Czy w przypadku, gdy wycofane z kasy mieszkaniowej środki zostały wpłacone do developera, ale nigdy (...)

Czy w przypadku, gdy wycofane z kasy mieszkaniowej środki zostały wpłacone do developera, ale nigdy nie doszło do zawarcia umowy przenoszącej własność lokalu, gdyż miało miejsce ogłoszenie upadłości developera na podatniku ciąży obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana M. M., przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2007r. (data wpływu do tut. Biura 1 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zachowania prawa do ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zachowania prawa do ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zawarł umowę o kredyt kontraktowy z Bankiem BPH - Kasa Mieszkaniowa. W umowie podatnik zobowiązał się do przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w kasie mieszkaniowej na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych tj. na nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. We wrześniu 2004r. zakończył się okres systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej. W październiku 2004r. podatnik zawarł z developerem umowę o sprzedaż lokalu mieszkalnego i wpłacił na jego rachunek środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w kasie mieszkaniowej. W maju 2005r. została ogłoszona upadłość developera. W związku z utratą możliwości wybudowania lokalu mieszkalnego przez developera w lipcu 2005r. podatnik zgłosił wierzytelność z tego tytułu do Sądu Rejonowego. W lipcu 2007r. podatnik odzyskał pieniądze wpłacone w 2004r. na rachunek developera.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z zaistniałym opisanym stanem faktycznym na podatniku ciąży obowiązek podatkowy z podatku dochodowym od osób fizycznych ...

Zdaniem wnioskodawcy opisana sytuacja nie rodzi u podatnika obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134. poz. 1509 ze zm.), przepis art. 27a ust. 13 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002r.

Z regulacji zawartych w art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. (Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika, że jeżeli podatnik:

  • skorzystał z odliczeń od podatku z tytułu wydatków poniesionych na systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową według zasad określonych w odrębnych przepisach a następnie
  • wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, do podatku należnego za rok, w którym zaistniała ta okoliczność dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Utrata prawa do ulgi nie zachodzi więc w przypadku równoczesnego spełnienia warunku:

  • wycofania oszczędności po upływie określonego w umowie o kredyt kontraktowy okresu systematycznego oszczędzania oraz
  • wydatkowania wycofanych oszczędności zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez kasę mieszkaniową w tym samym roku, w którym nastąpiło faktyczne otrzymanie oszczędności z banku prowadzącego kasę mieszkaniową.

Katalog celów systematycznego oszczędzania określa art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (t.j. z 2000r. Dz. U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Stosownie do w/w przepisu celami mieszkaniowymi, których sfinansowanie pozwala zachować prawo do przedmiotowej ulgi, są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy, wydatki na:

  • nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
  • remont domu lub lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2 z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  • spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  • nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

W świetle powyższych przepisów nie wydatkowanie kwot oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej, po upływie okresu systematycznego oszczędzania, na cele określone w art. 8 w/w ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego w tym samym roku, w którym oszczędności zostały wycofane z kasy mieszkaniowej, rodzi obowiązek doliczenia kwot uprzednio odliczonych do podatku należnego za rok, w którym miało miejsce wycofanie oszczędności z kasy mieszkaniowej.

W przypadku opisanym we wniosku wnioskodawca wydatkował w roku 2004r. kwotę zgromadzoną w kasie mieszkaniowej na nabycie od developera lokalu mieszkalnego. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że została zawarta jedynie umowa ?o sprzedaż lokalu mieszkalnego?, który jeszcze nie został wybudowany przez developera.

Oznacza to, że w 2004r., czyli w roku wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej wycofane pieniądze zostały wpłacone w celu nabycia lokalu mieszkalnego, ale nie doszło do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego w formie aktu notarialnego. Taka sytuacja nie pozbawiała jednak wnioskodawcy prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, ale pod warunkiem, że doszłoby w późniejszym czasie do zawarcia umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz wnioskodawcy w formie aktu notarialnego.

W tym przypadku lokal nie został wybudowany, nie doszło więc do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży tego lokalu, a wnioskodawca odzyskał w 2007r. wpłacone developerowi pieniądze w wyniku przeprowadzonego postępowania upadłościowego.

Wobec zaistniałego stanu faktycznego wnioskodawca utracił prawo do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej i winien do podatku należnego za rok podatkowy 2004 ( rok wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej) doliczyć uprzednio odliczone od podatku kwoty z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Zatem stanowisko wnioskodawcy wyrażone w/w wniosku jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika