Czy za 2005r. mogę odliczyć od podatku środki gromadzone w ramach systematycznego oszczędzania w (...)

Czy za 2005r. mogę odliczyć od podatku środki gromadzone w ramach systematycznego oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej na podstawie umowy o kredyt kontraktowy z dnia 06.12.2001r. i aneksów do przedmiotowej umowy z 2004r. i 2005r. ? Czy pobierane przez bank dodatkowe opłaty tj. opłata manipulacyjna i prowizja bankowa podlegają również odliczenoiu w ramach tej ulgi?

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), w związku ze złożonym przez Pana M. wnioskiem z dnia 08.12.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje , stanowiska wnioskodawcy, iż:
  • za rok 2005 przysługuje mu prawo do dokonania dalszych odliczeń od podatku środków gromadzonych w ramach systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej oraz wpłat manipulacyjnych i prowizji bankowych pobieranych przez bank prowadzący kasę mieszkaniową za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 08.12.2005r. Pan M. zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Stan faktyczny:Pan M w dniu 06.12.2001r zawarł umowę o kredyt kontraktowy z Bankiem prowadzącym Kasę Mieszkaniową na okres 37 m-cy tj. od dnia 06.12.2001r do dnia 05.01.2005r. W dniu 31.12.2004r. i 06.12.2005r. aneksami do ww. umowy przedłużony został okres oszczędzania. Ponadto Bank prowadzący Kasę Mieszkaniową pobiera opłaty manipulacyjne oraz prowizje bankowe. Stanowisko wnioskodawcy:Zdaniem wnioskodawcy dalsze wpłaty dokonywane w roku 2005 w oparciu o sporządzone aneksy do umowy zawartej w dniu 06.12.2001r. w ramach systematycznego oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej oraz opłaty manipulacyjne i prowizje bankowe pobierane przez bank prowadzący Kasę Mieszkaniową może odliczyć od podatku.

Po wnikliwym przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach wyjaśnia:Przepisy ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001r. Nr 134, poz.1509 z późn.zm.) zlikwidowały z dniem 1 stycznia 2002r. ulgi mieszkaniowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, z jednoczesnym zachowaniem praw nabytych.Zgodnie z art. 4 ust. 3 ww. ustawy z dnia 21 listopada 2001r. podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art.27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.Z powołanego przepisu wynika , iż warunkiem dalszego korzystania z ulgi polegającej na odliczaniu od podatku kwot wpłaconych na rachunek oszczędnościowo-kredytowy jest:

  • gromadzenie oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym,
  • w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, przy czym prawo to przysługuje do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r., terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 06.12.2001r. zawarł Pan umowę z Kasą Mieszkaniową prowadzoną przez Bank na gromadzenie oszczędności na okres 37 m-cy tj. od dnia 06.12.2001r do dnia 05.01.2005r. Następnie w dniu 31.12.2004r. i 06.12.2005r. aneksami do ww. umowy przedłużony został okres oszczędzania.Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny Naczelnik tutejszego organu podatkowego informuje, iż dalsze kwoty wpłacane przez Pana na podstawie aneksów sporządzonych po dniu 31.12.2001r. zarówno dotyczące gromadzonych oszczędności na rachunku jak również ponoszonych opłat manipulacyjnych i prowizji bankowych nie podlegają odliczaniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.Z treści art. 27a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r.) wynika, iż wydatkami podlegającymi odliczaniu są wyłącznie oszczędności systematycznie gromadzone na imiennym rachunku oszczędnościowo-kredytowym. Nie podlegają zaś odliczaniu wydatki inne niż oszczędności, tj. opłaty manipulacyjne oraz prowizje bankowe.

W praktyce klienci kas mieszkaniowych nie wnoszą osobnych wpłat na pokrycie opłat manipulacyjnych i kosztów prowizji, a umowa o kredyt kontraktowy obliguje właścicieli rachunku do wnoszenia równych, miesięcznych rat od których bank pobiera należną mu opłatę manipulacyjną, zmniejszając tym samym kwotę gromadzonych oszczędności.W świetle przytoczonych faktów, przyjmując wykładnię celowościową przedmiotowego przepisu, należy uznać, że w sytuacji gdy bank prowadzący kasę mieszkaniową z dokonywanych wpłat na rachunek oszczędnościowo-kredytowy pobierał, na podstawie umowy o kredyt kontraktowy, opłaty manipulacyjne i koszty prowizji, to podlegały one odliczaniu na podstawie powołanego przepisu ustawy o podatku dochodowym. W przypadku zaś gdy bank prowadzący kasę mieszkaniową pobierał opłaty dodatkowe, nie będące wpłatami z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym, to nie podlegały one odliczaniu od podatku dochodowego od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r.Reasumując, wszelkie zmiany w tego typu umowach (tj. przedłużające okres oszczędzania) powinny były być przeprowadzone jeszcze w 2001r. W przeciwnym razie nie wywołały one skutków w zakresie nabycia prawa do ulgi podatkowej.

Pouczenie:Powyższa interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
  • nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiadającej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe do czasu jej zmiany i uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika