Odzyskanie podatku. sygn: ITPP1/443-1115/10/BK

Odzyskanie podatku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2010 r. (data wpływu 15 listopada 2010 r.), uzupełnionym w dniu 7 stycznia 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego związanego z realizacją zadania pn. ?Taniec ?? - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15 listopada 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego związanego z realizacją zadania pn. ?Taniec ??.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Stowarzyszenie posiada osobowość prawną i działa na podstawie, ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 1989 r. Nr 20 poz. 140 ze zm.), ustawy z dnia 23 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96 poz. 873 ze zm.). Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym i trwałym zrzeszeniem osób fizycznych. Celem statutowym Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, działania na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej, kulturowej, działania na rzecz osób niepełnosprawnych, krajoznawstwo oraz wypoczynek dzieci i młodzieży, nauka, edukacja, oświata i wychowanie.

W dniu 2 czerwca 2009 r. Stowarzyszenie złożyło wniosek o dofinansowanie projektu pn. ?Taniec ?? ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Ramach konkursu, z zakresu: OSI PRIORYTETOWEJ 2 ? TURYSTYKA, Działanie 2.2 Promocja województwa i jego oferty turystycznej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Celem głównym projektu jest wykreowanie nowego markowego produktu turystycznego ? Międzynarodowego Festiwalu Tańca, jako imprezy o wysokim standardzie działań i szerokim zakresie tematycznym, będącej atrakcją kulturalną i turystyczną dla osób, które odwiedzą Polskę i województwo w celach turystycznych oraz przyciągnięcie w ten sposób nowych turystów.


Powyższy projekt realizowany jest poprzez:


  • organizację kampanii promującej Międzynarodowy Festiwal Tańca ? kampania realizowana na rzecz odbiorców nieodpłatnie,
  • organizację i realizację Międzynarodowego Festiwalu Tańca ? organizacja i realizacja odbyły się nieodpłatnie.


W ramach realizowanego projektu Stowarzyszenie wykonało:


  • skład i druk materiałów promocyjnych projektów (folder, broszury, plakaty, ulotki),
  • wydanie dwóch filmów promocyjnych (filmy zawierają informacje na temat projektu, festiwalu tańca oraz pokazują atrakcyjne miejsca), filmy zostały wydane na płytach DVD i rozprowadzane są bezpłatnie,
  • zakup plansz wystawienniczych i ścianki prezentacyjnej do promocji projektu i ekspozycji wystaw pokonkursowych i efektów realizacji projektu,
  • zakup i nadruk gadżetów promocyjnych projektu (długopisy, smycze, kubki, itp.) ? rozdawane nieodpłatnie podczas realizacji projektu i jego kampanii reklamowych,
  • druk kalendarzy promocyjnych: pełnobarwny kalendarz zawiera kolorowe zdjęcia atrakcyjnych turystycznie regionów oraz festiwalu tańca,
  • druk banerów wielkoformatowych i wywieszenie ich w miejscach reklamowych,
  • zakup roll - upów w celu promocji i festiwalu,
  • utworzenie strony internetowej projektu,
  • zakup ogłoszeń reklamowych oraz dodatków promujących projekt do gazet.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Stowarzyszenie ma prawo do odzyskania podatku VAT naliczonego związanego z realizacją zadania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach konkursu, z zakresu: OSI PRIORYTETOWEJ 2 - TURYSTYKA, Działanie 2.2 Promocja województwa i jego oferty turystycznej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013...


Wnioskodawca wskazał, że jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Realizacja projektu ?Taniec ?? w ramach RPO, nie ma związku ze sprzedażą opodatkowaną i dlatego też Stowarzyszenie nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego określonego na fakturach zakupu materiałów i usług z tytułu poniesionych kosztów związanych z tym zadaniem.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

W rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224 poz. 1799 ze zm.), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 7 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzenia.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Stowarzyszenie zrealizowało projekt, polegający na organizacji kampanii promującej Międzynarodowy Festiwal Tańca oraz organizacji i realizacji Międzynarodowego Festiwalu Tańca. Jak wskazano zakupione w ramach realizowanego projektu towary i usługi nie służyły wykonywaniu czynności opodatkowanych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem poniesione wydatki nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi. Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało również prawo do otrzymania zwrotu tego podatku, gdyż środki otrzymane na jego realizację nie są środkami, o których mowa w § 7 ust. 3 i 4 rozporządzenia z dnia 24 grudnia 2009 r.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika