Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo uznając, że dokonywane przez niego transakcje zbycia udziałów (...)

Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo uznając, że dokonywane przez niego transakcje zbycia udziałów są opodatkowane podatkiem od towarów i usług i jednocześnie korzystają ze zwolnienia z tego podatku oraz dokumentując przedmiotowe transakcje fakturą VAT z zastosowaniem stawki zwolnione?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2014 r. (data wpływu 16 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za zwolnione od podatku transakcje zbywania udziałów w spółkach zależnych ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 16 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za zwolnione od podatku transakcje zbywania udziałów w spółkach zależnych.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. W przedmiocie działalności gospodarczej Wnioskodawca ma wpisane m.in. pośrednictwo finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalno-rentowych oraz działalność pomocniczą związaną z pośrednictwem finansowym i ubezpieczeniowym. Wnioskodawca posiada szeroki portfel udziałów w innych spółkach kapitałowych, przy czym w siedmiu z tych spółek posiadał większościowy pakiet udziałów. Jako wspólnik większościowy, Wnioskodawca sprawuje kontrolę nad działalnością tych spółek i w ramach czynności podejmowanych przez Zgromadzenie Wspólników bierze udział w wyznaczaniu kierunków ich działalności. W grudniu 2013 r. oraz w lutym 2014 r. Wnioskodawca zawarł umowy, na podstawie których dokonał sprzedaży części należących do niego udziałów w jednej ze spółek, w której posiadał większościowy pakiet udziałów. Z tytułu dokonania sprzedaży, Wnioskodawca wystawił na rzecz nabywcy fakturę VAT ze stawką ?zwolnione?.

Przed zawarciem opisanych wyżej umów sprzedaży udziałów, Wnioskodawca świadczył odpłatnie usługi na rzecz spółki, której udziały zostały zbyte. Usługi te polegały na wynajmie samochodu przez okres dziesięciu miesięcy, udzieleniu pożyczki oraz archiwizacji dokumentacji spółki, przechowywanej w magazynie Wnioskodawcy.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo uznając, że dokonywane przez niego transakcje zbycia udziałów są opodatkowane podatkiem od towarów i usług i jednocześnie korzystają ze zwolnienia z tego podatku oraz dokumentując przedmiotowe transakcje fakturą VAT z zastosowaniem stawki zwolnione?


Zdaniem Wnioskodawcy, dokonywane przez niego transakcje zbycia części należących do niego udziałów w innej spółce kapitałowej zostały dokonane w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej i jako takie są objęte opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie sprzedaż udziałów korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na mocy obowiązującego do końca 2013 r. przepisu § 13 ust. 1 pkt 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi, w tym także usługi pośrednictwa, których przedmiotem są udziały w: a) spółkach, b) innych niż spółki podmiotach, jeżeli mają one osobowość prawną ? z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi (od 1 stycznia 2014 r. przedmiotowe zwolnienie zostało wprowadzone do ustawy o podatku od towarów i usług w art. 43 ust. 1 pkt 40a).

Należy zauważyć, że dla uznania, iż sprzedaż udziałów jest objęta opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług konieczne jest ustalenie, że sprzedaż taka została dokonana w ramach działalności gospodarczej zbywającego. Jak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (Piąta Izba) Régie Dauphinoise ? Cabinet A. Forest SARL przeciwko Ministre du Budget z dnia 11 lipca 1996 r. (C-306/94) sprzedaż udziałów będzie opodatkowana VAT, jeżeli ich posiadanie jest stałym i niezbędnym warunkiem rozszerzania działalności gospodarczej. Tak też jest w przypadku Wnioskodawcy, który w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą posiada szeroki portfel udziałów w innych spółkach kapitałowych.

Przesłanki uznania sprzedaży udziałów za dokonaną w ramach działalności gospodarczej wskazywane są również w polskim orzecznictwie. Przykładowo w wyroku WSA w Opolu z dnia 25 czerwca 2010 r. (sygn. I SA/Op 176/2010) wskazano, że ?W odniesieniu do sprzedaży udziałów w spółce dokonywanej przez podmiot, który nie trudni się działalnością polegającą na pośrednictwie finansowym, tego rodzaju czynności nie stanowią działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 112/2006. Nie będzie również miało takiego charakteru zbycie udziałów w warunkach opisanych przez wnioskodawcę, który wprawdzie w zarządzaniu spółką uczestniczy, lecz nie posiada portfela udziału spółek i ich nie kontroluje, nie prowadzi działalności zarobkowej w oparciu o te udziały, nie wykonuje w ramach działalności gospodarczej różnego rodzaju usług na rzecz tych spółek, czy też ? jak w przedmiotowym stanie faktycznym ? na rzecz spółki, której udziały posiada.

Mając na uwadze fakt, że Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej zajmuje się działalnością z zakresu pośrednictwa finansowego, jak też posiada udziały w innych spółkach kapitałowych, a także świadczył odpłatnie usługi na rzecz spółki, w której udziały zostały sprzedane, należy uznać, że dokonywane przez niego transakcje zbycia udziałów zostały dokonane w ramach działalności gospodarczej i jako takie podlegały opodatkowaniu VAT. Jednocześnie sprzedaż udziałów dokonana w grudniu 2013 r. była zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy § 13 ust. 1 pkt 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zaś sprzedaże dokonane w lutym 2014 r. na mocy art. 43 ust. 1 pkt 40a ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku powyższym należy uznać, że Wnioskodawca postąpił prawidłowo dokumentując transakcje fakturami VAT ze stawką ?zwolnione? (przy czym w odniesieniu do transakcji, które miały miejsce w 2014 roku nie miał obowiązku wystawiania tych faktur, zgodnie z art. 106b ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług). 


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika