Czy przysługuje prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych?

Czy przysługuje prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2011 r. (data wpływu 15 września 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 grudnia 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie zwrotu wydatków związanych z budową garażu - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 15 września 2011 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 13 grudnia 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 22 kwietnia 2004 r. nabył Pan wspólnie z żoną 2 ha ziemi rolnej. Zgodnie z warunkami zabudowy uzyskanymi w dniu 25 marca 2004 r. zlecił Pan zaprojektowanie zabudowy siedliskowej, składającej się z domu mieszkalnego, garażu i budynku gospodarczego do produkcji rolnej (pozyskiwanie miodu i innych produktów pszczelarskich). W dniu 4 kwietnia 2005 r. decyzją nr (...) uzyskał Pan zgodę na budowę ww. obiektów. W dniu 5 marca 2007 r. rozpoczął Pan ww. inwestycję od budowy garażu. Zgodnie z projektem wybudował Pan garaż o wymiarach 8m ? 10m. Przed rozpoczęciem budowy zlecił Pan architektowi, aby zaprojektował na poddaszu garażu mieszkanie. Po jego wybudowaniu w 2008 r. zamieszkali Państwo na poddaszu garażu. Planowane inwestycje miały w dużym stopniu opierać się na dofinansowaniach unijnych i kredytach. Na przełomie 2008 i 2009 r. nastąpił ?masowy spadek pszczół? na świecie i Polsce, w wyniku którego poniósł Pan straty w hodowli pszczół (do 50%). Doznał Pan również poważnego uszczerbku na zdrowiu (przebył Pan zawał serca). Zaistniała sytuacja ograniczyła bardzo Państwa plany budowlane. Aby zwiększyć powierzchnię mieszkalną zdecydowali się Państwo na rozbudowę obiektu. W dniu 30 listopada 2010 r. otrzymał Pan zgodę na rozbudowę garażu (decyzja nr ...). Podczas składania wniosku o rozbudowę obiektu podjęli Państwo próbę przekształcenia ww. obiektu na budynek mieszkalny. Poinformowano Państwa, iż należy ustalić zgodność przekształcenia z planem zagospodarowania przestrzennego w gminie. Jednakże przekształcenie okazało się niemożliwe, ponieważ zgodnie z nowym planem zagospodarowania przestrzennego, aby budować siedlisko należy dysponować 5 ha gruntu rolnego, a nie jak wcześniej wymagano 2 ha. Pan natomiast posiada 4,4 ha gruntu rolnego. W domu, który Państwo wybudowali na poddaszu znajduje się pokój dzienny z aneksem kuchennym, sypialnia, łazienka z toaletą i przedpokój, na parterze znajduje się obszerny pokój, łazienka z toaletą. Pokój powstał kosztem garażu, uniemożliwiając parkowanie pojazdów. W części dobudowanej powstanie salon, docelowa kuchnia, pokój. Budynek ten posiada instalację wodnokanalizacyjną i grzewczą (ogrzewanie podłogowe, kominkowe). Aktualnie posiada Pan ważne pozwolenie na budowę siedliska, będące w obiegu prawnym.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w sytuacji przedstawionej we wniosku przysługuje prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych...


Zdaniem Wnioskodawcy obiekt, w którym mieszka, mimo iż, zgodnie z dokumentacją figuruje jako garaż jest nowym budynkiem mieszkalnym. W związku z tym uważa, że z tytułu poniesionych wydatków na budowę i rozbudowę garażu przysługuje Jemu zwrot podatku VAT, zgodnie z ustawą o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (t.j. Dz. U. Nr 177 poz. 1468 ze zm.) przez pojęcie budynku mieszkalnego rozumie się budynek lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, oraz związane z nimi urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków.

Jak stanowi art. 3 ww. ustawy osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:


  1. budową budynku mieszkalnego;
  2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.


Zwrot dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. (ust. 2).

Zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (ust. 3).

Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej (ust. 4).

W myśl art. 3 ust. 8 ww. ustawy minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych ogłosi, w drodze obwieszczenia, wykaz materiałów budowlanych uwzględniający materiały budowlane, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT.

Wykaz taki zawarty został w załączniku do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005r. w sprawie ogłoszenia wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. MTiB z 2006 r. Nr 1, poz. 1).

Należy wskazać, iż od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje wykaz zawarty w załączniku do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w sprawie wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. MI z 2010 r. Nr 11, poz. 35).

Stosownie do art. 4 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Prawo do zwrotu przysługuje również pod warunkiem że osoba fizyczna posiada:


  1. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;
  2. pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.


Możliwość uzyskania zwrotu związana jest z ponoszeniem wydatków na realizację określonych w ustawie inwestycji budowlanych (mieszkaniowych) czyli budowę budynku mieszkalnego, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne, remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Jednym z rodzajów inwestycji, których realizacja daje prawo do zwrotu, jest więc budowa budynku mieszkalnego. Definicja zawarta w ww. ustawie pod pojęciem budynku nakazuje rozumieć także związane z budynkiem (lub jego częścią) urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków. Zatem definicją budynku mieszkalnego objęte są również urządzenia i przyłącza instalacyjne.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 22 kwietnia 2004 r. nabył Pan wspólnie z żoną 2 ha ziemi rolnej. Zgodnie z warunkami zabudowy uzyskanymi w dniu 25 marca 2004 r. zlecił Pan zaprojektowanie zabudowy siedliskowej, składającej się z domu mieszkalnego, garażu i budynku gospodarczego do produkcji rolnej. W dniu 4 kwietnia 2005 r. decyzją nr (...) uzyskał Pan zgodę na budowę ww. obiektów. W dniu 5 marca 2007 r. ww. inwestycję rozpoczął Pan od budowy garażu. Zgodnie z projektem wybudował Pan garaż o wymiarach 8m ? 10m. Przed rozpoczęciem budowy zlecił Pan architektowi, aby zaprojektował na poddaszu garażu mieszkanie. Po jego wybudowaniu w 2008 r. zamieszkali Państwo na poddaszu garażu. Na przełomie 2008 i 2009 r. nastąpił ?masowy spadek pszczół? na świecie i Polsce, w wyniku którego poniósł Pan straty w hodowli pszczół (do 50%). Doznał Pan również poważnego uszczerbku na zdrowiu (przebył Pan zawał serca). Zaistniała sytuacja ograniczyła bardzo Państwa plany budowlane. Aby zwiększyć powierzchnię mieszkalną zdecydowali się Państwo na rozbudowę obiektu. W dniu 30 listopada 2010 r. otrzymał Pan zgodę na rozbudowę garażu (decyzja nr ...). Podczas składania wniosku o rozbudowę obiektu podjęli Państwo próbę przekształcenia ww. obiektu na budynek mieszkalny. Poinformowano Państwa, iż należy ustalić zgodność przekształcenia z planem zagospodarowania przestrzennego w gminie. Jednakże przekształcenie okazało się niemożliwe, ponieważ zgodnie z nowym planem zagospodarowania przestrzennego, aby budować siedlisko należy dysponować 5 ha gruntu rolnego, a nie jak wcześniej wymagano 2 ha, Pan natomiast posiada 4,4 ha gruntu rolnego.

Biorąc powyższe pod uwagę, zaznaczyć należy, iż podstawową funkcją garażu jest możliwość przechowywania samochodu lub innego pojazdu mechanicznego. W związku z tym garażu nie można uznać za budynek mieszkalny, ponieważ co do istoty nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Zatem inwestycji polegającej na budowie (rozbudowie) garażu nie można uznać za uprawniającą do zwrotu, ponieważ nie została wymieniona w art. 3 ust. 1 ww. ustawy.

Ponadto żaden z przepisów omawianej ustawy, nie zezwala aby na podstawie oświadczenia Wnioskodawcy, bez potwierdzenia tego faktu stosowną decyzją uznać, iż garaż jest nowym budynkiem mieszkalnym i jest wykorzystywany w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika