Czy dochód z tytułu sprzedaży lokalu jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych (zakup (...)

Czy dochód z tytułu sprzedaży lokalu jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych (zakup był sfinansowany ze składek członkowskich), a środki uzyskane z tej sprzedaży zostały przeznaczone na zakup nowego lokalu, który służyć będzie na cele edukacyjne adwokatów i aplikantów adwokackich?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09.09.2008 r. (data wpływu 15.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu sprzedaży lokalu w sytuacji wydatkowania środków na nowy lokal z przeznaczeniem na cele edukacyjne adwokatów i aplikantów adwokackich - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 15.09.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu sprzedaży lokalu w sytuacji wydatkowania środków na nowy lokal z przeznaczeniem na cele edukacyjne adwokatów i aplikantów adwokackich.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Uchwałą z dnia 14.06.1975 r. Naczelnej Rady A w sprawie dostosowania struktury samorządowej adwokatury do nowego podziału administracji Kraju rozpoczęła swoją działalność z dniem 1 stycznia 1976 r. Izba A w S., reprezentowana przez Okręgową Radę A. Obszar działania Izby A w S. objął byłe województwa: s. i b.

W ramach podziału administracyjnego Izbie A w S. przekazano nieodpłatnie lokale i budynki: od Izby A w L. lokal w B. P. i od Izby A w W. lokale w S. i W., które zostały przeznaczone na siedziby Zespołów A. W S. również na siedzibę O.

W związku z likwidacją Zespołu A w B. P. zwolniony lokal został przeznaczony do sprzedaży. W lipcu 2008 r. na potrzeby kancelarii adwokackiej zakupił go adwokat, były członek Zespołu.

Z tytułu sprzedaży lokalu w B. P. Wnioskodawca uzyskał dochód w wysokości XXX zł. Uzyskane środki ze sprzedaży zostały przeznaczone na zakup nowego lokalu w S. z przeznaczeniem na siedzibę Izby A oraz Ośrodka Szkolenia A i Aplikantów z wydzieleniem na ten cel sali wykładowej.

A zorganizowana jest na zasadach samorządu zawodowego i wykonuje swoje obowiązki zawodowe na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze. Zadaniem samorządu zawodowego adwokatury jest między innymi doskonalenie zawodowe adwokatów i kształcenie aplikantów adwokackich.

Rada A prowadzi działalność finansową w ramach budżetu uchwalonego przez Zgromadzenie Izby i jest finansowana ze składek członków Izby, wolnych od podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca wskazał ponadto, że od dnia 1 września 2008 r. w zakupionym lokalu została uruchomiona sala wykładowa wraz z wyposażeniem z przeznaczeniem na zajęcia i wykłady.

Obowiązek szkolenia adwokatów (pod sankcją odpowiedzialności dyscyplinarnej) reguluje Uchwała Nr 39/2006 Naczelnej Rady A z dnia 25 marca 2006 r. (kopia w załączeniu).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dochód z tytułu sprzedaży lokalu jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych (zakup był sfinansowany ze składek członkowskich), a środki uzyskane z tej sprzedaży zostały przeznaczone na zakup nowego lokalu, który służyć będzie na cele edukacyjne adwokatów i aplikantów adwokackich...

Zdaniem Okręgowej Rady A w S. dochody przeznaczone na cele edukacyjne są wolne od podatku.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody podatników, których celem statutowym (ustawowym) jest między innymi działalność oświatowa w części przeznaczonej na te cele.

Natomiast art. 17 ust. 1b powołanej ustawy stanowi: ?zwolnienie o którym mowa w ust. 1 dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i bez względu na termin - wydatkowane na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacanie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika