Czy wydłużenie w 2004 roku okresu oszczędzania w kasie mieszkaniowej aneksem do umowy o kredyt kontraktowy (...)

Czy wydłużenie w 2004 roku okresu oszczędzania w kasie mieszkaniowej aneksem do umowy o kredyt kontraktowy spowoduje: 1) utratę prawa do nabytej w 2001 roku ulgi podatkowej z tytułu oszczędzania w kasie mieszakniowej; 2) możliwość odliczania wpłat wniesionych na rachunek oszczędnościowo-kredytowy w 2004 roku ?

Z pisma podatnika wynika, iż w dniu 21.12.2001 r. zawarł on z Bankiem... prowadzącym Kasę Mieszkaniową umowę o kredyt kontraktowy. W umowie tej podatnik zobowiązał się do systematycznych wpłat na rachunek oszczędnościowo-kredytowy, których dokonuje na bieżąco i w terminie. Przedmiotowa umowa została podpisana na 3 lata.Podatnik wskazuje, iż w zeznaniach podatkowych za 2001, 2002 i 2003 rok wykazał kwoty wpłacone do kasy mieszkaniowej i dokonał z tego tytułu odliczeń od podatku za te lata w wysokości 30% wpłaconych kwot. Jako że umowa z bankiem wygasa w grudniu bieżącego roku, podatnik zamierza aneksem przedłużyć tę umowę na okres kolejnych 3 lat, bez wycofywania dotychczas zgromadzonych na rachunku środków.W związku z wyżej opisaną sytuacją podatnik uważa, iż po podpisaniu przedmiotowego aneksu nie będzie przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zobowiązany do zwrotu uprzednio odliczonych od podatku kwot, związanych z dokonanymi przez niego wpłatami na rachunek oszczędnościowo-kredytowy za lata 2001-2004, tj. za okres trwania pierwszej umowy. Natomiast wpłaty wniesione na rachunek po podpisaniu aneksu będą zdaniem podatnika podlegały odliczeniu od podatku na zasadzie praw nabytych.

    Sytuacje, których wystąpienie powoduje konieczność zwrotu kwot odliczonych wcześniej w związku z korzystaniem m.in. z ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej przewiduje art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 roku.
    Stosownie do w/w przepisu, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe, a następnie:
  1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych
    - do dochodu /przychodu/ lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Podstawę zastosowania wyżej powołanego przepisu do zdarzeń w nim wymienionych powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r. stanowi art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U z 2001 r., Nr 134, poz. 1509).

Jak wynika z powyższego uregulowania nie każda sytuacja skutkuje utratą prawa do dokonanych odliczeń. Wydłużenie okresu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym poprzez podpisanie stosownego aneksu do umowy o kredyt kontraktowy nie stanowi podstawy do zwrotu wykorzystanej ulgi podatkowej.Zatem w sytuacji gdy podpisze Pani aneks do umowy o kredyt kontraktowy z dnia 21.12.2001 r. nie będzie Pani zobowiązana do wykazania i doliczenia kwot uprzednio odliczonych z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Natomiast przy wydłużeniu okresu systematycznego oszczędzania należy mieć na uwadze brzmienie przepisu art. 4 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z tym przepisem podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

    Zatem skorzystanie z prawa do kontynuacji ulgi podatkowej z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, tj. prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych z tego tytułu od dnia 1 stycznia 2002 r. będzie możliwe, jeżeli podatnik:
  • zawarł umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego
  • przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabył prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r.
    Podkreślić przy tym należy, iż prawo wyżej wymienione przysługuje:
  • na zasadach określonych ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2001 r., jednak
  • nie dłużej niż do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Jedno z ograniczeń wynikające z w/w przepisu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21.11.2001 r. dotyczy przedłużenia terminu korzystania z omawianej ulgi. Oznacza to, że jeżeli nawet umowa pozwala na zmianę okresu oszczędzania za pomocą aneksu, wydłużenie okresu oszczędzania już po dacie 31 grudnia 2001 r. nie będzie uprawniało podatnika do wydłużenia okresu odliczeń od podatku kwot wpłaconych do kasy, nawet jeżeli limit możliwego odliczenia by na to pozwalał.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem zapytania z § 3 pkt 1 umowy o kredyt kontraktowy z dnia 21.12.2001 r. wynika, iż okres oszczędzania wynosi 36 miesięcy i trwa od dnia 21.12.2001 r. do dnia 20.12.2004 r. Zatem, w przypadku gdy w bieżącym roku podatnik wydłuży aneksem do w/w umowy o kredyt kontraktowy termin oszczędzania, to ulgą objęte będą tylko te wpłaty, które zostały dokonane do w/w daty /określonej przed dniem 1 stycznia 2002 r./. Dodatkowe kwoty wpłacone na podstawie aneksu do umowy sporządzonego w bieżącym roku nie będą podlegały odliczeniu.

Mając na uwadze powyższe ustalenia wydłużenie przez podatnika okresu systematycznego oszczędzania nie spowoduje utraty nabytej przez podatnika ulgi, lecz nie da podatnikowi możliwości dokonywania odliczeń od podatku kwot wydatkowanych po okresie wydłużenia umowy. Natomiast w związku z faktem, że w 2001 roku podatnik podpisał umowę o kredyt kontraktowy oraz rozpoczął odliczanie wydatków z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, tj. w 2001 roku nabył prawo do ulgi podatkowej z tego tytułu ? w 2004 roku będzie przysługiwało mu na zasadzie praw nabytych prawo do kontynuacji odliczenia w ramach w/w ulgi dalszych kwot wpłaconych oszczędności wyłącznie na ten sam rachunek oszczędnościowo-kredytowy i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową wynikających z umowy o kredyt kontraktowy z dnia 21.12.2001 r. poniesionych do upływu terminu systematycznego gromadzenia oszczędności określonego w tej umowie, tj. do dnia 20.12.2004 r. (w granicach obowiązującego limitu).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika