Podstawy ogłoszenia upadłości

Instytucję upadłości wprowadzono do systemu prawa, aby zabezpieczyć interesy wierzycieli danego podmiotu, gdy pojawia się możliwość, że nie otrzymają zwrotu należnych im wierzytelności. Postępowanie upadłościowe dąży do szybkiego zaspokojenia wierzycieli i ochrania zwłaszcza niektóre ich grupy. Porada opisuje wobec jakich podmiotów można ogłosić upadłość, a wobec jakich możliwość ta jest wyłączona oraz jakie są konkretne przesłanki uzasadniające żądanie upadłości przedsiębiorcy.

„PrzedsiÄ™biorca, który zaprzestaÅ‚ pÅ‚acenia dÅ‚ugów, bÄ™dzie uznany za upadÅ‚ego.” InstytucjÄ™ upadÅ‚oÅ›ci wprowadzono do systemu prawa, aby zabezpieczyć interesy wierzycieli danego podmiotu, gdy pojawia siÄ™ możliwość, że nie otrzymajÄ… zwrotu należnych im wierzytelnoÅ›ci. PostÄ™powanie upadÅ‚oÅ›ciowe dąży do szybkiego zaspokojenia wierzycieli i ochrania zwÅ‚aszcza niektóre ich grupy (na przykÅ‚ad pracowników).

Aby postÄ™powanie upadÅ‚oÅ›ciowe mogÅ‚o być wszczÄ™te podmiot, w stosunku do którego ma ono być ogÅ‚oszone, musi speÅ‚niać odpowiednie przesÅ‚anki. Po pierwsze – abstrakcyjne – w stosunku do danego podmiotu musi istnieć w ogóle możliwość ogÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci, co wiąże siÄ™ z posiadaniem przez podmiot tzw. zdolnoÅ›ci upadÅ‚oÅ›ciowej.

Po drugie – konkretne – podmiot ten w okreÅ›lonym momencie musi wypeÅ‚nić przesÅ‚anki, które uzasadniajÄ… ogÅ‚oszenie wobec niego upadÅ‚oÅ›ci.

Wobec jakich podmiotów można ogłosić upadłość?

Na początek przedstawimy warunki abstrakcyjne. Jak już wspomniano ogłoszenie upadłości może nastąpić tylko wobec podmiotu, który posiada tzw. zdolność upadłościową.

Zdolność upadłościowa jest to zatem taka prawna cecha podmiotu, która daje możliwość rozpoczęcia postępowania upadłościowego w stosunku do pewnych podmiotów. Zdolność upadłościową posiadają przedsiębiorcy.

Ustawa – Prawo dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej stanowi, że przedsiÄ™biorcÄ… jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemajÄ…ca osobowoÅ›ci prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo, we wÅ‚asnym imieniu podejmuje i wykonuje dziaÅ‚alność gospodarczÄ… (czyli zarobkowÄ… dziaÅ‚alność wytwórczÄ…, handlowÄ…, budowlanÄ…, usÅ‚ugowÄ… oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywanÄ… w sposób zorganizowany i ciÄ…gÅ‚y). Ponadto ustawa ta uznaÅ‚a za przedsiÄ™biorcÄ™ również wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Oznacza to, że w prawie upadÅ‚oÅ›ciowym sama spółka cywilna nie bÄ™dzie mogÅ‚a podlegać upadÅ‚oÅ›ci i postÄ™powanie upadÅ‚oÅ›ciowe bÄ™dzie toczyÅ‚o siÄ™ wzglÄ™dem jej wspólników, a nie wzglÄ™dem niej samej. SÄ…d Najwyższy w uchwale z 6 listopada 2002 r. potwierdziÅ‚, że spółka cywilna nie ma zdolnoÅ›ci upadÅ‚oÅ›ciowej (III CZP 67/02; Biul. SN 2002/11/7).

O tym kim jest przedsiÄ™biorcÄ… możemy siÄ™ również dowiedzieć z ustawy o Krajowym Rejestrze SÄ…dowym, która w rozdziale drugim wymienia „rejestr przedsiÄ™biorców” i umieszcza w nim nastÄ™pujÄ…ce podmioty:

  • osoby fizyczne wykonujÄ…ce dziaÅ‚alność gospodarczÄ…,
  • spółki jawne,
  • spółki partnerskie,
  • spółki komandytowe,
  • spółki komandytowo-akcyjne,
  • spółki z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ…,
  • spółki akcyjne,
  • spółdzielnie,
  • przedsiÄ™biorstwa paÅ„stwowe,
  • jednostki badawczo-rozwojowych,
  • tzw. przedsiÄ™biorstwa zagraniczne,
  • towarzystwa ubezpieczeÅ„ wzajemnych,
  • inne osoby prawne, jeżeli wykonujÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ… i podlegajÄ… obowiÄ…zkowi wpisu do rejestru,
  • oddziaÅ‚y przedsiÄ™biorców zagranicznych dziaÅ‚ajÄ…cych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • główne oddziałów zagranicznych zakÅ‚adów ubezpieczeÅ„.

Można zatem przyjąć, że na gruncie prawa upadłościowego wszystkie te kategorie przedsiębiorców będą posiadały zdolność upadłościową.

Wobec jakich podmiotów nie można ogłosić upadłości?

W prawie upadÅ‚oÅ›ciowym obok podmiotów, które nie majÄ… zdolnoÅ›ci upadÅ‚oÅ›ciowej, ponieważ nie majÄ… statusu przedsiÄ™biorcy, wyÅ‚Ä…czono zdolność upadÅ‚oÅ›ciowÄ… (caÅ‚kowicie lub tylko częściowo) wobec innych podmiotów, szczegółowo je wymieniajÄ…c. OgÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci jest niemożliwe wobec podmiotów, które zostaÅ‚y wymienione w rozporzÄ…dzeniu – prawo upadÅ‚oÅ›ciowe.

Nie można zatem ogłosić upadłości:

  • paÅ„stwowych i komunalnych jednostek organizacyjnych, chyba że ustawa wyÅ‚Ä…cza odpowiedzialność Skarbu PaÅ„stwa i gminy za ich zobowiÄ…zania,
  • Kasy Chorych,
  • instytucji i organizacji utworzonych w drodze ustawy.

Za zobowiązania tych jednostek odpowiada Skarb Państwa, który nie może ogłosić upadłości i chociaż jednostki te zasadniczo mogłyby mieć zdolność upadłościową, to w drodze wyłączenia przewidzianego w prawie upadłościowym nie będzie można ogłosić ich upadłości.

Ponadto, jeżeli właściwy organ uprawniony do reprezentowania Skarbu Państwa lub gminy zgłosi sprzeciw i złoży oświadczenie o przejęciu zobowiązań dłużnika, to nie można ogłosić upadłości wobec:

  • przedsiÄ™biorstwa paÅ„stwowego "Porty Lotnicze",
  • paÅ„stwowego przedsiÄ™biorstwa użytecznoÅ›ci publicznej "Poczta Polska" oraz
  • paÅ„stwowego przedsiÄ™biorstwa użytecznoÅ›ci publicznej "ZakÅ‚ad Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych",
  • Mennicy PaÅ„stwowej,
  • PaÅ„stwowej Wytwórni Papierów WartoÅ›ciowych,
  • Polskich Kolei PaÅ„stwowych Spółki Akcyjnej oraz
  • innych przedsiÄ™biorców okreÅ›lonych w odrÄ™bnych przepisach,


Przedsiębiorstwa te mają zdolność upadłościową, ale z racji tego, że za zobowiązania ich będzie odpowiadał Skarb Państwa, to nie można ogłosić ich upadłości.

Ponadto nie można ogłosić upadłości przedsiębiorcy nie będącego osobą prawną, którego działalność nie wymaga zgłoszenia do ewidencji w myśl przepisów o działalności gospodarczej. W poprzednio obowiązującej ustawie o działalności gospodarczej do tej grupy należały osoby fizyczne, dla których działalność gospodarcza była jedynym źródłem dochodów oraz osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, ogrodnictwa i sadownictwa. Obecnie jest to kategoria pusta.

Jakie są konkretne przesłanki żądania upadłości przedsiębiorcy?

Zaprzestanie płacenia długów

Przedsiębiorca, który zaprzestał płacenia długów, będzie uznany za upadłego. Powstaje pytanie, czy każde opóźnienie w uregulowaniu długu przez przedsiębiorcę, który posiada zdolność upadłościową będzie powodowało możliwość ogłoszenia upadłości? Oczywiście nie. Jeżeli przedsiębiorca wstrzyma się tylko na pewien okres z płaceniem długów, to takie krótkotrwałe wstrzymanie płacenia długów wskutek przejściowych trudności nie jest podstawą ogłoszenia upadłości. Niewypłacalność przedsiębiorcy, w stosunku do którego ma nastąpić ogłoszenie upadłości musi być trwała.

Nie ma znaczenia, czy zaprzestanie płacenia długów wiąże się z winą przedsiębiorcy, czy jest spowodowane niemożnością uregulowania długów. Ocenia się tutaj stan obiektywny. Zaprzestanie płacenia długów musi nastąpić wobec długów wymagalnych. Jeżeli wierzyciele zgodzili się na zwłokę w płaceniu długów, to nie ma podstawy do ogłoszenia upadłości.

Nie można przyjąć, że dÅ‚użnik zaprzestaÅ‚ pÅ‚acenia dÅ‚ugów, jeżeli nie zapÅ‚aciÅ‚ w terminie jednego z wielu spoczywajÄ…cych na nim dÅ‚ugów. Ponadto SÄ…d Najwyższy stwierdziÅ‚, że jeżeli dÅ‚użnik przyjmuje, że Å›wiadczenie jest nienależne i dlatego nie pÅ‚aci, to nie bÄ™dziemy mieć do czynienia z „zaprzestaniem pÅ‚acenia dÅ‚ugów” (OSP z 1938 r., poz. 199).

Majątek przedsiębiorcy nie wystarcza na zapłacenie długów

Obok zaprzestania płacenia długów, jako konkretnej przesłanki ogłoszenia upadłości, wymienia się również taką przesłankę, że upadłość przedsiębiorcy można ogłosić, gdy jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie długów.

W przeciwieństwie jednak do poprzedniej przesłanki, która była powszechna wobec wszystkich przedsiębiorców, ta ograniczona jest do pewnej grupy. Przesłanka ta może być podstawą ogłoszenia upadłości wobec przedsiębiorców będącego osobą prawną oraz spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej znajdujących się w stanie likwidacji .

Co to znaczy, że majątek przedsiębiorcy nie wystarcza na zapłacenie długów?

PrzesÅ‚ankÄ™ tÄ… ocenia siÄ™ na podstawie bilansu sporzÄ…dzanego w danej osobie prawnej (lub wymienionych spółkach). Jeżeli bilans, sporzÄ…dzony zgodnie ze wszystkimi obowiÄ…zujÄ…cymi w tym zakresie przepisami, w oparciu o peÅ‚nÄ… dokumentacjÄ™ źródÅ‚owÄ… i oceniony przez biegÅ‚ego rewidenta jako prawidÅ‚owy wykazuje, że w majÄ…tku danego podmiotu wystÄ™puje stan nadmiernego zadÅ‚użenia – to znaczy stan bierny majÄ…tku przewyższa stan czynny, to bÄ™dziemy mieli do czynienia z sytuacjÄ…, gdy majÄ…tek przedsiÄ™biorcy nie wystarcza na pokrycie dÅ‚ugów. Analizuje siÄ™ tutaj caÅ‚y majÄ…tek podmiotu – jego wszystkie wierzytelnoÅ›ci i zobowiÄ…zania, uwzglÄ™dniajÄ…c zarówno wierzytelnoÅ›ci warunkowe, bezwarunkowe, wymagalne i jeszcze niewymagalne. Z tego wzglÄ™du nawet, gdy wierzyciele odroczÄ… temu podmiotowi zapÅ‚atÄ™, to nie ma to znaczenia i zobowiÄ…zanie uwzglÄ™dnia siÄ™ w obliczeniu, czy majÄ…tek wystarcza na pokrycie dÅ‚ugów (w przeciwieÅ„stwie do postÄ™powania przy ocenie czy nastÄ…piÅ‚o „zaprzestanie pÅ‚acenia dÅ‚ugów”).

Kto może żądać ogłoszenia upadłości?

Ogłoszenia upadłości może żądać sam dłużnik, jak również każdy z jego wierzycieli.

Żądanie to, oprócz wierzycieli, mogą zgłosić:

  • w stosunku do spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej - każdy ze wspólników, partnerów lub akcjonariuszy,
  • w stosunku do osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych - każdy, kto ma prawo je reprezentować sam lub Å‚Ä…cznie z innymi osobami,
  • w stosunku do przedsiÄ™biorstwa paÅ„stwowego - także organ zaÅ‚ożycielski oraz organ uprawniony do reprezentowania Skarbu PaÅ„stwa,
  • w stosunku do osoby prawnej i do spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej bÄ™dÄ…cych w stanie likwidacji - również każdy z likwidatorów.

Czy przedsiębiorca jest zobowiązany ogłosić upadłość?

Tak – jeżeli speÅ‚niÅ‚y siÄ™ konkretne przesÅ‚anki do ogÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci to przedsiÄ™biorca jest zobowiÄ…zany, nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia zaprzestania pÅ‚acenia dÅ‚ugów, zgÅ‚osić w sÄ…dzie wniosek o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci.

OczywiÅ›cie w stosunku do przedsiÄ™biorcy bÄ™dÄ…cego osobÄ… prawnÄ… lub też odnoÅ›nie spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej znajdujÄ…cych siÄ™ w stanie likwidacji obowiÄ…zek wystÄ…pienia z wnioskiem o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci nastÄ™puje także w przypadku, gdy majÄ…tek tych podmiotów nie wystarcza na pokrycie dÅ‚ugów. Reprezentant przedsiÄ™biorcy jest zobowiÄ…zany zgÅ‚osić wniosek o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym majÄ…tek nie wystarcza na zaspokojenie dÅ‚ugów. Jeżeli jednak wczeÅ›niej rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ bieg terminu wynikajÄ…cego z zaprzestania pÅ‚acenia dÅ‚ugów, to istotny bÄ™dzie upÅ‚yw tego wczeÅ›niejszego terminu – i tylko tyle czasu jest na dopeÅ‚nienie obowiÄ…zku i zÅ‚ożenie wniosku o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci.

Należy jednak zaznaczyć, że terminy te nie biegną, a jeżeli rozpoczęły bieg, to ulegają zawieszeniu, jeżeli przedsiębiorca złożył podanie o otwarcie postępowania układowego.

Pamiętaj, że:

  • UpadÅ‚ość przedsiÄ™biorcy bÄ™dÄ…cego osobÄ… prawnÄ… oraz znajdujÄ…cych siÄ™ w stanie likwidacji spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej bÄ™dzie ogÅ‚oszona także wówczas, gdy ich majÄ…tek nie wystarcza na zaspokojenie dÅ‚ugów,
  • KrótkotrwaÅ‚e wstrzymanie pÅ‚acenia dÅ‚ugów wskutek przejÅ›ciowych trudnoÅ›ci nie jest podstawÄ… ogÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci,
  • Åšmierć dÅ‚użnika nie stanowi przeszkody do ogÅ‚oszenia jego upadÅ‚oÅ›ci, jeżeli wniosek o ogÅ‚oszenie bÄ™dzie zÅ‚ożony w ciÄ…gu roku od daty Å›mierci. OgÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci może żądać także każdy ze spadkobierców dÅ‚użnika. ZgÅ‚oszenie wniosku przez spadkobiercÄ™ nie oznacza przyjÄ™cia spadku,
  • OgÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci spółki jawnej lub komandytowej nie pociÄ…ga za sobÄ… samo przez siÄ™ ogÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci wspólników, ponieważ prawo upadÅ‚oÅ›ciowe uznaÅ‚o, że interes wierzycieli może być zaspokojony przez upadÅ‚ość samej spółki. UpadÅ‚ość spółki stanowi przyczynÄ™ jej rozwiÄ…zania,
  • UpadÅ‚ość jednego ze wspólników spółki jawnej lub komandytowej również nie pociÄ…ga za sobÄ… upadÅ‚oÅ›ci samych spółek i również stanowi przyczynÄ™ rozwiÄ…zania danej spółki.

 

Podstawa prawna:

  • RozporzÄ…dzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934 r. Prawo upadÅ‚oÅ›ciowe (Dz. U. 1991 r., Nr 118, poz. 512 ze zmianami),
  • Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. Krajowy Rejestr SÄ…dowy (Dz. U. 2001 r., Nr 17, poz. 209 ze zmianami),
  • Ustawa z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej (Dz. U. 1999 r., Nr 101, poz. 1178 ze zmianami).

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika