Niewykonanie umowy - Artykuły dotyczące niewykonania umowy
-
1.1.2021
Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?
Kupującym przysługują różne prawa. Najszerszą ochroną są objęte osoby prywatne – kupujący bez faktury czy rachunku na firmę. Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy mogą korzystać (...)
-
24.9.2019
Co zrobić, jeśli umowa o dzieło jest niewłaściwie wykonywana?
Zamawiający może odmówić przyjęcia dzieła dotkniętego wadą (fizyczną lub prawną) bez potrzeby wykazywania, że zawinił ją przyjmujący zamówienie. Po odebraniu dzieła zamawiającego (...)
-
28.8.2019
Walka z zatorami płatniczymi
Ograniczenie zatorów płatniczych, czyli opóźnień w płaceniu kontrahentom – to główny cel ustawy przeciwdziałającej zatorom płatniczym. Nowe prawo zacznie obowiązywać (...)
-
23.8.2019
Zadatek jako sposób zabezpieczenia realizacji umowy
Z samego zawarcia umowy nie można wnioskować, że zostanie ona zrealizowana. Istniejąca i obowiązująca zasada, że umów trzeba dotrzymywać jest niewystarczająca. Prawo cywilne przewiduje (...)
-
4.9.2018
Termin płatności faktury - Jakie obowiązują terminy zapłaty w transakcjach handlowych?
Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych przewiduje szczególne uprawnienia i obowiązki w związku z terminami zapłaty w transakcjach handlowych dla przedsiębiorców (...)
-
24.2.2018
Skarga pauliańska - Jak odzyskać pieniądze, których pozbył się dłużnik?
Często zdarza się, iż dłużnik nie chce wypełnić zobowiązania. Jeżeli jednak posiada jakiś majątek, wówczas wierzyciel może się z niego zaspokoić. Problem pojawia się, gdy pozbywa (...)
-
13.1.2018
Co zrobić, jeśli kontrahent nie realizuje umowy zgodnie z ustaleniami?
Niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków przez kontrahenta naraża go na obowiązek naprawienia szkody powstałej z tego powodu. Odrębne przepisy dotyczące poszczególnych rodzajów (...)
-
13.10.2017
Co zrobić, jeśli właściciel sprzeda zarezerwowaną przez Ciebie rzecz?
Wielu z nas słyszało o skardze pauliańskiej, która stanowi ochronę wierzyciela przed nieuczciwymi działaniami dłużnika, a konkretnie - przed jego niewypłacalnością, do której sam (...)
-
28.6.2017
Jak to jest z odszkodowaniem, czyli kto co musi udowodnić przed sądem?
W postępowaniu o naprawienie szkody z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy będziemy mieli do czynienia z powodem-wierzycielem oraz pozwanym-dłużnikiem i każdy z nich musi udowodnić (...)
-
19.5.2017
Kiedy odpowiada się za czyn zabroniony, a kiedy za niewykonanie umowy?
Życie codzienne, zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy, nie jest pozbawione nieprzewidzianych zdarzeń, szkód, wypadków, które powodowane są bądź przez kontrahenta, (...)
-
-
27.1.2016
Nowe odsetki od 1 stycznia 2016 r.
W dniu 1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (...)
-
17.7.2014
Formy zabezpieczenia wierzytelności
W zależności od wysokości zobowiązania możliwe są różne sposoby jego zabezpieczenia. W niniejszym artykule omówione zostały najczęstsze sposoby zabezpieczenia roszczeń stosowane (...)
-
4.6.2014
Wakacje 2014 - prawnicze last minute
Wakacje 2013 zbliżają się wielkimi krokami - to czas wyjazdów i wycieczek, w tym zagranicznych. Od wielu lat systematycznie wzrasta liczba korzystających z ofert proponowanych przez biura podróży. (...)
-
10.11.2011
Jak zabezpieczyć płatność ceny?
Gdy strona umowy zobowiązana będzie do zapłaty ceny w przyszłości, wtedy występuje ryzyko, że wierzyciel zapłaty się nie doczeka. Istnieją różne sposoby zabezpieczenia wierzytelności. (...)
-
29.1.2010
Rodzaje umów deweloperskich spotykanych w obrocie
W niniejszym artykule omówione zostały poszczególne rodzaje umów, zwanych potocznie umowami deweloperskimi. Przykładowo do tej grupy należą umowy deweloperskie w ścisłym tego (...)
-
2.5.2009
Odpowiedzialność osoby współpracującej za zobowiązania spółki jawnej - opinia prawna
Pojęcie osoby współpracującej z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą występuje w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Osoba współpracująca z osobą (...)
-
30.4.2009
Umorzenie niezaspokojonych zobowiązań upadłego konsumenta
Nowe przepisy pozwalają zadłużonym spłacić długi w granicach ich możliwości finansowych i uwolnić się od pozostałego długu, który przerasta możliwości finansowe. Po wykonaniu przez (...)
-
27.10.2006
Jak zapewnić sobie wyłączność współpracy z kontrahentem? – opinia prawna
Możliwość zastrzeżenia w umowie cywilnoprawnej tzw. prawa wyłączności, polegającego na zobowiązaniu się jednej ze stron do powstrzymania się od zawarcia innej umowy z innym podmiotem jest ogólnie (...)
-
10.7.2005
Odpowiedzialność odszkodowawcza z tytułu przedwczesnego rozwiązania umowy agencyjnej - opinia prawna
Zgodnie z art. 361 § 1 kodeksu cywilnego, zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. Przepis ten ustanawia (...)