Wartość majątku otrzymanego w wyniku podziału majątku wspólnego, nie przekraczała udziału, jaki (...)

Wartość majątku otrzymanego w wyniku podziału majątku wspólnego, nie przekraczała udziału, jaki przysługiwał Jej w majątku dorobkowym małżeńskim.W związku z tym, za datę nabycia przedmiotowej działki, od której liczy się pięcioletni okres wymieniony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy przyjąć 2002 rok, w którym nastąpiło kupno działki przez małżonków.
Mając na względzie powyższe ustalenia należy stwierdzić, że w opisanym zdarzeniu przyszłym przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej działki nastąpi po upływie pięcioletniego terminu, zatem środki pochodzące ze sprzedaży nieruchomości nie stanowią przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, Wnioskodawczyni nie ma obowiązku zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 26.10.2008 r. (data wpływu 30.10.2008 r.) oraz piśmie z dnia 21.12.2008 r. (data nadania 22.12.2008 r., data wpływu 24.12.2008 r.) uzupełniające braki formalne na wezwanie Nr IPPB4/415-75/08-2/MO z dnia 10.12.2008 r. (data nadania 11.12.2008 r., data odbioru 19.12.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 30.10.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni, w 2002 r. kupiła wraz z mężem działkę gruntu o powierzchni ok. 3 ha, która weszła w skład ich majątku wspólnego (?działka?).

W dniu 10 stycznia 2005 roku zawarli przed notariuszem umowę o rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Zgodnie z tą umową właścicielką działki została Wnioskodawczyni, natomiast mąż otrzymał w zamian inny majątek o równoważnej wartości.

W grudniu 2006 roku Wnioskodawczyni rozwiodła się. Zamierza obecnie sprzedać należącą do jej majątku odrębnego działkę. Wnioskodawczyni postanowiła najpierw podzielić przedmiotową działkę na 5 mniejszych działek. Sprzedaż ta miałaby mieć charakter jednorazowy, bez zamiaru częstotliwości. Dodatkowo Wnioskodawczyni podkreśla, iż działka została przyznana jej na własność w umowie o rozdzielności majątkowej małżeńskiej i że nie została kupiona w celu jej odsprzedaży.

Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej (nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług). Przedmiotowa nieruchomości nie była wykorzystywana do celów zarobkowych.

Pismem Nr IPPB4/415-75/08-2/MO z dnia 10.12.2008 r. wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnieniu wniosku poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego. Wnioskodawczyni pismem z dnia 21.12.2008 r. (data wpływu 24.12.2008 r.) doprecyzował stan faktyczny informacją, że zarówno majątek otrzymany przez Wnioskodawczynię po zawarciu umowy o rozdzielności majątkowej, jak i majątek otrzymany przez jej męża po zawarciu ww. umowy, należały do majątku wspólnego, przy czym majątek ten został podzielony tak, aby każdej ze stron przypadł majątek takiej samej wartości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy istnieje po stronie Wnioskodawczyni obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego ze sprzedaży nieruchomości, wskazanego w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)...
  2. Czy Wnioskodawczyni może zostać uznana za płatnika podatku od towarów i usług zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)

Zdaniem Wnioskodawczyni, w opisanym przypadku nie istnieje po jej stronie obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego ze sprzedaży nieruchomości, wskazanego w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Działka została nabyta w 2002 r., a więc ponad 5 lat temu, stanowi majątek osobisty Wnioskodawczyni oraz nie była ani nie jest wykorzystywana do celów zarobkowych. Konieczność jej sprzedaży wynika z trudnej sytuacji rodzinnej Wnioskodawczyni. Ponadto czynność sprzedaży działki będzie wykonywana jednorazowo, bez zamiaru wykonywania czynności sprzedaży w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie, stąd też według Wnioskodawczyni nie można jej uznać za podatnika podatku od towarów i usług, zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Wnioskodawczyni wskazuje, iż nieruchomość została przez nią nabyta w drodze przepisania własności działki w umowie o ustanowieniu rozdzielności majątkowej małżeńskiej, zaś mężowi przyznano w umowie inną nieruchomość. Środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na majątek osobisty.

Odpowiedź na pytanie pierwsze w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek w zakresie pytania drugiego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy wymienionej w art. 1, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Mając powyższe na uwadze, stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest z zastrzeżeniem ust. 2 odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów
    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 28 ust. 2 ww. ustawy, podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Powyższa zasada nie ma zastosowania do podatników, którzy stosownie do art. 28 ust. 2a w tym samym terminie złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust.1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ww. ustawy.

W przedmiotowej sprawie istotnym jest ustalenie momentu, od którego należy liczyć bieg pięcioletniego okresu wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego, przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności (działu spadku, podziału majątku wspólnego) jest nabyciem tych rzeczy. Nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli:

  1. podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub
  2. jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1994 r. Nr 9, poz. 59 ze zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub jednego z nich. Jest to ich majątek wspólny.

Aby zlikwidować wspólność majątku, konieczne jest zawarcie umowy o podział majątku dorobkowego bądź dokonanie takiego podziału na drodze sądowej, prowadzących w rezultacie do zniesienia współwłasności.

Za datę nabycia nieruchomości w przypadku sprzedaży nieruchomości, która przypadła osobie w wyniku podziału majątku wspólnego, należy przyjąć datę jej nabycia, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału, mieści się w udziale jaki przysługuje każdemu z małżonków w majątku dorobkowym małżeńskim,

Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez małżonka nieruchomości przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień dokonania podziału majątku wspólnego.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że podział majątku dorobkowego małżeńskiego Wnioskodawczyni i Jej męża był ekwiwalentny w naturze. W zamian za przyznaną Wnioskodawczyni działkę, mąż Wnioskodawczyni otrzymał inny majątek o równoważnej wartości.

Reasumując, wartość majątku otrzymanego w wyniku podziału majątku wspólnego, jak twierdzi Wnioskodawczyni, nie przekraczała udziału, jaki przysługiwał Jej w majątku dorobkowym małżeńskim. W związku z tym, za datę nabycia przedmiotowej działki, od której liczy się pięcioletni okres wymieniony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy przyjąć 2002 rok, w którym nastąpiło kupno działki przez małżonków.

Mając na względzie powyższe ustalenia należy stwierdzić, że w opisanym zdarzeniu przyszłym przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej działki nastąpi po upływie pięcioletniego terminu, zatem środki pochodzące ze sprzedaży nieruchomości nie stanowią przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, Wnioskodawczyni nie ma obowiązku zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Na mocy ustawy z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 141, poz. 888), która zmieniała treść art. 14f § 1 ustawy Ordynacja Podatkowa od dnia 20 września 2008 r. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł. Oznacza to, że wszystkie wnioski, które wpływają do organów od wymienionej daty podlegają opłacie w wysokości 40 zł. Z uwagi na fakt, iż Strona opłaciła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w kwocie 75 zł w dniu 08.09.2008 r. różnica w kwocie 35 zł zostanie zwrócona zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształceniu w inną formę organizacyjno ? prawną (Dz. U. Nr 116, poz. 783), na konto, z którego dokonała Pani opłaty za przedmiotowy wniosek:

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika