Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup (...)

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup produktów producenta, nabytych w ramach świadczenia na rzecz producenta usług

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25.09.2012 r. (data wpływu 28.09.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup produktów producenta, nabytych w ramach świadczenia na rzecz producenta usług ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28.09.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup produktów producenta, nabytych w ramach świadczenia na rzecz producenta usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. Sp. k. (dalej: ?Spółka?) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług reklamowych, promocji i merchandising-u oraz usług outsourcing-u. Spółka zawrze umowę z producentem produktów spożywczych, w tym produktów o krótkim terminie przydatności do spożycia (dalej: Producent). Usługi zlecane Spółce przez Producenta będą wykonywane przez pracowników Spółki. Usługa świadczona przez Spółkę na rzecz Producenta będzie polegała na odwiedzeniu sklepów prowadzących sprzedaż produktów Producenta oraz na weryfikacji odpowiedniej ekspozycji produktów Producenta. Jednocześnie, w sytuacji gdy pracownicy Spółki dostrzegą produkty Producenta, które posiadają upływający termin przydatności do spożycia (np. którym pozostało jeszcze kilka dni do upływu terminu przydatności do spożycia), dokonają zakupu takich produktów Producenta. Pracownicy Spółki będą zaopatrzeni w przedpłacone karty płatnicze, zasilane przez Spółkę określoną kwotą, przeznaczoną do wydatkowania na zakup produktów Producenta. Każdy zakup będzie dokumentowany fakturą VAT wystawioną na Spółkę. Zakupione produkty będą następnie niszczone, a Producent na podstawie zestawienia zakupów będzie płacić na rzecz Spółki wynagrodzenie za świadczone usługi w oparciu o zasadę koszt plus (zwrot kwoty przeznaczonej na zakup towarów Producenta powiększony o prowizję za zorganizowanie i przeprowadzenie akcji zakupowej).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Spółka będzie mogła dokonać obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony wynikający z faktur wystawianych przez sprzedawców i dokumentujących zakup produktów spożywczych Producenta, nabytych w ramach świadczenia na rzecz Producenta usług opisanych w niniejszym wniosku?

Zdaniem Wnioskodawcy Spółka będzie mogła dokonać obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup produktów Producenta, nabytych w ramach świadczenia na rzecz Producenta usług opisanych w niniejszym wniosku.

Zgodnie z art. 86 Ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Art. 86 Ustawy formułuje zasadę potrącalności podatku VAT. Zgodnie z tą zasadą każdy podatnik na swoim etapie obrotu towarami (usługami) dokonując naliczenia podatku należnego obciążającego kolejnego odbiorcę, ma jednocześnie prawo do odliczenia od swojego podatku należnego podatku, którym obciążyli go jego kontrahenci przy nabyciu towarów i usług. Poprzez realizację prawa do odliczenia podatku naliczonego, podatnik nie ponosi faktycznie ciężaru tego podatku. Podatek VAT nie powinien obciążać podatników uczestniczących w obrocie towarami i usługami, którzy nie są ich ostatecznymi odbiorcami.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 Ustawy kwotę podatku naliczonego generują m.in. następujące czynności, będące źródłem podatku naliczonego: nabycie towarów i usług w kraju, udokumentowane fakturą.


W przedmiotowej sprawie zakup produktów spożywczych Producenta będzie dokonywany wyłącznie w celu dalszego, odpłatnego świadczenia usługi na rzecz Producenta i uzyskania dochodu w postaci wynagrodzenia otrzymywanego od Producenta, wypłacanego Spółce w oparciu o zestawienie zakupów produktów Producenta, Produkty te nie będą następnie służyć Spółce ani jej pracownikom w sposób pośredni lub bezpośredni, gdyż zostaną zniszczone, w szczególności nie będą służyć celom osobistym podatnika. Istnieje zatem bezpośredni związek zakupu produktów Producenta z konkretną transakcją opodatkowaną ? świadczeniem usług przez Spółkę na rzecz Producenta.

Ustawa o podatku od towarów i usług w sposób zamknięty określa wydatki, co do których wyłączono uprawnienie do dokonywania od nich odliczenia podatku. Zgodnie z art. 88 ust. 1 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:

  1. usług noclegowych i gastronomicznych. z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,
  2. towarów i usług, których nabycie:
    1. zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7,
    2. nastąpiło w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usługi.


W przedmiotowej sprawie ww. przepis nie znajduje zastosowania, w szczególności zakupione produkty nie będą przeznaczone do spożycia (m.in. ze względu na utratę terminu przydatności do spożycia). Po zakupie ulegną one zniszczeniu.


Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wielokrotnie podkreślał, że prawo do odliczenia zostało wprowadzone, aby całkowicie uwolnić przedsiębiorcę od kosztów podatku VAT zapłaconego lub podlegającego zapłacie, w toku jego działalności gospodarczej.


Reasumując, w świetle powyższych argumentów Spółka będzie mogła dokonać obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony wynikający z faktur za zakup produktów Producenta objętych usługą.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Podstawowe uprawnienie podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarte zostało w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054), który stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


W myśl ust. 2 pkt 1 powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.


Z powołanego powyżej przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki:

  • odliczenia tego dokonuje czynny, zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług, a także
  • towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.


Tym samym, warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Jednocześnie przedstawiona w ww. przepisie zasada, wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca umożliwił podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m. in. tego, że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, która pozbawia podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Dodatkowo zaznaczyć należy, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą np. dalszej odsprzedaży, bowiem bezpośrednio wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast, ze związkiem pośrednim mamy do czynienia w sytuacji, gdy ponoszone wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje uzyskanie obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług przyczynia się pośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług reklamowych, promocji i merchandising-u oraz usług outsourcing-u. Spółka zawrze umowę z producentem produktów spożywczych, w tym produktów o krótkim terminie przydatności do spożycia. Usługa świadczona przez Spółkę na rzecz producenta będzie polegała na odwiedzeniu sklepów prowadzących sprzedaż produktów producenta oraz na weryfikacji odpowiedniej ekspozycji produktów producenta. Jednocześnie w sytuacji, gdy pracownicy Spółki dostrzegą produkty producenta, które posiadają upływający termin przydatności do spożycia (np. którym pozostało jeszcze kilka dni do upływu terminu przydatności do spożycia), dokonają zakupu takich produktów producenta. Pracownicy Spółki będą zaopatrzeni w przepłacone karty płatnicze, zasilane przez Spółkę określoną kwotą, przeznaczoną do wydatkowania na zakup produktów producenta. Każdy zakup będzie dokumentowany fakturą VAT wystawioną na Spółkę. Zakupione produkty będą następnie niszczone, a producent na podstawie zestawienia zakupów będzie płacić na rzecz Spółki wynagrodzenie za świadczone usługi w oparciu o zasadę koszt plus (zwrot kwoty przeznaczonej na zakup towarów producenta powiększony o prowizję za zorganizowanie i przeprowadzenie akcji zakupowej).

W odniesieniu do powyższego wątpliwości po Stronie Spółki budzi kwestia prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup przez Spółkę produktów spożywczych, nabytych w ramach świadczenia usług na rzecz producenta.

Biorąc pod uwagę opis przedstawionego w złożonym wniosku zdarzenia, a także obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że w związku z faktem, iż Wnioskodawca będzie świadczył na rzecz producenta usługę podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów usług, zatem dokonując zakupu produktów spożywczych ? w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT (wyświadczenie usługi), w świetle art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, będzie uprawniony do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących ich nabycie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika