Czy po zawarciu aktu notarialnego dotyczącego rozdzielności majątkowej, w wyniku której wyłącznym (...)

Czy po zawarciu aktu notarialnego dotyczącego rozdzielności majątkowej, w wyniku której wyłącznym właścicielem nieruchomości będzie małżonek Strony, powstaje obowiązek zwrotu kwot odliczonych od podatku w ramach ulgi budowlanej?

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.09.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku, w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku ? za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 21.09.2006r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku, w kwestii obowiązku zwrotu kwot odliczonych od podatku w ramach ulgi budowlanej, w sytuacji dokonania przez małżonków rozdzielności majątkowej po zakończeniu budowy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w latach ubiegłych Wnioskodawca wraz z małżonkiem dokonywali rozbudowy budynku mieszkalnego. Z tytułu wydatków ponoszonych na w/w cel Wnioskodawca korzystał z odliczeń w ramach dużej ulgi budowlanej. Ostateczne rozliczenie powyższej ulgi nastąpiło w 2001 roku. Obecnie małżonkowie dokonują aktem notarialnym rozdzielności majątkowej, w wyniku której wyłącznym właścicielem nieruchomości będzie mąż Strony.

W oparciu o przedstawioną sytuację, Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy po zawarciu aktu notarialnego dotyczącego rozdzielności majątkowej, w wyniku której wyłącznym właścicielem nieruchomości będzie małżonek Strony, powstaje obowiązek zwrotu kwot odliczonych od podatku w ramach ulgi budowlanej?

W ocenie Wnioskodawcy, czynności dokonane przez małżonków w zakresie zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej nie powodują obowiązku zwrotu kwot odliczonych od podatku z tytułu dużej ulgi budowlanej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zagadnienia związane z utratą prawa do ulgi mieszkaniowej reguluje przepis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001r Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.).

Na mocy w/w uregulowania prawnego przedłużone zostało obowiązywanie art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku. W konsekwencji oznacza to, że przepis ten ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 01.01.2002r.

Stosownie do art. 27a ust. 13 powołanej ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002r., w sytuacji, gdy podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, określone w ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy (w tym na nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne), a następnie:

1) wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,

2) w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,

3) po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem, gdy zwrócone kwoty zaliczone zostały do przychodów podlegających opodatkowaniu,

4) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez te kasę,

5) przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych,

do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Konstrukcja przepisu art. 27a ust. 13 w/w ustawy wskazuje, iż przypadki w nim wymienione mają charakter katalogu zamkniętego. W konsekwencji oznacza to, że wystąpienie innych okoliczności, niż wskazane powyżej nie stanowi podstawy do zwrotu ulg mieszkaniowych wykorzystywanych w latach poprzednich.

Z uwagi na fakt, iż przesłanki wymienione przez ustawodawcę w art. 27a ust. 13 powołanej ustawy nie wskazują zniesienia współwłasności majątkowej i podziału majątku dorobkowego jako przyczyny utraty prawa do ulgi budowlanej - w przedmiotowej sprawie nie wystąpi obowiązek zwrotu kwot odliczonych od podatku w ramach tejże ulgi.

Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawioną we wniosku sytuację Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów uznaje stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku za prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika