Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Jakie są różnice między spółdzielczym lokatorskim a spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu?

Strona 1 z 3

Spółdzielcze formy zamieszkiwania lokali stanowią jeden z najbardziej popularnych sposobów posiadania mieszkania w Polsce. Co do zasady (doznającej wyjątku w przypadku własnościowego prawa do lokalu) posiadanie takiego prawa związane jest z przynależnością do spółdzielni mieszkaniowej (choć owa przynależność nie jest już niezbędna). W każdym przypadku spółdzielnia umawia się początkowo z zainteresowanym w sprawie budowy budynku mieszkalnego, zobowiązując się jednocześnie do ustanowienia spółdzielczej formy prawa do lokalu po zakończeniu budowy. W każdym przypadku umowa o budowę oraz ustanawiająca prawo, musi mieć formę pisemną pod rygorem nieważności tej czynności prawnej.

Zarówno spółdzielcze lokatorskie, spółdzielcze własnościowe jak i spółdzielcze własnościowe prawo do domu jednorodzinnego podlegają takiej samej ochronie prawnej jakiej podlega prawo własności - oznacza to, iż znajdują tu zastosowanie przepisy dotyczące ochrony dobra osobistego w postaci nienaruszalności miru domowego, stosunków sąsiedzkich i osób trzecich w takim samym zakresie, w jakim wskazane konstrukcje odnoszą się do prawa własności. Co do zasady każdy, aby stać się podmiotem spółdzielczych praw do lokalu musi stać się członkiem spółdzielni, wnieść określony wkład, wszyscy członkowie spółdzielni mogą korzystać z mieszkania zgodnie z jego przeznaczeniem, wszyscy członkowie mają uprawnienia związane z uczestnictwem w organach władz spółdzielni. Na pisemne żądanie każdego z podmiotów praw spółdzielczych spółdzielnia ma obowiązek ustanowić odrębną własność lokalu.

Jednak od momentu wejścia w życie Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30 marca 2004 r., czyli od 15 kwietnia 2004 r., wejście w poczet członków spółdzielni nie jest niezbędne dla skuteczności nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Pomimo tych wszystkich podobieństw, między spółdzielczym lokatorskim a spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego (spółdzielcze własnościowe prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej jest prawnie tożsame ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego) istnieją fundamentalne różnice i prawa te stanowią odległe sobie konstrukcje prawne.

Jaki jest status prawny spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych?

Pierwszą, najbardziej doniosłą różnicą między spółdzielczym lokatorskim a spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu jest kwestia konstrukcji prawnej obydwu form władania mieszkaniem. Spółdzielcze własnościowe prawo jest ograniczonym prawem rzeczowym. Ograniczenie przejawia się w sposobie korzystania (zgodnie z przeznaczeniem) oraz w rozporządzaniu tym prawem, natomiast pozostaje ono kategorią prawa rzeczowego - prawa do rzeczy. Znacznie słabsze podłoże prawne ma spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Nie jest ono ograniczonym prawem rzeczowym, jest jedynie formą prawa na rzeczy cudzej, zbliżoną do najmu. Wprawdzie nie można w pełni zakwalifikować spółdzielczego lokatorskiego prawa do kategorii praw obligacyjnych - nie podlega ono wypowiedzeniu, podmiot prawa wnosi wkład, najbliżsi podmiotu prawa mają pewne prawa po ustaniu stosunku prawnego, niemniej nie jest to prawo do rzeczy i dlatego najbliższą konstrukcją dla prawa lokatorskiego do mieszkania jest prawo najmu.

Które z praw jest tańsze?

Drugą zasadniczą różnicą, która wywiera skutek w postaci ekonomicznej wartości analizowanych praw, jest kwestia wkładu, który zobowiązany jest wnieść zarówno podmiot spółdzielczego lokatorskiego jak i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Członek spółdzielni zainteresowany spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu wnosi wkład mieszkaniowy odpowiadający różnicy między kosztem budowy przypadającym na jego lokal a uzyskaną przez spółdzielnię pomocą ze środków publicznych lub z innych środków uzyskanych na sfinansowanie kosztów budowy lokalu. Natomiast członek zainteresowany spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu wnosi wkład budowlany w wysokości odpowiadającej całości kosztów budowy przypadającej na jego lokal.

W praktyce oznacza to, iż zainteresowany spółdzielczym lokatorskim prawem wnosi zwykle około 30 % ceny mieszkania, natomiast zainteresowany spółdzielczym własnościowym prawem wnosi 100 % kosztów budowy. Taka też będzie najczęściej proporcja wartości takich mieszkań, gdyby spółdzielnia chciała zbyć te prawa innym swoim członkom.

W przypadku wygaśnięcia członkostwa przy spółdzielczym lokatorskim prawie do lokalu spółdzielnia zwraca uprawnionej osobie odpowiednio zwaloryzowany wkład mieszkaniowy, natomiast gdy wygaśnie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - spółdzielnia zwraca uprawnionemu wartość rynkową tego prawa.

<>

 

Komentarze: Jakie są różnice między spółdzielczym lokatorskim a spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu?

 • krzsztof 2015-01-28 18:42:38

  Re: Jakie są różnice między spółdzielczym lokatorskim a spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu?

  CZY moge zamienic mieszkanie wiasnosciowe nalokatorskie


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane