Uprzejmie proszę o udzielenie mi informacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej o zakresie stosowania (...)

Uprzejmie proszę o udzielenie mi informacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej o zakresie stosowania przepisów dotyczących podatku liniowego, a w szczególności art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Do dnia 23.04.2004 r. byłem zatrudniony w banku na stanowisku Kierownika biura. Do zakresu moich obowiązków należało (zgodnie z pełnomocnictwem):
zawieranie umów rachunków lokat terminowych podpisywanie w imieniu i na rzecz banku umów kredytowych.
Bank prowadził działalność sklasyfikowaną jako 65.12.A czyli Pozostała działalność bankowa, zastrzeżoną dla banków komercyjnych, ja jako pracownik wykonywałem czynności w ramach tej działalności.
Dnia 24.04.2004 roku rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej, której przedmiotem jest pośrednictwo pieniężne i finansowe sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Działalności jako 65.12.B. i 65.23.Z. Czynności faktyczne ze względu na podobny zakres usługi mogą być podobne lub takie same. Usługi pośrednictwa pieniężnego i finansowego świadczę m.in. na rzecz mojego byłego pracodawcy - banku. Ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem (PKD) uznałem, że świadczone przeze mnie usługi nie mieszczą się w pojęciu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy opłacam podatek liniowy. Moje przekonanie o słuszności takiego rozumowania wynika z faktu, że zbyt dosłowne rozumienie sformułowania ?odpowiadających czynnościom? mogłoby prowadzić do absurdów, człowiek w swojej pracy np. posługujący się komputerem, nie mógłby wykonać zlecenia przy użyciu komputera na rzecz swojego byłego pracodawcy, niezależnie do czego by wykorzystywał ten komputer. Domniemanie racjonalnego pracodawcy, każe raczej wykluczyć tak szerokie rozumienie tego pojęcia i przy dokonywaniu wykładni posłużyć się innymi aktami prawnymi takimi jak Polska Klasyfikacja Działalności, która wyraźnie rozgranicza te dwa rodzaje działalności-czynności.
W oparciu o przedstawiony stan faktyczny i moje stanowisko we wskazanej sprawie proszę o odpowiedź na pytanie czy mam prawo nadal płacić podatek liniowy zamiast degresywnego.
Ze względu na zakres obecnych obowiązków i wykonywanych czynności uważam, że powinienem być objęty podatkiem liniowym.

W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 14.12.2004 roku, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuję, że zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z póżn. zm.) podatek od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9 a ust. 2 (...) wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku. Przepis art. 9a ust. 2 przyznaje prawo wyboru sposobu opodatkowania zarówno podatnikom kontynuującym jak i rozpoczynającym działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego.

Zgodnie z zapisem art. 9a ust. 3 cytowanej ustawy ?jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym ? w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek?.

Porady prawne

Biorąc powyższe pod uwagę po dokonaniu analizy przedłożonych przez Pana dokumentów w postaci:
zakresu czynności powierzonych Panu w trakcie zatrudnienia w okresie 15.03.2003 ? 23.04.2004 roku na stanowisku kierownika biura w Banku, umowy o współpracy zawartej dnia 16.04.2004 roku pomiędzy Bankiem a Panem jako osobą prowadzącą działalność gospodarczą, stwierdzam, że prowadząc działalność gospodarczą wykonuje Pan czynności odpowiadające czynnościom, które wykonywał Pan uprzednio w ramach stosunku pracy. A mianowicie:
-w trakcie zatrudnienia w Banku do Pana obowiązków należała m.in. dbałość o jakość obsługi klienta zgodnie z przyjętymi standardami w firmie, kontrola i weryfikacja dokumentów kredytowych, ubezpieczeniowych i finansowych przygotowanych przez podległych pracowników, nadzór nad prawidłowym obiegiem dokumentów zgodnie z przyjętymi procedurami, ścisła współpraca z kontrahentami w zakresie bieżącej realizacji umów, zaopatrywanie kontrahentów w niezbędne materiały promocyjne i reklamowe oraz informacje dotyczące produktów firmy,
-w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zgodnie z w/w umową o współpracy, wykonuje Pan czynności polegające głównie na pośredniczeniu przy zawieraniu w imieniu i na rzecz Banku umów dotyczących sprzedaży produktów bankowych (usług bankowych lub innych usług finansowych oferowanych oraz świadczonych przez Bank) z wykorzystaniem zasad składających się na Know-How, wykonywaniu w imieniu i na rzecz Banku czynności bankowych w rozumieniu art. 104 ust. 1 Prawa Bankowego, uczestniczeniu w kampaniach promocyjnych podejmowanych przez Bank w celu zwiększenia poziomu sprzedaży w Punktach Detalicznych.

Powyższe, w świetle art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyklucza możliwość opodatkowania Pańskich dochodów z działalności gospodarczej 19% podatkiem dochodowym, a to oznacza konieczność opodatkowania przedmiotowych dochodów na zasadach ogólnych oraz poniesienia określonych w/w przepisem konsekwencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika