Wystąpił Pan z zapytaniem czy koszty związane z zakupem komputera i urządzeń peryferyjnych stanowią (...)

Wystąpił Pan z zapytaniem czy koszty związane z zakupem komputera i urządzeń peryferyjnych stanowią koszty uzyskania przychodu z tytułu kapitałów pieniężnych w myśl przywołanej na wstępie ustawy i czy ma Pan prawo pomniejszyć o te koszty przychód wykazany w zeznaniu rocznym PIT 38? Poza tym pyta Pan czy koszty związane z opłatami za usługi internetowe stanowią koszty uzyskania przychodu z tytułu kapitałów pieniężnych w myśl przywołanej na wstępie ustawy i czy mam prawo pomniejszyć o nie przychód wykazany w zeznaniu rocznym PIT 38 w wysokości faktycznie poniesionego wydatku? Pana zdaniem wydatki związane z opłatami za internet, jak również koszt zakupu komputera stanowią koszty uzyskania przychodów z tego źródła, ponieważ niewątpliwie wiążą się z osiąganymi przez Pana przychodami, a zgodnie z definicją kosztów uzyskania przychodów zawartą w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem są wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kraśniku zgodnie z przepisem art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie, które wpłynęło do tut. urzędu dnia 15 listopada 2006 r. postanawia: uznać przedstawione przez podatnika stanowisko za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny: Opisany stan faktyczny dotyczy uzyskiwanych przychodów z tytułu obrotu kapitałami pieniężnymi o których mowa w art. 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.). Podatnik jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. Wnioskodawca wszelkie czynności związane z obrotem kapitałów pieniężnych tj. zlecenia zakupu i sprzedaży dokonuje za pośrednictwem internetu używając do tego celu zakupionego w 2006r. komputera.

Porady prawne

Stanowisko pytającego: Wobec powyższego występuję Pan z zapytaniem czy koszty związane z zakupem komputera i urządzeń peryferyjnych stanowią koszty uzyskania przychodu z tytułu kapitałów pieniężnych w myśl przywołanej na wstępie ustawy i czy ma Pan prawo pomniejszyć o te koszty przychód wykazany w zeznaniu rocznym PIT 38... Poza tym pyta Pan czy koszty związane z opłatami za usługi internetowe stanowią koszty uzyskania przychodu z tytułu kapitałów pieniężnych w myśl przywołanej na wstępie ustawy i czy mam prawo pomniejszyć o nie przychód wykazany w zeznaniu rocznym PIT 38 w wysokości faktycznie poniesionego wydatku... Pana zdaniem wydatki związane z opłatami za internet , jak również koszt zakupu komputera stanowią koszty uzyskania przychodów z tego źródła, ponieważ niewątpliwie wiążą się z osiąganymi przez Pana przychodami, a zgodnie z definicją kosztów uzyskania przychodów zawartą w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem są wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Ocena stanowiska wnioskodawcy: Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kraśniku stwierdza, że zajęte przez jednostkę stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe i znajduje potwierdzenie w przytoczonych poniżej przepisach prawa podatkowego:

W treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwanej dalej 'ustawą' jako źródło przychodów wymieniono min. kapitały pieniężne. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Przepis art. 30b ust. 1 ustawy stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (...) podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.Dz.U. z 2000r, Nr 14 poz. 176 z późn. zm) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt. 38 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowch.

Wobec powyższego aby wydatek można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów musi mieć on wpływ na osiągane przez podatnika przychody, czyli musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem. Kwalifikując poczynione przez podatnika wydatki jako koszty uzyskania przychodu należy brać pod uwagę celowość wydatku i możliwość przyczynienia sie wydatku do osiągnięcia przychodu.Podatnik celem zaliczenia poniesionego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów powinien wykazać i udokumentować związek poniesionego wydatku z przychodem oraz to, że jego poniesienie miało wpływ na przychód.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymieniają wśród kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem komputera i urządzeń peryferyjnych czy z opłatami za sieć Internet. W przypadku korzystania z komputera a zwłaszcza podłączonego do sieci Internet mamy bardzo szerokie możliwości jego wykorzystania. W takim przypadku nie można jednoznacznie stwierdzić , że komputer wraz z urządzeniami peryferyjnymi został zakupiony i podłączony do sieci Internet wyłącznie dla potrzeb związanych z operacjami związanymi z obrotem kapitałów pieniężnych ( zleceniami zakupu i sprzedaży). Wynika z tego, że nie można tych wydatków zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozliczeniu rocznym PIT 38.

Reasumując należy podkreślić, że to na podatniku spoczywa ciężar dowodu poniesionych wydatków i istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem, jeżeli z faktu tego wywodzi skutki prawne, a do organu podatkowego należeć będzie ocena czy fakty te zostały w wystarczający sposób udowodnione i udokumentowane.

Zgodnie z powyższym należy uznać stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia zgodnie z art. 239 i art. 222 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika