Czy jeżeli koszt zaniechanej inwestycji nie będzie kosztem podatkowym, podatnik ma obowiązek skorygować (...)

Czy jeżeli koszt zaniechanej inwestycji nie będzie kosztem podatkowym, podatnik ma obowiązek skorygować VAT naliczony od wydatków inwestycyjnych, o które zmniejszył VAT należny i w którym momencie powinien to zrobić?

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. 'Czy jeżeli koszt zaniechanej inwestycji nie będzie kosztem podatkowym, podatnik ma obowiązek skorygować VAT naliczony od wydatków inwestycyjnych, o które zmniejszył VAT należny i w którym momencie powinien to zrobić?', Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

Porady prawne

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku oraz piśmie uzupełniającym stanu faktycznego wynika, że Strona zamierza dokonać sprzedaży posiadanego budynku. Przedmiotowy budynek nie został zakupiony przez Spółkę, wchodził on w skład majątku przedsiębiorstwa komunalnego, które w 1991 roku zostało przekształcone w jednoosobową Spółkę z o.o., w której 100% udziałów posiadało miasto. W 1997r. Miasto sprzedało udziały pozostawiając sobie jedynie nieznaczną ich część. Ponieważ Spółka nie zakupiła budynku, nie odliczała podatku naliczonego przy jego nabyciu. W 2002r. przeprowadzono modernizację wybranych części obiektu (np. modernizacja i adaptacja pomieszczeń gastronomii, sali wielofunkcyjnej itp.). Wartość tych nakładów jako inwestycja zakończona zwiększyła w grudniu 2002r. wartość początkową budynku. Oprócz w/w inwestycji w latach 1998 - 2001 przygotowana była dokumentacja do planowanej gruntownej modernizacji obiektu. Wartość tych nakładów wyniosła 1.224.243,24zł. W wyniku podjętych decyzji nie rozpoczęto gruntownej modernizacji budynku lecz przeznaczono go do sprzedaży. Nakłady poniesione na dokumentację pozostały dotychczas w ewidencji księgowej jako inwestycja rozpoczęta. W przypadku sfinalizowania transakcji sprzedaży budynku kwota 1.224.243,24zł. zostanie spisana w koszty Spółki. Od czasu wprowadzenia budynku do ewidencji księgowej tj. od 1950r. obiekt użytkowany był jako budynek hotelowy. Od wejścia w życie ustawy o VAT świadczone w nim były usługi hotelowe, gastronomiczne, wynajmu pomieszczeń podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W czerwcu 2003r. budynek został wyłączony z eksploatacji. Od tego momentu tylko nieznaczna część pomieszczeń jest wynajmowana (kilka procent całej powierzchni).

Wartość brutto budynku, stanowiąca podstawę do naliczania amortyzacji kształtowała się następująco:

- na 31.12.1990r. wynosiła 559.465,46zł.,

- w wyniku przeszacowania na dzień 01.01.1991r. wzrosła do kwoty 1.342.717,09zł.

- w kwietniu 1993r. uległa zwiększeniu w wyniku modernizacji węzła o kwotę 22.045,00zł. i wynosiła 1.364.762,92zł.,

- w wyniku przeszacowania w 1995r. wzrosła do wysokości 3.196.456,00zł. i pozostawała bez zmian do listopada 2002r.

- w wyniku przeszacowania w 1995r. wzrosła do wysokości 3.196.456,00zł. i pozostawała bez zmian do listopada 2002

Według Strony w opisanym stanie faktycznym poniesione nakłady inwestycyjne w momencie sprzedaży budynku powinny stanowić koszty uzyskania przychodu. Zdaniem Spółki mimo, że są to koszty uzyskania związane z przychodem ze sprzedaży budynku korzystającego ze zwolnienia, nie ma konieczności korygowania VAT odliczonego od tych zakupów, bowiem w okresie ponoszenia tych wydatków Spółka zakładała, że wydatki te będą służyły wykonywaniu czynności opodatkowanych.

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepis ten wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Jednostka dokonując zakupów inwestycyjnych udokumentowanych fakturami VAT miała prawo do bieżącego rozliczenia podatku naliczonego według zasad określonych w art. 19, art. 20 i art. 25 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Jednakże zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (w poprzednim stanie prawnym odpowiednio art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z 08.01.1993 r. o VAT) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 41 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych kosztów zaniechanych inwestycji.

W związku z powyższym w przypadku zaniechania inwestycji, która miała służyć czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług, powstaje obowiązek dokonania korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z zaniechaną inwestycją. Dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego istotną zasadą wyrażoną w art. 86 ust.1 cyt. ustawy jest istnienie związku poniesionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi. Brak związku dokonanych zakupów (nabycia) z planowaną sprzedażą (dostawą), wystąpił w momencie podjęcia decyzji o zaniechaniu inwestycji. Podatek naliczony powinien zostać skorygowany w deklaracji za miesiąc, w którym poniesione wydatki uznano za inwestycje zaniechane (podjęto decyzję o zaniechaniu inwestycji).

W związku z przedstawionymi powyżej przepisami oraz stanem faktycznym należy stwierdzić, iż Strona powinna dokonać korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z zaniechaną inwestycją.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika