Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Jak wyliczyć urlop w wymiarze proporcjonalnym?

Money.pl/ Maciej Miskiewicz
(fot. Money.pl/ Maciej Miskiewicz)
Strona 1 z 2

Sukcesywne nowelizacje Kodeksu pracy w sposób całościowy uregulowały kwestię udzielania proporcjonalnych urlopów wypoczynkowych na wypadek ustania stosunku pracy. Trudno jednak stwierdzić, że przepisy dotyczące tego istotnego zagadnienia życia zawodowego Polaków są sformułowane w sposób jasny i zrozumiały. W niniejszym artykule, na przytoczonych przykładach, postaramy się wyjaśnić kluczowe kwestie i wątpliwości związane z tym tematem.

Przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego obowiązują następujące zasady (art. 155 z ind. 2a i 3 Kodeksu pracy, k.p.):

1. Kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi (20 albo 26 dni przy pracy w pełnym wymiarze w zależności od tego, czy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, czy co najmniej 10 lat).

2. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Podobnie niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

3. Jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca.

4. Wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć maksymalnego wymiaru określonego w k.p. (20 albo 26 dni przy pracy w pełnym wymiarze).

Zgodnie z art. 155 z ind. 1 par. 1 pkt 1 Kodeksu pracy, k.p. w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, u dotychczasowego pracodawcy, pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

PRZYKŁAD 1

Pani Jadzia rozwiązała stosunek pracy z dniem 31 marca 2009 roku. W tym roku nie wykorzystała ani jednego z przysługującej jej puli 26 dni urlopu. Z chwilą ustania stosunku pracy przysługuje jej więc urlop w wymiarze proporcjonalnym za trzy miesiące czyli 7 dni (3/12 x 26 po zaokrągleniu do pełnego dnia).

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. W opisanym wypadku ekwiwalent przysługuje za niewykorzystany urlop w wymiarze proporcjonalnym.

Pamiętać jednak należy, że pracownik nabywa prawo do urlopu z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego (art. 152 k.p.) z wyjątkiem szczególnej sytuacji pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy w życiu.

PRZYKŁAD 2

Sytuacja jak w PRZYKŁADZIE 1, ale Pani Jadzia dotychczas wykorzystała 10 dni z przysługującej jej puli 26 dni urlopu. Jako, że z powodu ustania stosunku pracy w tej dacie przysługuje jej jedynie 7 dni urlopu nie powstaje stan niewykorzystania urlopu i obowiązek wypłaty ekwiwalentu.

Kolejny problem wiąże się z wykorzystanie urlopu w okresie wypowiedzenia. Zgodnie z art. 167 z ind. 1 k.p. w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru proporcjonalnego obliczonego na powyższych zasadach.

PRZYKŁAD 3

Sytuacja jak w PRZYKŁADZIE 1, z tym, że rozwiązanie stosunku pracy następuje za 2 tygodniowym wypowiedzeniem. Pracodawca udzielił Pani Jadzi całego - przysługującego jej urlopu - w wymiarze proporcjonalnym (7 dni) w okresie wypowiedzenia. Natomiast jeżeli Pani Jadzia miałaby jeszcze zaległy urlop z zeszłego roku (np. 4 dni) - otrzymałaby ekwiwalent za te dni, których pracodawca nie udzielił jej w okresie wypowiedzenia gdyż urlop zaległy nie ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu.

Wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje w proporcjonalnej wysokości również w sytuacji w której w danym roku kalendarzowym pracownik rozwiąże stosunek pracy z jednym pracodawcą a nawiąże z drugim. W tym wypadku bierze się pod uwagę czas trwania takiej umowy. Zgodnie z art.155 z ind. 1 par. 1 pkt 2 k.p. pracownikowi przysługuje, u kolejnego pracodawcy urlop w wymiarze:

1. Proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

2. Proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

<>

 

Komentarze: Jak wyliczyć urlop w wymiarze proporcjonalnym?

 • Kasia 2015-02-05 13:40:46

  Re: Jak wyliczyć urlop w wymiarze proporcjonalnym?

  Najlepiej jak firma korzysta ze specjalnego oprogramowania np. www.luminum.pl - wówczas nie zginie żaden dzień urlopu, a także wnioski urlopowe składa się przez Internet i przełożony je akceptuje lub odrzuca podając konkretny powód. Łatwo zapanować nam swoim urlopem i na bieżąco śledzić dni wykorzystane jak i te które nam zostały. Polecam, bo naprawdę ułatwia życie pracownikowi i pracodawcy www.technology.poznan.pl

 • Kate 2011-05-09 11:34:44

  Re: Jak wyliczyć urlop w wymiarze proporcjonalnym?

  Proszę o poradę dot. przysługującego mi urlopu wypoczynkowego. Mam prawo do 26 dni urlopu, w kwietniu tego roku wróciłam do pracy po urlopie wychowawczym na cały etat, natomiast od maja przeszłam na 3/4 etatu. Pracuję 5 dni w tygodniu po 6 godzin dziennie. Pracodawca naliczył mi 16 dni urlopu wypoczynkowego za rok 2011. Nie uznał sposobu godzinowego rozliczenia przysługującego urlopu. Czy pracodawca zgodnie z KOdeksem przeliczył mój urlop?

 • Marietta_monia 2010-04-08 22:23:22

  Re: Jak wyliczyć urlop w wymiarze proporcjonalnym?

  Pracuję w wymiarze 0,9 do końca kwietnia.Ile urlopu przysluguje mi za ten rok skoro zakład pracy udziela go w godzinach?

 • Alicja 2010-04-08 21:14:22

  Re: Jak wyliczyć urlop w wymiarze proporcjonalnym?

  Czy pracując na umowę-zlecenie,należy się pracownikowi urlop?

 • Alicja 2010-04-08 21:13:17

  Re: Jak wyliczyć urlop w wymiarze proporcjonalnym?

  Czy pracując na umowę-zlecenie,należy się pracownikowi urlop?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:Wakacje 2017 - First minute


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane