Czy zwolnienie z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych osiągniętego przychodu (...)

  1. Czy zwolnienie z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych osiągniętego przychodu z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego ma miejsce w przypadku jego wydatkowania na wkład budowlany wniesiony na konto Spółdzielni Mieszkaniowej tytułem nabycia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego?
  2. Czy istnieje możliwość dokonania odliczenia w zeznaniu podatkowym za 2004 r. wydatku związanego z wniesionym wkładem budowlanym?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje, że w odniesieniu do pierwszego zagadnienia ?zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W myśl art. 28 ust. 2 podlega on opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od daty sprzedaży na rachunek Urzędu Skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatników chyba, że złożą oni w tym samym terminie oświadczenie o przeznaczeniu przychodu na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a i e wyżej cytowanej ustawy.
Stosownie do treści wyżej powołanego przepisu przychód uzyskany ze sprzedaży korzysta ze zwolnienia przedmiotowego pod warunkiem, że podatnicy w dwuletnim okresie od daty sprzedaży przeznaczą go na:

  • zakup budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub na nabycie wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowej prawa do jednorodzinnego domu mieszkalnego, lokalu mieszkalnego oraz budowę, rozbudowę albo remont i modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
  • spłatę kredytu lub pożyczki (a w myśl obowiązujących przepisów od 2004r. odsetek od kredytu lub pożyczek) zaciągniętych na cele, o których mowa jak wyżej, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium RP.
    Wymieniony wyżej katalog zwolnień nie zawiera możliwości przeznaczenia przychodu na cel związany z wniesionym wkładem mieszkaniowym tytułem nabycia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.
    Ponadto nadmienia się, że podatnicy wpłacili na konto spółdzielni mieszkaniowej wkład mieszkaniowy co zostało ustalone w oparciu o przedłożoną do wglądu umowę zawartą z tą spółdzielnią. (w złożonym zapytaniu błędnie podano informację, że wpłata dotyczyła wkładu budowlanego).

W związku z powyższym, stanowisko podatników dotyczące pierwszego zagadnienia jest błędne. Wkład mieszkaniowy tytułem nabycia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nie jest wydatkiem, który pomniejsza wysokość uzyskanego przychodu z wyżej opisanej sprzedaży.
Płatność 10% zryczałtowanego podatku dochodowego w sytuacji podatników jest zawieszona na okres dwóch lat od daty sprzedaży, zgodnie ze złożonym oświadczeniem. Jeżeli przychód nie zostanie wydatkowany na wymienione wyżej cele w określonym terminie podatek winien być zapłacony od całej kwoty przychodu.
W odniesieniu do drugiego zagadnienia Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew informuje, że ustawą z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) została zlikwidowana tzw. duża ulga mieszkaniowa (w tym z tytułu wniesienia wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej), z zachowaniem jedynie praw nabytych. Zgodnie z art. 4 ust. 2 tejże ustawy, podatnikom, którzy nabyli w latach 1997-2001 prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. a -f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przysługuje prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji-poniesionych od 01.01.2002 r. do 31.12.2004r.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnicy nie nabyli prawa do ulgi z tytułu wniesienia wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej, ponieważ nie ponosili wydatków na ten cel przed dniem 01.01.2002r. ? a więc poniesiony wydatek w 2004r. nie upoważnia do zastosowania ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004r.
Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego nie potwierdza stanowiska podatników w niniejszej sprawie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika