych biura podróży. W takiej sytuacji nie jesteśmy bezbronni, ponieważ stają za nami przepisy. Zgodnie z nimi w niektórych sytuacjach możemy złożyć reklamację. – (...)
Czego może się domagać pracownik? Zasadą jest, że pracownika do zwolnienia wybiera pracodawca. Jednak dokonany wybór nie może być sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Istotne jest tylko, aby pracodawca podał rzeczywistą, uzasadnioną przyczynę i dokonał wypowiedzenia zgodnie z przepisami. Warto przeczytać też artykuł: Jak wypowiedzieć umowę o pracę? W (...)
Rozwiązanie umowy o pracę - czego może się domagać pracownik?
Komu przysługuje prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i w jakiej wysokości? Pracodawca ma obowiązek uregulowania wszelkich należności, jakie przysługują pracownikowi ze stosunku pracy. W szczególności pracownik ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Pracodawca - co należy podkreślić - ma prawo udzielić pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia. (...)
Jakie wynagrodzenie należy się za pracę?
Istotą stosunku pracy jest odpłatność. Wynagrodzenie za pracę jest więc obowiązkowym i okresowym świadczeniem ze stosunku pracy, którego pracownik może skutecznie się domagać. Jakie akty prawne określają warunki wynagradzania? Warunki wynagradzania określają między innymi stawki, składniki i sposób obliczania wysokości wynagrodzenia za pracę oraz innych (...)
Szczególne przypadki naruszenia uprawnień pracowniczych przy rozwiązaniu umowy o pracę
Uprawniwenia, jakie przysługują pracownikom w razie niezgodnego z prawem pracy rozwiązania umowy o pracę zostały omówione w artykułach: Czego może się domagać pracownik w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę? Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia? Poniżej (...)
Prawa i obowiązki bezrobotnego
Prawa i obowiązki bezrobotnego oraz jego status określa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Kto jest uznawany za osobę bezrobotną? Bezrobotny to osoba będąca: obywatelem polskim poszukująca i podejmująca zatrudnienie lub inną pracę zarobkową na terytorium RP oraz zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za granicą u pracodawców zagranicznych, cudzoziemcem poszukującym (...)
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?
Kiedy przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Prawo do zasiłku dla bezrobotnych będziesz miał od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli nie ma dla Ciebie propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych bądź robót publicznych oraz jeśli w okresie 18 miesięcy (...)
Jesteś niezadowolony z wykupionej wycieczki? Dowiedz się czego możesz żądać od biura podróży.
Planując wakacyjny wyjazd, niezależnie od tego czy spędzamy wakacje w kraju czy za granicą, mamy określone wyobrażenia i oczekiwania. Chcemy wykorzystać zasłużony urlop na długo wyczekiwany odpoczynek, który pozwoli na zregenerowanie sił oraz oderwie nasze myśli od pracy i problemów życia codziennego. W związku z tym chcemy spędzić wakacje w miłym dla oka otoczeniu, goszcząc (...)
Choroba a prawo do płatnego urlopu
W niedawnym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (ETS) dokonał wykładni dotyczącej prawa do corocznego płatnego urlopu przyznanego na mocy dyrektywy wspólnotowej o czasie pracy (art. 7 dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy, Dz.U. L 299, s. 9). Wykładnia ta została dokonana (...)
Co można potrącić z wynagrodzenia za pracę?
Jakiej ochronie podlega wynagrodzenie za pracę? Wynagrodzenie za pracę podlega ochronie. Jednym z jej sposobów jest zakaz dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Przepisy wyraźnie wyliczają przypadki i należności, które mogą podlegać potrąceniu. Kolejno Kodeks pracy określa kolejność, granice oraz terminy dokonywania potrąceń. Zgodnie z art. 87 Kodeksu pracy wynagrodzenia (...)
Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie dobre wspomnienia. Zacznij od zaplanowania wyjazdu i rozsądnie zaplanuj podróż stosownie (...)
Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży czy w najgorszym scenariuszu nawet śmierci. Ubezpieczenie turystyczne pomoże pokryć (...)
Świadczenia odszkodowawcze dla żołnierzy
Na najbliższym posiedzeniu Senatu w dniach 2 i 3 kwietnia 2003r. senatorowie rozpatrywać będą ustawę o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową. Ustawa ta, uchwalona przez Sejm w dniu 14 marca 2003r. ma na celu kompleksowe uregulowanie problematyki wypłacania świadczeń żołnierzom za wypadki i choroby powstałe (...)
Kontrola przestrzegania prawa pracy
Do nadzoru i kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy upoważnione są: Państwowa Inspekcja Pracy, społeczna inspekcja pracy, a także Państwowa Inspekcja Sanitarna (w zakresie przepisów higieny pracy i warunków środowiska pracy). Spory z zakresu prawa pracy rozstrzygają sądy pracy. Kodeks pracy stanowi jednak, że pracodawca i pracownik powinni dążyć do polubownego (...)
Czy pracodawca może zatrudniać osoby niepełnoletnie? Warunki ich zatrudniania
Osoby niepełnoletnie (młodociane), czyli takie, które ukończyły 16 lat i nie przekroczyły 18, mogą być zatrudniane na umowę o pracę, jednak przy spełnieniu pewnych warunków. Jakie warunki muszą być spełnione aby można było zatrudnić młodocianego? Młodocianego można zatrudnić, gdy: ukończył co najmniej gimnazjum oraz posiada świadectwo lekarskie stwierdzające, (...)
Odszkodowanie za przerwany urlop? Sprawdź
Urlop rzecz święta? Nie zawsze - pracownik może zostać odwołany z urlopu, choć tylko w wyjątkowych okolicznościach. W takiej sytuacji ma również prawo domagać się od pracodawcy zwrotu kosztów przejazdu i zakwaterowania - wyjaśnia Tax Care. Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu. Co więcej, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy nie może się tego prawa (...)
Ochrona pracy kobiet (kobieta w ciąży) - opinia prawna
Stan faktycznyJestem w 4 miesiącu ciąży. Firma, w której pracuję (umowa o pracę na czas nieokreślony) zaczyna zwalniać swoich pracowników. Wiem, że przysługuje mi jakaś ochrona jako kobiecie w ciąży. Proszę mi dokładnie powiedzieć jakie mam prawa i czy jeżeli firma zostałaby zamknięta to mogę liczyć na jakieś odszkodowanie lub inne środki do życia? Jaka jest teraz (...)
Zmiana ceny wycieczki, pensjonat o zaniżonym standardzie, zagubiony bagaż - co jeszcze może zdarzyć się podczas zaplanowanego kilkudniowego wyjazdu za miasto lub za granicę? Przed majowym weekendem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o prawach, obowiązkach i bezpłatnej pomocy Już za kilka dni początek przedłużonego weekendu. Co zrobić, żeby wolny czas był (...)
Zwolnienia grupowe (stan prawny obowiązujący do 31 grudnia 2003 r.)
Co to jest zwolnienie zbiorowe? Zwolnienie zbiorowe ma miejsce wówczas gdy w zakładzie pracy zmniejszenie zatrudnienia następuje: z przyczyn ekonomicznych, w związku ze zmianami organizacyjnymi, produkcyjnymi albo technologicznymi, w celu poprawy warunków pracy lub warunków środowiska naturalnego, jeżeli zmiany te powodują konieczność jednorazowego lub w (...)
Wynagrodzenie, czy odszkodowanie zwolnione z podatku?
(...)Tymczasem wypłacenie zaległego wynagrodzenia, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz zaległego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, nie spełnia warunków do uznania go za odszkodowanie, o którym mowa w ww. przepisie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o pdof. (...)Dla tego typu należności ustawodawca nie przewidział zwolnienia od podatku. Gazeta Podatkowa 20.11.2006 (...)
Planowane zmiany w prawie pracy
Od dłuższego czasu trwały prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Dopóki trwały prace w komisjach pracodawcy i pracownicy zdani byli jedynie na domysły, które postanowienia Kodeksu pracy ulegną zmianie i jaki wpływ będą miały te zmiany na ich sytuację prawną i faktyczną. Obecnie, kiedy projekt zmian Kodeksu pracy, znalazł się już w Sejmie zarówno pracodawcy, jak i (...)
Zwrot kosztów w postępowaniu karnym
Wobec orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności z Konstytucją przepisu o zwrocie kosztów dojazdu do sądu świadka, Senat przygotował projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Jednocześnie zapowiedział utratę mocy przez archaiczny dekret z 1950 roku, który nadal stosowany jest się w postępowaniu przed sądami. Przepis uchylony Po orzeczeniu TK uchylono przepis o wskaźniku (...)
Zwolniony na urlopie dostanie pełną rekompensatę
Pracodawca wypowiadający umowę pracy pełnoetatowemu pracownikowi musi liczyć się z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału z 22 października 2009 roku (sprawa C-116/08; Meerts) odszkodowanie za zwolnienie powinno być liczone od pełnej pensji pracownika nawet wtedy, gdy nastąpiło w czasie zmniejszonego wymiaru czasu pracy z racji urlopu rodzicielskiego (...)
Warunki zatrudnienia osoby niepełnoletniej - opinia prawna
Stan faktycznyCzy można zatrudnić osobę która nie ukończyła 17 lat ale nie w celu przygotowania do zawodu, tylko na zwykła umowę o pracę? Czy jeżeli chodzi o urlop to są jakieś różnice w stosunku do dorosłego? Proszę zwrócić moją uwagę na ewentualne różnice w zatrudnianiu niepełnoletnich.Opinia prawnaMłodociani, czyli w rozumieniu kodeksu pracy, osoby (...)
Urlop wypoczynkowy - prawo czy obowiązek pracownika?
Prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego zawsze było postrzegane jako jedno z podstawowych praw pracowniczych. W obecnych czasach, podążając za orzecznictwem Sądu Najwyższego, można się jednak zastanawiać na ile coroczny urlop jeszcze jest prawem, a na ile stał się on obowiązkiem pracownika. Z treści Kodeksu pracy, jasno wynika, iż każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, (...)
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby na urlopie wychowawczym
Jeżeli pracownik korzysta z urlopu wychowawczego, pracodawca ma obowiązek składać za niego dokumenty rozliczeniowe. W dokumentach tych wykazuje m.in. składki i podstawy wymiaru składek. Jakie są zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych? Jaka kwota stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia (...)
Prawo pracy gwarantuje pracownikom szereg urlopów oraz zwolnień od pracy. W niniejszym artykule przedstawiono pokrótce niektóre z nich. Urlop wypoczynkowy Urlop wypoczynkowy to coroczna, nieprzerwana i płatna przerwa w wykonywaniu pracy Urlop ma być wykorzystany w naturze. Pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu wypoczynkowego. ##baner## Nabycie prawa (...)
Urlop bezpłatny - kiedy można wziąć urlop bezpłatny i na jakich zasadach?
Jaki charakter ma urlopy bezpłatne? Prawo pracy, oprócz przysługującego pracownikowi niezbywalnego prawa do urlopu wypoczynkowego, przewiduje także możliwość skorzystania z urlopu bezpłatnego. Urlop bezpłatny jest przywilejem pracowniczym, z którego zawsze można skorzystać. Przywilej ten nie korzysta jednak z takich dobrodziejstw jak prawo do urlopu wypoczynkowego. Kiedy można (...)
Wymiar urlopu nauczycielskiego
Nauczycielowi - jak każdemu innemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, jednak specyfika tego zawodu jest powodem, dla którego nauczyciel może skorzystać jeszcze z kilku innych rodzajów urlopu. Urlop wypoczynkowy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji (...)
Urlop macierzyński - ojciec może z niego korzystać
Ojciec, na zmianę z matką, może wykorzystać podstawowy urlop macierzyński. Pierwsze 14 tygodnie zarezerwowane są wyłącznie dla matki, ale w z pozostałych 6 tygodni może skorzystać również mężczyzna. To nie jedyny urlop dostępny dla ojca. Innym jest urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni. Cały okres urlopu można podzielić na trzy części, z których na przemian może (...)
Jak wyliczyć urlop w wymiarze proporcjonalnym?
Sukcesywne nowelizacje Kodeksu pracy w sposób całościowy uregulowały kwestię udzielania proporcjonalnych urlopów wypoczynkowych na wypadek ustania stosunku pracy. Trudno jednak stwierdzić, że przepisy dotyczące tego istotnego zagadnienia życia zawodowego Polaków są sformułowane w sposób jasny i zrozumiały. W niniejszym artykule, na przytoczonych przykładach, (...)
Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?
Co to jest urlop wypoczynkowy? Urlop wypoczynkowy to wolny od pracy okres czasu do wykorzystania w ciągu roku, przeznaczony na wypoczynek pracownika - regenerację sił, relaks fizyczny i psychiczny. Urlop wypoczynkowy jest płatny i przysługuje niezależnie od rodzaju zawartej umowy zawartej z pracownikiem (na okres próbny, czas określony, nieokreślony). Kiedy pracownik może iść na (...)
Prawa taty Ojcostwo wiąże się nie tylko z obowiązkami, ale także z pewnymi przywilejami. Dowiedz się, jakie uprawnienia przysługują mężczyznom wychowującym dzieci. Do najważniejszych uprawnień przysługujących mężczyznom wychowującym dzieci należą m.in.: urlop ojcowski, zwolnienie od pracy z tytułu urodzenia dziecka, urlop rodzicielski, urlop wychowawczy, możliwość obniżenia (...)